ZANETY- MIESZANKI FIRMOWE część 1

Zgodnie z obietnicą rozpoczynam wykład odnośnie nęcenia gotowymi mieszankami firmowymi. Zanim sięgniecie na półki regałów sklepowych, wybierzecie zanętę, przeczytajcie dokładnie kilka razy co napiszę. To nie skleroza, będę czasami powtarzał swoje magiczne powiedzenia -,,NIE MA CUDOWNYCH ZANĘT”.

Nie mylę się, a jak nie wierzycie –  Ci zaawansowani i Ci, którzy zaczynają zabawę w wędkarstwo spławikowe dopiero teraz, to przeczytajcie uważnie. Nie ma takiego zawodnika na świecie , który by jeździł i wygrywał wszystko i wszędzie. Nie ma takiej drużyny, która by wygrywała wszystkie sektory jedynkami. Ja na swoje sukcesy pracowałem latami, wiedzę mam w głowie, popełniałem błędy jak każdy człowiek, ale zawsze wyciągałem wnioski z porażki – bo one uczą najbardziej. Zanim wyleje się na moją głowę lawina epitetów, ze strony kolegów producentów zanęt, zawodników, moich dawnych  klubowych kolegów, oraz łowiących tylko na określoną markę (czytaj firmę). Przypomnę tym wszystkim, że kiedyś i ja produkowałem zanęty, a starsi koledzy do dzisiaj z rozrzewnieniem wspominają moje mieszanki i sukcesy na zawodach. Nie jestem dla nikogo konkurencją, a wiedzę przedstawiam w/g życiowych doświadczeń i bez żadnych uprzedzeń. To co przeczytacie, zapewne zmieni ogólny obraz tego co tej chwili wiedzieliście o zanętach. Aby napełniać kotły rybami jak na poniższym zdjęciu, trzeba będzie nie tylko mieć wiedzę o zanętach. Trzeba będzie zmienić swoje podejście do wędkarstwa.

W śród firm zagranicznych oferujących swoje produkty na Polskim rynku,  wymienię zaledwie cztery, którymi warto się zainteresować szykując się na ryby lub zawody. Zacznę od Trabucco. Na naszych wodach, oraz większości łowisk europejskich (wyłączając południe europy), numerem 1 na ukleje jest Alborella Specjal oraz Super (rzadziej spotykana). Bardzo dobrze miesza się z większością mieszanek na ukleje prezentowanych na rynku polskim. Stosowana samodzielnie na trudnych łowiskach,  lub jako dodatek do tańszych mieszanek na łowiskach rybnych.

Zanęty Marcela, legendy wędkarstwa spławikowego oraz producentów zanęt. Jego mieszanki były pierwszymi łatwo dostępnymi zanętami z zachodniej europy. Od lat, przedstawicielem dystrybucji na Polskę jest firma Robinson Europe.

Opisy zanęt znajdziecie w katalogach, oraz stronach internetowych. Zajmę się kilkoma najbardziej przydatnymi na naszych łowiskach. Gold Pro, jest to moim zdaniem podstawowa zanęta na leszcze,  krąpie oraz duże leszcze. W połączeniu z BREM RECORD SILVER bardzo dobra na leszcze na wodzie stojącej. Na zimowe i wiosenne leszcze, bardzo dobre wyniki uzyskamy w połączeniu z Turbo. Black Turbo bardzo dobra na jesienne i zimowe połowy w kanałach i jeziorach. Zanęty Marcela rzadko stosowane są przez czołowych zawodników podczas zawodów rangi międzynarodowej, Jest spowodowane ich małym uniwersalizmem . Jaśniej mówiąc, ich sprawdzalność na łowiskach europejskich jest bardzo mała. Charakterystyczne jest to, że wyniki osiąga się na kanałach żeglugowych położonych blisko Atlantyku. Swoje wyniki na rzekach zawdzięczam stosowaniu zamiast atraktora czystej zanęty Gold Pro. Na trzy kilogramy mojej bazy stosowałem 1 kilogram tej zanęty. Sprawdzało się to w 80 % Polskich rzek. Z pośród atraktorów legenda jest Brem (karmel) i wanilia.

