ZANĘTY- JAK TO DZIAŁA część 1

Każdy rolnik wie doskonale – nie zasiejesz nie zbierzesz. Jedno z moich ulubionych powiedzeń brzmi- nie ma cudownych zanęt. To, że nęcić należy wie nawet nowicjusz, natomiast jak i czym niewielu. W moim bogatym w sukcesy i porażki wędkarskim żywocie, dochodziłem do wiedzy samodzielnie, bez pomocy kolegów i trenerów (takowych nie było). To wieloletnie doświadczenie w połączeniu z treningami oraz  zawodami, utwierdziło mnie, że nie istnieje jeden najlepszy i sprawdzony sposób nęcenia i nie ma cudownej receptury.

W moich wykładach podpowiem jak wykonać własną mieszankę, jak dobierać składniki, jak nie należy nęcić oraz na co zwracać uwagę. Nie oczekujcie, że powielę katalogi lob strony internetowe i będę opisywał zanęty lub dodatki. Postaram się w jasny i zrozumiały sposób opisać jak dobierać zanętę do rodzaju wody, rybostanu, pory roku, temperatury, metody połowu oraz kilka patentów ułatwiających wędkarskie życie.

BZ1

Podstawowe składniki każdej zanęty podzielę na kilka grup :

-podstawowe (baza zanęty)

-przywołujące (pobudzające)

-smużące

-smakowe

-zapachowe

-wiążące

-pracujące

Czasami stosowane w zanęcie składniki, mieszczą się w kilku z podanych grup. Takim przykładem jest łom ciastkarski (kruszone lub mielone pozostałości po produkcji słodkich ciastek, wafelków, pierników), który stanowi jednocześnie bazę zanęty, posiada zapach oraz smak. Innym przykładem jest konopie prażone a następnie zmielone,  jest zarazem środkiem zapachowym, natłuszczającym, pracującym i smakowym. Gdy po przez lekturę moich wykładów,  poznacie znaczenie wielu z dodatków i składników zawartych w zanętach, będziecie bardziej świadomymi wędkarzami. Będziecie gotowi do tworzenia własnych mieszanek i umiejętnego stosowania gotowych zanęt. Przed  kimś dociekliwym i myślącym zawsze pozostanie szerokie pole do prób i doświadczeń. Czasami przypadkowo odkrywamy nowe własności składników lub zanęt, wielokrotne próby zawsze prowadza do sukcesu, jak mączka korkowa, która przenosi skutecznie zapachy i pracuje doskonale w toni lub sól, która jest doskonałym nośnikiem zapachów i dobrym dodatkiem smakowym, zwłaszcza w okresie zimy.

 

 

 

3 myśli nt. „ZANĘTY- JAK TO DZIAŁA część 1

    • Producenci używają wielu szkodliwych dodatków i substancji.Ani ja ani ty nie mamy na to wpływu. Natomiast maczka korkowa jest neutralna, To rozdrobniona podczas przetwórstwa kory dębu korkowego postać mączki , doskonały nośnik zapachów, Rozkleja grubej ochotki haczykowe wyciągnięte z lodówki . W zanętach powierzchniowych nie więcej niż 2%.

      Polubienie

  1. Słyszałem, że soli często dodaje się do zanęt płociowych, ponieważ podkreśla to aromaty i szczególnie odpowiada płociom? Jest w tym coś z prawdy?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s