PRZYPONY UKLEJOWE I HACZYKI

Kolejny odcinek o łowieniu uklei dotyczy haczyków i przyponów . Podstawa to haczyk o długim trzonku ( ułatwia szybkie nawlekanie przynęty i wyhaczanie z pyszczka ryby )  oraz wąskim łuku kolankowym . Nie wymieniam szczegółowo marek i symboli  , gdyż dobór pozostawiam kolegom. Ja osobiście wybierałem haki o miękkim i cienkim drucie w kolorze srebrnym lub brązowym . Powinniśmy posiadać takie haki w rozmiarach 24 / 22 / 20 / 18 / 16 . Przypony uklejowe powinniśmy przechowywać w osobnych krótkich portfelach ,  proponuję najtrwalsze na rynku MIKADO lub TRAPERA . Długości przyponów uklejowych powinny zawierać się w przedziale pomiędzy 7 – 10 cm . Osobiście stosowałem 8 cm w przypadku bogatego w ryby łowiska i łowienia powierzchniowego , oraz 10 cm. gdy ryby słabo żerowały i łowiłem z opadu lub na większej głębokości . Pętelka przyponowa we wszystkich miała długość 6 mm.

Żyłki przyponowe w rozmiarach 0,06/0,08/0,10 mm.  Zawsze żyłka przyponowa i główna tej samej marki i rodzaju .

Wszystkie przypony wykonywane były z tzw. kulką na haczyku . Kulka ta jest umiejscowiona na węźle haczykowym zakrywając w połowie łopatkę haczyka . Ma kolosalne znaczenie . Po pierwsze zapobiega przesuwaniu się pinki na żyłkę , po drugie wzbudza zainteresowanie ryb ( zwłaszcza pomalowana na kolor czerwony fluo ) , po trzecie ułatwia wyhaczanie złowionych ryb , po czwarte zabezpiecza trwale węzeł haczykowy .

Aby ją wykonać  są potrzebne następujące materiały pokazane na fotografii .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Distal koniecznie CLASSIC

Wyciskamy taką samą  niewielką ilość Distalu do nakrętki po napoju. Mieszamy dokładnie oba składniki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wiążemy 10 – 20 przyponów , po czym podgrzewamy przez ok. 5 sekund zapalniczką denko nakrywki, mieszamy dokładnie i  znowu podgrzewamy 5 sekund.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W tym momencie nasz Distal jest gotowy do użytku . Nabieramy niewielka ilość na koniec szpilki .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tą niewielka ilość  nanosimy na węzełek i połowę łopatki haczykowej ( tu posłużę się rysunkami dla lepszego zobrazowania ) .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po wykonaniu kulki na haczyku należy haczyk wbić w styropian  w pozycji poziomej . Po zakończeniu wykonywania ostatniej kulki  , ostrożnie przekręcamy styropian tak , aby haki były w pozycji pionowej z żyłkami zwisającymi do dołu . Po min. 8 godz. nasze przypony gotowe są do użytku . Tak przygotowane przypony dzielę na dwie części i w  jednej  z nich kulki maluje wodoodporną farba na kolor czerwony fluo ( w wielu przypadkach ten kolor wywołuje agresję u uklei ) .

Na kolejnych fotografiach jest pokazany sposób nawlekania pinki  czy białego robaka na haczyk przy połowie uklei .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostrze i grot haczyka ma zawsze wystawać po założeniu przynęty .

Miejsce prawidłowego wbicia i wyjścia ostrza haczyka jest pokazane na kolejnym rysunku .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na ostatnim rysunku przedstawiłem ,  jak nie należy umieszczać pinki cz białego robaka na haczyku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mam nadzieję , że pomogłem wielu kolegom . Temat powróci podczas gdy będę prezentował diagramy zestawów do łowienia uklei .

13 myśli nt. „PRZYPONY UKLEJOWE I HACZYKI

  • Nie ma różnicy w rodzaju łowiska czy wody. Takimi samymi haczykami łowimy na wszystkich wodach. Dobre są np. Nuklear Colmica , Mikado , Sensas, Maver . Tylko z cienkiego drutu i długi trzonek , jak pisałem na blogu .

   Polubienie

 1. Witam Pana. Ja mam pytanie raczej natury technicznej. Czy jest możliwość w jakiś sposób zabarwienie kleju przed nałożeniem go na trzonek haczyka? Czy nie ma sensu kombinować? Pozdrawiam

  Polubienie

  • Jest taka możliwość. Stosuje się pigment czerwony fluo w proszku do barwienia żywic. Drugi polega na dodaniu do rozrobionej żywicy, farby alkidowej lub nitro. Farba musi być gęsta i podana do żywicy w niewielkiej ilości. W tym drugim przypadku czas zastygania żywicy jest znacznie wydłużony.

   Polubienie

 2. A jak wygląda sprawa żyłek? Słyszałem kiedyś, że na przypony uklejowe powinno używać się żyłki jak najbardziej sztywne i mało elastyczne. Mógłby Pan coś na ten temat napisać?

  Polubienie

  • Nie ma specjalnej żyłki do połowy uklei. Osobiście stosowałem te same żyłki, jakimi budowałem zestawy do tyczki. Należy jednak zawsze pamiętać, aby była tej samej marki i modelu zarówno główna jak i przyponowa.

   Polubienie

 3. Chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami w temacie wykonywania „kulek-ograniczników” na przyponach uklejowych. Otóż wykonuję je tak, że kulka nie sięga górnej granicy węzła od strony, gdzie wychodzi żyłka. Odnoszę wrażenie, że jeśli żyłka wychodziła bezpośrednio z klejowej kuleczki, była w tym miejscu usztywniona i częściej dochodziło do jej pęknięcia w tym właśnie miejscu. Pozostawienie 1-2 mm wolnej przestrzeni sprawia, że wyjście żyłki z węzła jest bardziej elastyczne i w moim przekonaniu trwalsze. Być może to tylko moje odczucie, ale chciałem się nim z Wami podzielić.
  Na koniec dodam, że kulki wykonuję z przezroczystej dwuskładnikowej żywicy epoksydowej, a barwię je dodając w trakcie rozrabiania odrobinkę czerwonego lakieru do paznokci.
  B_R_U_N_O

  Polubienie

  • Pierwsza część Twojej wypowiedzi to niepotrzebne obawy. Gwarantuję , że nic się nie usztywnia, jedyny warunek to wystawanie niewielkiej górnej części łopatki haczyka oraz centralne (środkowe) ustawienie żyłki w stosunku do samej łopatki. Drugi sposób barwienia jest godny polecenia. Distal CLASIC ma tę zaletę, że nie barwiony przypomina białego (pinkę) w naturalnym kolorze i daje się barwić.

   Polubienie

 4. Niekturzy używają do tego celu poxipolu czy z poxipolem postępuje się tak samo jak z distalem
  i czy można zabarwić odrazu klej np: lakierem do pznokci??

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s