Przechodząc do kolejnej firmy przypomnę, że omawiam i proponuję tylko to co sprawdza się na naszych wodach, lub większości europejskich łowisk. Firma Mondial- F, spotkałem się z nia pierwszy raz w 2001 roku  podczas udziału w klubowych  mistrzostwach świata w Belgii. Już w tym czasie zauważyłem ich bardzo dobre wykonanie, oraz powtarzalność receptury. Po kilku latach przeróżnych prób na łowiskach w kraju, wyselekcjonowałem kilka produktów godnych polecenia i stosowania z powodzeniem na zawodach wszelkiej rangi. Super Nullens Bremes lub ta zanęta w połączeniu z Top Etang to kilery na leszcze i krąpie. Mieszanka taka wzbogacona Gros Gardons Sensasa to pewne grube leszcze. Stosowałem stosunek 2 x Gros Gardons oraz po i części Nulens Bremes i Top Etang. Specjal Gardon w połączeniu z Canal Gardons daje super mieszankę na płocie bez stosowania jakichkolwiek dodatków. Z zanęt tej firmy, warto polecić jeszcze BINGO oraz X-dream. Zanęta Mondia-F komponuje się doskonale z mieszankami Sensasa. Zanęty wymagają łagodnego obchodzenia się z wodą,  gdyż właściwą konsystencję jest bardzo łatwo przegapić dozując zbyt wiele wody.

Przechodząc do ostatniej firmy jaką jest francuski Sensas potwierdzę , że większość ekip na świecie stosuje ta zanętę jako wiodąca na zawodach międzynarodowych. Zanęty powstawały latami, po przez sugestie znanych zawodników (będących wielokrotnie przedstawicielami tej firmy) co by zmienić lub dodać aby na łowiskach ich kraju były skuteczniejsze. Nie odkryję Ameryki mówiąc- czołówka kraju łowi tą zanętą. Żeby łatwiej było wam zrozumieć istotę stosowania i mieszania tych zanęt opiszę co oznacza nazwa i zastosowanie oczywiście tylko tych godnych uwagi.

Gardons – baza

Gros Gardons – wygrubia ryby

Etange – małe leszczyki ,krąpiki, woda stojąca z różnym rybostanem

Bremes – leszcze większe na rzece

Carpes – duże ryby, do zastosowania w mieszankach rzecznych jako gruba baza

Match– uzyskanie odpowiedniej spoistości podczas strzelania z procy

Canal – drobne ryby , trudne ryby

Abletes – ukleja

Super Black Gardons, Bremes – kanałowe drobne i średnie ryby, baza w zimnej porze roku

Na tym moja wyliczanka się kończy, wystarczy, że zdecydujecie się na jedną z tyc firm i sami wykonacie dobra zanętę na każda wodę. Dla przypomnienia dla ,,alchemików” lub ,,cyber-wędkarzy” nie więcej niż trzy zanęty połączone ze sobą.

Podam przykładowe zastosowanie podczas zawodów:

Szeged- tor kajakowy – mistrzostwa świata – połów tyczka= medal

czarna ziemia +  jasna smużąca + 1 kg Etange na 4 kg ziemi  bez atraktorów

Mistrzostwa świata Francja – rzeka wolny i średni uciąg  – połów tyczka = wygrany sektor, 2 miejsce sektorowe, 2 razy 4 miejsce sektorowe

2 kg Argilla + 2 kg jasna smużąca + 1 kg Gros Gardons + 1/4 kg LAKE  bez atraktorów

Jak widzicie stosowane zanęty i mieszanki są dalekie od opisywanych przez wędkarzy na wszelakich forach. Istota jest gdzie indziej . Polega na zrozumieniu co jest w wodzie, co mamy łowić i jak mamy łowić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak to wszystko zrozumieć,  postaram się podać na przykładach zastosowania poszczególnych zanęt. Ale zanęty to dodatek do tego co wpada do wody. Podstawę stanowi ziemia. Jak już widzieliście na przykładach z mistrzostw,  zanęta stanowiła zaledwie niewielką część mieszanki wrzucanej do wody.

Jeżeli mamy łowić niewielkie ryby na łowisku,  gdzie dominuje Leszczyk czy krąpik, a nie wykonaliśmy swojej bazy zanętowej, to wystarczy na 2 części Gardonsa wsypać 1 część Etange i 1 część LAKE (tylko niech mi jakiś mądrala nie wypisuje że to to samo co Etange) i dostosować ziemię do głębokości, rodzaju,  koloru dna, uciągu i stosowanej metody połowu.

Na tej samej wodzie, w  trzech porach roku, będzie trzeba zastosować trzy różne mieszanki. Bo inna  jest temperatura wody, inne ryby są gatunkami wiodącymi i różny jest okres pobierania pokarmu i przemiany materii u ryb.

Ciąg dalszy nastąpi……..

