Obrazek

SPŁAWIKI I WĘDKI UKLEJOWE

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKamil w swoim komentarzu poruszył temat łowienia uklejek . Jest to tak rozległy kawałek sztuki wędkarskiej , że postanowiłem podzielić go na kilka odcinków moich wpisów . Zacznę od doboru spławików i wędzisk. Spławiki dobieramy w zależności od wielkości poławianych ryb, długości wędki, głębokości połowu uklejek oraz rodzaju wody (stojąca, wolno płynąca, szybka rzeka i zawirowania prądu).

1. Im dłuższa wędka uklejowa tym większa gramatura spławika

2. Im mniejsza wielkość poławianych ryb tym mniejszy spławik

3. Im głębiej będziemy łowić tym gramatura spławika powinna być większa

4. Spławiki do połowu na wodzie stojącej oraz wolno płynącej to modele nr. 1 oraz 2 (zamieszczone foto) na wodę płynącą polecam model  nr. 2 a na zawirowania i wodę płynąca modele nr.3.

Spławiki uklejowe powinny charakteryzować się bardzo dobrą jakością , zarówno lakieru ,wklejonego wysoko oczka oraz krótkiego metalowego dolnika (kila). Antenka powinna być stosunkowo cienka i krótka aby nasza reakcja na branie była jak najszybsza. Całość spławika musi charakteryzować solidne wykonanie ze względu na przeciążenia mechaniczne  jakimi poddawany jest spławik podczas połowu. Wielokrotnie jest to do 1000 zarzutów zestawu podczas jednej tury zawodów i takiej samej ilości zacięć lub holi ryb. Krótki dolnik spławika maksymalnie eliminuje możliwość splątania zestawu. Kolorystykę antenek dobieramy w zależności od tła na wodzie , w większości wypadków czerwone fluo zapewniają dobrą widoczność. Pamiętajmy , aby zawsze zestaw  , którym łowiliśmy w jednej turze zawodów zmienić na świeży (nowy) aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas  dalszego połowu.

Wędki dobieramy w zależności od temperamentu wędkującego. Nowicjuszom oraz zawodnikom z temperamentem (ciężką ręką )proponuję wędziska raczej miękkie i średnie . Takie wędki uklejowe eliminują błędy holu i zacięcia. Doświadczonym ,,uklejarzom ” polecam wędki sztywne tzw. ,,szybkie” . Najbardziej popularne długości to 3/4/5 metrowe lekkie węglowe ,,baciki”. Polecam serie Allborela Sensasa, uklejówki Garbolino oraz Maver.

Zawodnicy startujący w większej ilości zawodów powinni posiadać podwójny zestaw wędzisk w długosciach 2m/2,5m/3m/3,5m/4,5m/5m/6m.

W kolejnych postach omówię inne wiadomości dotyczące tej metody połowu

5 myśli nt. „SPŁAWIKI I WĘDKI UKLEJOWE

 1. Może to nie jest temat stricte dotyczący spławików uklejowych ale mógłby Pan coś podpowiedzieć na temat rozmieszczenia obciążenia w zależności od głębokości żerowania i od modelu spławika?

  Polubienie

 2. Witaj Dziadku,
  Jak korzonki po Orawie?
  Czy mógłby Pan powiedzieć czy spławiki uklejowe nr 3 mają odpowiednik w ofercie firmy Vimba?

  Życzę duuużo zdrowia!
  Michał

  Polubienie

  • Witam Orawa za 2 dni a samopoczucie lepsze. Spławik ten czarny (nr 3 ) będzie w ofercie na 10 lecie firmy. W tej chwili są na produkcji gramatury 0,8/0,6/0,5g. Na magazynie mamy z logo Traper gold series.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s