WYPRAWY WĘDKARSKIE

Po pięknej 30 letniej  skończonej karierze zawodnika spławikowego i podlodowego, poświęciłem się stworzeniu wytwórni spławików wyczynowych. Powstała 1 czerwca 2005 roku firma Vimba pochłonęła mnie do tego stopnia, że nie odpoczywałem ponad rok. Postanowiłem odwiedzać różne zakątki Europy w poszukiwaniu ryb i ciekawych łowisk. Głównie nastawiłem się na łowienie spiningiem, ale nie stroniłem od zawodów międzynarodowych rozgrywanych w Hiszpanii oraz Portugalii. Podczas swoich wojaży zauroczyło mnie wiele ciekawych i pięknych krajobrazowo miejsc.   Znalazłem też obfite łowiska, gdzie złowienie ryby nie stanowi problemu dla średnio doświadczonego wędkarza . Wytrawni znawcy wędkarstwa i praktycy, mają zagwarantowane udane połowy i podziwianie cudownych krajobrazów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak pięknych wschodów słońca dostarczały moje wędkarskie wypady.  Złowione ryby trafiały przed obiektyw aparatu fotograficznego, a nieliczne na patelnię lub do garnka na słynną zupę rybną DZIADKA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po kilku latach wędkarskich wypraw, wraz z małżonką Mariolą,

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

która w przeszłości również była zawodniczką spławikową zawodów GP Polski oraz mistrzostw Polski, postanowiłem organizować dla znajomych tygodniowe wędkarskie wyprawy.

Stałą bazą wypadową organizowanych wypraw wędkarskich jest zbiornik zaporowy Orawska Prehrada na Słowacji. Otoczony Tatrami i Beskidami zbiornik powstały na rzece Orawa, obfituje w wiele gatunków białej ryby oraz licznych drapieżników. Zbiornik znajduje się bardzo blisko przejścia granicznego w Chyżne, zaledwie 20 km i jesteśmy nad tym wspaniałym zbiornikiem.

Wędkarze szukający spotkania z karpiami, leszczami i dużymi płociami, na wyprawach maja do dyspozycji domy na wodzie tzw. HOUSEBOAT.  To wyposażone w cztery miejsca noclegowe , kuchnię gazową , komplet naczyń,  sztućców, oświetlenie akumulatorowe oraz świeża wodę w kanistrach, domy na pływakach. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po zapakowaniu wędek, przynęt, zanęt i bagaży, uprawniony do prowadzenia tych środków pływających Słowak, płynie we skazane miejsce i cumuje pływający dom przy brzegu zbiornika. Nieraz w miejscach całkowicie niedostępnych dla zmotoryzowanych. Przy połowie z pływających domów dominuje metoda feeder, daleka gruntówka, karpiówka i wywożona żywcówka. Proponowane podczas organizowanych wypraw stanowiska połowu,  gwarantują uczestnikom wiele wędkarskich zdobyczy. W strefie przybrzeżnej, podczas pieszych wędrówek ze spiningiem, możemy spodziewać się dorodnych okoni, szczupaków oraz boleni. Nocami na  przybrzeżne płycizny  przypływają sandacze w poszukiwaniu drobnicy. Zanęcone miejsca już po godzinie obfitują w płocie, leszcze , certy, karpie i klenie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Początek sezonu wypraw na Orawę zaczyna się 20 czerwca a ostatnie organizowane wycieczki połączone ze szkoleniem  w połowie białej ryby oraz drapieżników  kończymy czasami w połowie listopada (w zależności kiedy w górach zawita zima).

Na poniższym zdjęciu ośnieżone szczyty Tatr.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W kolejnym odcinku o wyprawach  szkoleniowych w połowie drapieżników z łodzi oraz brzegu, przy użyciu sztucznych przynęt.

Zapraszam do lektury.

3 myśli nt. „WYPRAWY WĘDKARSKIE

  1. Piękne ryby, łowisko i widoki. W Polsce mam 2/3 tego co wymieniłem, może kiedyś, jak zmieni się mentalność społeczeństwa i podejście do ryb również będziemy mogli się poszczycić tym co mają za granicą 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s