71 myśli nt. „ZANETY- MIESZANKI FIRMOWE część 1

 1. Zanęty Marcela są u nas baardzo niedoceniane. Oczywiście wśród najpopularniejszych, pewnych i skutecznych przoduje Gold Pro oraz Turbo. Bardzo lubię połączenie Golda z Supercupem lub Super Matchem – na jeziora skuteczna dla średnich rybek. Fajną propozycja na lato jest Catch- sygnowany na karasia i lina, sprawdza się również na płotki i leszczyki, nie sposób pominąć River Ace – w moich stronach kilerek na Odrę, . Oczywiście wśród atraktorów dominuje słony caramel ( o ile atraktor stosuję) 😉 Ogólnie jestem zdania, że zanęty Sensasa są skuteczniejsze na małe i średnie rybki, zaś Marcel pomaga w sprowadzeniu większych osobników. Czy zauważył Pan może zależność, że Marcel sprawdza się lepiej na łowiskach z brudniejszą, bardziej zamuloną woda, a Sensas na czystszych wodach? Pytam bo wg mnie to się zazwyczaj sprawdza, choć jak Pan przypomina wielokrotnie- Nie ma cudownej zanęty na każda wodę, nie zawsze co powinno być pewniakiem się sprawdza,

  Polubienie

 2. Witam! Po przeczytaniu wszystkich wykładów i obejrzeniu filmów o spławikach zacząłem się zastanawiać ile lat zajęłoby mi zdobycie tej wiedzy. Doszedłem do wniosku ze życia by zabrakło. Tylko dlatego ze przez półtora roku przygody z tyczka nie miałem nikogo kto by podpowiedział, nauczył, poprowadził. Serdecznie dziękuje Panie Dariuszu. Pana Uniwersytet to wielka szansa dla takich wędkarzy wyczynowych jak ja… Pozdrawiam.

  Polubienie

   • Mam pytanie. Jak wyścielić rybkom na takim łowisku jak kanał żerański ale jeszcze bardziej mulistym?! Próbowałem systematycznego nęcenia zanętą prawie nie sklejoną ale rybki są bardzo małe. Sama ochotka ściąga okonia. Ryby chcą zanęty. Bardzo ważne pytanie w jakiej glinie/ziemi podać robactwo?? W jaki sposób ?

    Polubienie

   • Raczej odradzam wszelkie dodatki. Natomiast wodą, mieszanką ziemi dobierałbym spoistość zanęty do wielkości ryb, głębokości łowiska i ew. uciągu . Reszta to mięso, oraz prawidłowe podanie.

    Polubienie

  • Witam!!!
   Dziadku podepnę się do powyższego wpisu. Co sądzisz czy twoim zdaniem leszczowe zanęty Sensasa nie są skuteczne na naszych rodzimych wodach… ??? Pytam bo panuje wśród wędkarzy taka opinia..Moim skromnym zdaniem (doświadczeniem) jest to prawda i co ty na to. Czy mógł byś wymienić zanęte leszczową po którą najczęściej sięgasz?

   Polubienie

   • Wszystko zależy od łowiska i wielkości ryb. Na rzekach ta zanęta Sensasa bez dodatkowych zabiegów ulepszających ma mniejsze szanse od VdE , ale na wodzie stojącej jej szanse wzrastają. Na leszcze stosuję własne mieszanki.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   • Dziękuję serdecznie… Wywnioskowałem że chyba czas oprzeć swoje łowienie leszczy na mieszankach które polecasz (Gold pro, Nullens) itp)..
    Pozdrawiam

    Polubienie

  • Wcześniej wspomniałem o tej ciekawej zanęcie. Testowałem ją przez kilka ostatnich lat z duża skutecznością. Moim zdaniem błędnie kojarzona z Etange. Przede wszystkim zapach nie jest oparty o kolendrę, a o przewagę wanilii i dodatkiem kolendry. Mniej wykazuje noszenia(pracy) oraz jest cięższa w składzie. Błędnie opisywana u niektórych sprzedawców jako zanęta na wszystko, nawet karpie. Głównie to mieszanka na płoć , średni leszcz, krąp oraz karaś i lin. Bardzo szybko przywołuje ryby. Wersja ciemna dobra jesienią i wczesna wiosną. Wersja ciemna, dodatkowo osolona sprawdza się zimą pod lodem, na łowiskach z różnorodnym rybostanem.
   Myślę że wyczerpująco ????

