NĘCENIE UKLEJEK CZĘŚĆ 3

Jednym z najczęściej zadawanych pytań odnośnie nęcenia jest – ,,zanęta sucha czy mokra”.

Odpowiadając na to pytanie, posłużę się przykładami dla lepszego zrozumienia tematu. W większości przypadków nęcimy zanętą przygotowaną w postaci papki. Taką zanętą zawsze celniej się nęci i skupia ryby w małym obszarze oraz wywołuje większą chmurę zanętową (czyli smużenie).

Taką zanętą nęcimy ryby żerujące pod lustrem wody,  nawet do 60 cm. głębokości żerowania.Gdy do niej dodamy glinki możemy nęcić znacznie głębiej, a nasza zanęta będzie spadała w toni znacznie szybciej.

Zanętą tzw.  suchą (delikatnie nawilżoną) nęcimy ryby żerujące na powierzchni wody i w bliskich odległościach od stanowiska zawodnika. Jest jednak jedno zastrzeżenie. Nie stosujemy takiej zanęty przy znacznie wiejącym wietrze. Nawet ryby żerujące intensywnie na powierzchni wody , ale na odległości 8 metrów od nas, nie będą skutecznie nęcone zanętą suchą, ze względu na jej lekkość i brak możliwości celnego nęcenia. Zrobimy sobie więcej złego takim nęceniem niż osiągniemy prawidłowy efekt nęcenia.

W okresie intensywnego żerowania uklei, nigdy nie ma obaw o przekarmienie  dżokersem lub zanętą . W okresach słabego żerowania musimy na treningu sprawdzić, czy stosować więcej zanęty podawanej w postaci papki,  czy stosować więcej glinki z dżokersem. Tutaj nie ma idealnego patentu, wszystko należy sprawdzić podczas treningów poprzedzających nasz start w zawodach.

Pamiętając o zanęcie i glince należy pamiętać też  o donęcaniu samą pinką (w kolorze jakim łowimy). Na bliskich odległościach nęcimy ręka, podając po kilka lub kilkanaście pinek w podobny sposób  jak przy nęceniu zanętą. Na większe odległości podajemy pinkę wraz z odrobina zanęty, która powoduje ich sklejenie, a następnie natychmiastowe rozklejenie po zetknięciu się z powierzchnia wody.

Receptura 1. łowisko z dużą ilością drobnej uklei

1 część Sensas SURFACE- mielone przesiane

1 część Trabucco  Specjal – mielone przesiane

1/8 części konopie mielone 2 razy i przesiane

1/2 opakowania Tracix biały , żółty lub czerwony

Ta mieszanka zapewnia skuteczne znęcenie i utrzymanie dużych stadek drobnej uklei.

W przypadku połowu średniej i dużej uklei, ta mieszanka jest również skuteczna, ale bez mielenia zanęt  i dodawania dodatkowo  konopi .

Receptura 2 – Prosta i tania zanęta na ukleje

1 część bułki tartej prażonej na kolor złoty, następnie zmielone na drobno i przesiane

1/2 części mąki kukurydzianej prażonej na kolor złoty

1/2 części zanęty Trbucco Specjal

1/4 opakowania Tracix lub barwnik Marcela

Nawet najlepsza zanęta nie napełni siatki uklejami. Końcowy sukces jest składową wielu czynników. W kolejnych odsłonach podam diagramy do połowu uklei i podstawy budowania zestawów.

 

 

 

 

 

4 myśli nt. „NĘCENIE UKLEJEK CZĘŚĆ 3

  1. Czy stosowanie mączki z kortów tenisowych ma sens w połowie uklei? wiadomo, że zanęta stanie się cięższa, ale otrzymamy potężny efekt czerwonej chmury ( zakładając że czerwony kolor ma być przez nas pożądany do danego łowienia), co będzie skutkowało niższa pracą zanęty. Czy taki dodatek sprawdzi się przy połowie ze sredniej głębokości bądź czasami z pełnej laski?

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s