DIAGRAMY -odpowiedzi na pytania

Zadaliście mi kilka ciekawych pytań dotyczących zestawów i połowu uklei. Postanowiłem odpowiedzieć w blogu, gdyż dotrze to do szerszej grupy moich czytelników. Jedno z pytań zadane przez Mariusza -zasadność dowiązywania sztywnej żyłki, w celu uniknięcia plątania na szczytówce. Pragnę zapewnić wszystkich czytających, że w całej karierze nie stosowałem tego patentu, a mój rekord na mistrzostwach Polski górników- 899 uklejek w trzy godziny, powinien świadczyć o tym. Dodam Kamila Justa Kowalska – TRAPER – Kadra narodowa -medalistka mistrzostw świata , również nie stosuje takich wynalazków.

Sprawa jest prosta. każdorazowo podczas przechwytywania ryby, samoczynnie napina się żyłka pomiędzy haczykiem, a zaczepem na szczytówce, Kolejny zarzut przypomina katapultę, czyli zluzowanie żyłki wraz zestawem i machniecie ręka. Wszelkie luźne puszczanie zestawu za plecy, (zwłaszcza podczas wiatru) może skończyć się oplątaniem żyłki o zaczep na szczytówce.

Kolejny temat poruszył Łukasz – pytał co z pluskiem zestawu podczas zarzucania go w czasie połowu uklei. Odpowiedź jest następująca . Po sygnale na nęcenie, zarzucamy energicznie zestaw i nęcimy jak było pokazane na wcześniejszych rysunkach. Każde podanie zanęty  poprzedzamy zarzutem zestawu w pole nęcenia, przyzwyczajając ryby do plusku, jednocześnie przywołując ich tym pluskiem. Bardzo rzadko zdarza się by ukleje płoszył plusk zestawu, wręcz odwrotnie. Gdy jednak tak się dzieje , zarzucam o około 1 metr w bok pola nęcenia i wprowadzam zestaw (ciągnąc po wodzie) w miejsce przebywania ryb.

Kolejne pytanie Łukasza dotyczyło soli w zanęcie i jego zdziwienia ze działa to na brzany certy i świnki. Podam przybliżony skład zanęty jaką startowaliśmy na Słowacji na rzece Laborec w pobliżu Humennego. Byłem tam ja, B.Brud, Z.Milewski, W.Kurowicki, J.Danielak,  J.Smalec, M.Walczyk.
Głownie łowione były ,,VIMBY” certy, świnki i brzany. Zawody to GP Słowacji – byliśmy na zaproszenie. Nasze mieszanki zanętowe na słodko nic nie skutkowały. Podejrzałem słowaków jak robią  ze zwykłej bułki, kaszy kukurydzianej ,czerwonego barwnika , soli (0,5 kg na 3 kg suchej zanęty), szklanki kiełża – zanętę. W życiu bym nie przypuszczał, że na to da się połowić. Jednak po latach, często do niej wracam tam, gdzie występuje dużo ryb z w/w gatunków.

Kolejny temat dotyczący dowilżania zanęty od pirtek3o – zapytał czy nawilżać na raty,  czy pomału porcjami. Są dwie szkoły,  z jednej znam mistrzów świata i Polski i z drugiej też.  Znam od lat zanęty czołowych europejskich producentów oraz swoje mieszanki. W związku z tym, wiem ile powinienem wlać wody za jednym razem, aby nie uzyskać ,,zupy”. Ponadto tak zalaną zanętę mieszam, aby cała była mocno namoczona i pozostawiam na co najmniej 30 min.  Po tym czasie mieszam i rozdrabniam w kotle, a po sprawdzeniu namaczam lub pozostawiam gotową do łowienia.

11 myśli nt. „DIAGRAMY -odpowiedzi na pytania

 1. Dzięki DZIADKOWI mamy możliwość uzupełnienia wiedzy oraz wymiany naszych dotychczasowych doświadczeń wędkarskich na łamach jego bloga, oczywiście dodam że nasza wiedza to namiastka wiedzy oraz doświadczenia DZIADKA.
  1. Dowiązywanie żyłki do zestawów uklejowych pokazali mi Francuscy zawodnicy, miałem przyjemność z nimi wędkować kilka razy, osobiście lepiej mi się tak łowi. Reasumując, z naszej dyskusji wynika że jedna i druga opcja jest OK, w końcu wiedzę tą zyskaliśmy od światowych autorytetów w tej dziedzinie.
  2. Sól często jest stosowana w zanętach przez markowych producentów np.: MARCEL ma prawdopodobnie wszystkie słone mieszanki, myślę że sól jednocześnie pełni rolę konserwanta w zanętach firmowych.
  3. Sól jest bardzo pożądanym dodatkiem zanęt we wczesnych porach roku, wiosna jak ryba jest po tarle, wydaje mi się że DZIAŁA :).

  Polubienie

 2. Dzięki ( w imieniu swoim jak i innych czytelników) za rzeczowe odpisywanie na nasze pytania 😉 Wiadomą sprawą jest fakt, że zanęty Marcela są słone a np sensasa słodkie i ich użycie również można ukierunkować nie tylko na specyfikę łowiska ale też na warunki wędkowania ( pora roku,- temp. wody). Osobiście wiem, że sa sytuację, że sporo osolona zanęta spisuje się rewelacyjnie, lecz nie miałem pojęcia że działa świetnie na brzany, i to mnie najbardziej zaciekawiło. Dzięki tym cennym informacją wiem, że mam szanse w tym roku na lepsze podejście tych cudownych rzecznych siłaczek 😉 W zeszłym sezonie odławiałem sztuki do 3 kg, w tym już wiem, że jest szansa na sztuki większe 😉 DZIĘKUJĘ!

  Polubienie

 3. Panie Dariuszu. Wielkie dzięki i słowa uznania za tę inicjatywę. Młodzież czyta i łyka wszystkie przez Pana podawane informacje. A nie da się ukryć, że łatwiej jest „łykać” od guru i profesjonalisty wędkarstwa niż jakiegoś podrzędnego i bez osiągnięć trenera w kole czy samouka ojca, próbującego wpoić młodzieży te same informacje i zasady, które przekazywane są w blogach … Tak trzymać i prosimy o więcej.
  A może teraz coś o wyczynie podlodowym?? Pora wydaje się odpowiednia.
  Pozdrawiam Sławek Kraszewski

  Polubienie

 4. Czytam,czytam i codziennie zaglądam w nadziei na nowe artykuły , niemgę się doczekać zanęt płociowych , leszczowych , diagramów zestawów na kanały , jeziora i rzeki…

  Polubienie

 5. Dziękuję za odpowiedź DZIADKU.
  Było by mi niezmiernie miło gdybyś odpowiedział na pytanie, które zadałem chwilę przed publikacją tych odpowiedzi pod tematem o Diagramach zestawów na ukleje dotyczące doboru gramatury zestawów.

  Polubienie

 6. Witam czy taka słona mieszanka sprawdzi się w naszych wodach na brzany i świnki???? Bo na pilicy gdzie jeżdżę wiem że sa piękne 4-5kg brzany które łowią niejscowi kłusole i świnki bo sam złapałem 40cm a wujo 3kg czy ma Pan jakąś mieszankę zanetową na te ryby dodam że w miejscach gdzie przebywaja w zależności od pory roku jest około 1,5 do 2 metrów i spory nurt dno piaszczyste albo żwirowate. Z góry dziękuję i pozdrawiam Bartek.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s