   Polubienie

 3. Witami dziękuję za tak fachowe i krótkie przedstawienie tematu ,Chciałbym się dowiedzieć co to za zanęta ” Top Etang ” nie mogę jej znaleźć w sklepach internetowych .Pozdrawiam -Świetna blog -świetna lektura .

  Polubienie

   • Witam,
    chodzi o zanętę Top Etang. Wspomniał Pan, że od kilku lat już jej nie produkują a zastanawiam się nad właściwą zanętą na rzekę na Warte w Poznaniu, gdzie dominują głównie krąpie i sporadycznie trafiają się leszcze. Nurt wody dość spory. Co Pan proponuję? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Polubienie

   • Wartę opisywałem już wcześniej oraz kilka innych zanęt ukierunkowanych na krąpie. Top Etange , to była zanęta z większą zawartością kolendry i wanilii . Osobiście polecałbym pomiędzy zanętami Marcela i Mondiale np. z atraktorem dziadka.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 4. Witam
  Za tydzień mam zawody na kanale szymońskim. Mam mętlik w głowie, nie wiem jaka zastosować zanętę (marcel czy sensas). Do tego jaką zastosować glinę. Zawody rozpoczną się o godzinie 6 i będą trwały do 10, wiec przez pierwsze 2,5 godziny ruch motorówek będzie raczej znikomy. Czy może Pan z krótka przybliżyć jaka zanętę zastosować i jaką taktykę obrać. Będę łowił 6 m batem.
  Pozdrawiam.

  Polubienie

  • Problem w tym że nie wiem co aktualnie dominuje w kanale i jaka jest ilość ryby. Gdy ryby jest dużo i w kanale dominuje krąp i małe leszcze najlepszym rozwiązaniem jest Gros Gros Gardons Sensasa 1 op. + Black Turbo MvE 2 kg +szklanka melasy + drobny orzech arachidowy prażony 5 dkg – słonecznik prażony z łupiną (czarny) i mielony.
   To wszystko wymieszane z 2 x ziemia czarna lekka i 2 x ziemia wiążąca jasna. Mięso – dżokers +topiona pinka. Bardzo częste nęcenie.
   Przy słabym żerowaniu G Gardons z LAKE Sensasa i tylko ziemia czarna.

   Polubienie

 5. Pomyłkowo podałem zła date zawodów. Zawody w sobotę. Z tego co sie dowiedziałem to dominuje niewymiarowa płotka i okonek (niewymiarowy). Lesczyki wchodza po okolo 3 godzinach. Panie Dariuszu, jesli znany jest rybostan, to czy może Pan w skrócie napisać jaka taktyke wybrac i jaka zanęte zastosować

  Polubienie

 6. Witam w niedzielę mam zawody na zbiorniku stojącym w którym dominuje płoc chcę zrobic mieszankę sensasa gros gardonos i lake do tego dam pół opakowania pinki dużej 0,5 kg jokersa tylko jak trochę z ziemią trochę z zanętom czy tylko z ziemią dodatkowo 0,5kg konopi i nie wiem ile dodac kastera do zanęty dodam ziemię chyba 1 do 2 czy tak bd dobrze i jakie dodatki jeszcze dac i czy moczyc i mieszac z zanetą dzień wcześniej i parzyc pinke czy nie i co z dodatkami copra melasa i coco belage dac czy nie co do tego jakie dodatki biszkopt z melasą coś jeszcze ??

  Polubienie

 7. Panie Darku,
  Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu zapachu zanęty Sensas Super Canal. Trochę pachnie jak Coco Belge, ale jest jednak różnica. Podobnie pachnie Marcel Secret Classic Roach, który testowałem z powodzeniem na płotkach.
  Pozdrawiam Dziadka!
  Michał

  Polubienie

  • Witam.
   Przykro mi ,że nie pomogę. Nie zajmuję się dogłębnie zapachami poszczególnych czołowych firm na świecie. Większość mieszanek zanętowych posiada kombinację połączenia kilku zapachów zawartych w jej składzie. I tak na przykład Etange Sensasa to mieszanka zapachu kolendry,wanilii oraz pozostałych składników zanęty. Łowność i przydatność zanęty w łowisku to wypadkowa treningów , testów i rybostanu. Jak pisałem w moich wykładach nie ma nawet jednej takiej zanęty która by dawała pewność sukcesu na tej samej wodzie. To kolejna wypadkowa pory roku , temperatury, żerowania poszczególnych gatunków oraz pory dnia.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Mimo wszystko dziękuję za komentarz. Bez testów i tak się nie obędzie, ale uważam, że warto wiedzieć czym się nęci i co się z czym miesza. Pisał Pan żeby nie mieszać przeciwstawnych zapachów więc sprawdzam „czym to pachnie”. 🙂

