UKLEJA – DIAGRAMY ZESTAWÓW

Wracając do obiecanego wcześniej tematu zestawów uklejowych, przybliżę pewne zasady , którymi należy się kierować podczas wykonywania zestawów.

Żyłki stosowane jako główne – 0,10 oraz 0,12(przy połowie dużych egzemplarzy). Stosowane żyłki powinny charakteryzować się miękkością i raczej w białym kolorze.

Jeszcze raz przypomnę  modele najczęściej stosowanych spławików.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W budowaniu zestawów stosowane są ciężarki typu styl oraz śrucina. Na zdjęciach prezentuję oba rodzaje, osobiście stosuję tylko i wyłącznie śruciny. Podstawa to miękki ołów, kobra kalibracja(powtarzalność ciężaru) i centralnie wykonane nacięcie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obciążenie zestawu  budowanego ze śrucin, powinno składać się od 6 do 12 (maksymalnie) śrucin . Optymalna ilość to 8 do 10 śrucin. Rozmiary stosowanych śrucin to 12-11-10-9-8-7-6 (największe). Idealnie jest , gdy udaje nam się zastosować wszystkie śruciny takiego samego numeru. Podczas łowienia przy bardzo dobrych braniach i na ustawionym  do 60 cm stosujemy diagram obciążenia mr 1. W tym przypadku, wszystkie śruciny są skupione i znajdują się zaraz przy pętelce przyponowej żyłki głównej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podczas łowienia z delikatnego opadu (diagram 2), lub przy słabszym żerowaniu uklei, przesuwamy większość śrucin w stronę spławika, pozostawiając tylko jedną przy pętelce przyponowej, a pozostałe są skupione w odległości 5-8 cm od sygnalizacyjnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejny diagram nr 3 przedstawia, rodzaj rozłożenia śrucin do pełnego opadu lub łowienia uklei na większym gruncie powyżej 60 cm. Można go zastąpić diagramem nr 4, gdzie przy pętelce jest jedna maleńka śrucinka, o dwie wielkości wagowe mniejsza od pozostałych, zastosowanych do budowy zestawu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wszystkie śruciny po założeniu na żyłkę główną, przeciągam kilkukrotnie w górę i w dół żyłki głównej. Następnie przeciągam ostatecznie do góry w kierunku spławika, odcinam odcinek żyłki na którym były zaciskane śruciny. Na koniec maluję umieszczone śruciny czarnym wodoodpornym markerem na kolor czarny.

Każdorazowo po założeniu zestawu na wędkę, przeciągnijcie delikatnie kilkukrotnie żyłkę w palcach w celu jej wyprostowania z załamań , które powstają na drabince(zwijadełku).

Przyjemnej pracy.

7 myśli nt. „UKLEJA – DIAGRAMY ZESTAWÓW

 1. jeśli można chciałbym się dowiedzieć jak duże znaczenie ma kolor żyłki( czy chodzi o to, że przy białej żyłce widzimy lepiej opad przynęty?) a jakie żyłki żyłki Pan poleca? kiedyś wyczytałem , że można powyżej spławika dowiązać grubsza żyłkę co ułatwi nam zarzucanie a grubsza żyłka usztywnia zestaw zmniejsząjąc ryzko poplątania zestawu. Czy to jest dobry sposób wiązania zestawów ?

  Polubienie

  • Białe żyłki są najodporniejsze, bo pozbawione pigmentu, który zawsze osłabia w nieznacznym stopniu polimer. Żyłki które polecam to Mikado SHT , Traper Competition , wyczynowe Mavera i Trabucco. Opad nic nie ma do koloru żyłki, lub odwrotnie. Biała jest najmniej widoczna w wodzie. Odradzam wszelkiego typu pomysły z dowiązywaniem, zestaw ma być elastyczny, nie tylko wędka amortyzuje, ale żyłka przede wszystkim.

   Polubienie

   • W nawiązaniu do pytania użytkownika ‚KUBA’ wydaje mi się za zasadne dowiązywanie do zestawu grubszej żyłki, osobiście tak też robię, dowiązuje odcinek ok 20 cm żyłki o grubości 0,18 – 0,20mm, faktycznie patent ten minimalizuje plątanie przy zapince szczytówki. Grubsza zarazem sztywniejsza żyłka ma mniejsze tendencje do plątania.

    Polubienie

 2. Wiedza przekazana w artykułach przez „DZIADKA” jest bezcenna, idealnie będzie pasowało do tego stwierdzenie- ” Gdy widzisz głodnego nie dawaj mu ryby, daj mu wedkę i pokaż jak ją złowić”. Dzieki tym cennym poradom KAŻDY ma możliwość stac się dobrym wędkarzem 😉 Nawiązując do tematu: nurtuje mnie sprawa plusku zestawu przy kontakcie z wodą, kiedy może pomóc a kiedy przeszkodzić?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s