    Pozdrowienia dla Dziadka
    Michał

    Polubienie

 8. Witam.
  Na wstępie chciałbym przywitać wszystkich czytelników tego bardzo pożytecznego bloga.
  Chciałbym się zapytać o Pana zdaniem mieszanie zanęt różnych firm ( Sensas, MVDE) może źle wpłynąć na nęcenie ryb? Czytając wypowiedzi na różnych forach, zdania są różne i chciałbym zaczerpnąć opinii u profesjonalisty. Chciałbym złączyć zanęty Etange i Gardons Sensansa oraz MVDE Crack Roach Black oczywiście w różnych proporcjach i z różną ilością gliny. Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Pozdrawiam
  Artur

  Polubienie

  • Witam na blogu. Ja też mam pytanie , co ma na celu to mieszanie ???? Tego typu połączeń dokonuje się by osiągnąć jakiś cel ??? Jestem – z małymi wyjątkami po stronie tych , którzy nie mieszają różnych firm . Dokonuję się tego tylko w przypadku potrzeby osiągnięcia określonego zachowania ryb , ich pogrubienia lub pobudzenia . Pewnych i miarodajnych porównań wszystkich dostępnych zanęt oraz ich działania ,może dokonać kilku ludzi na świecie , którzy zajmują zajmuj ą się tym w celach produkcyjnych i poznawczych. Odradzam wszelkie kombinacje. Podaję na blogu tyle wiedzy i receptur sprawdzonych zanęt , że zaspokoi to nawet potrzeby nie jednej kadry narodowej.

   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Chciałem się jedynie upewnić czy jest jakiś sens mieszać zanęty różnych firm i czy takie postępowanie może mieć negatywne skutki.

    Pozdrawiam

    Polubienie

 9. Witam
  A ja mam takie pytanko. Kiedyś swojego czasu od jednego z czołowych zawodników w kraju usłyszałem iż kolendra jest idealnym atraktorem ale nie na Leszcza tylko na Płocie. Im więcej czytam tym bardziej się przekonuje iż coraz więcej osób stosuje kolendrę właśnie pod leszcza. Ja nie będę ukrywał, w 90% przypadków wędkuje na Kanale Żerańskim( omijam jednak szerokim łukiem, Młyny,Kobiałkę,Modlińską czy inne dobrze znane miejsca presja wędkarska jest duża, a ja wole sobie w spokoju posiedzieć z tyczką w trochę mniej dostępnych warunkach). Do tej pory w okresie letnim(tj od maja do września, ) większość zanęt skierowanych na połów leszczy opierało się u mnie na słodkich zapachach, które wytwarzałem samemu( moim zdaniem samemu wykonany Karmel z brązowego cukru jest dużo skuteczniejszy niż te kupne ) i dodatkowo można mieszać je z innymi zapachami( próbowałem łączyć karmel z niektórymi ziołami i dawało naprawdę zaskakujące rezultaty). Ostatnio słyszałem iż , sporo osób zachwala sobie atraktory o zapachu Banana do połowu leszczy w kanałach. Czy to prawda nie wiem, nie dane mi było sprawdzić. Jednak wracajać do meritum, ja osobiście nie ufam kolendrze jako dominującemu zapachowi do połowu leszczy( na płocie i owszem sie sprawdzał leszczy nigdy nie zdażyło mi się połowić po użyciu Kolendy). Nie wiem tylko czy to zależy od ukierunkowywania mieszanki na bardziej słodką czy od specyfiki wody. Jak pan sądzi, czy w okresie letnim, na kanale jakim jest Kanał Żerański, mieszkanki o zapachu ziołowym są równie skuteczne jak te o słodkich/owocowych zapachach?
  Pozdrawiam
  Emil

  Polubienie

  • Jako zawodnik kilka razy poległem na Żerańskim z mieszanką ziołową – piernikową , ale kilka razy wygrałem sektor. Gdy jest to łowienie rekreacyjne , można sobie pozwalać na wszelkie kombinacje , na zawodach trzeba się trzymać najlepszej strategi do robienia punktów. Samej kolendrze to i ja nie ufam. To musi byś kombinacja np. z wanilią (jak w ETANGE) czy piernikowa (jak w BREMES)
   Pozdrawiam

   Polubienie

 10. Czy mógłby pan podać recepturę bazy zanętowej na leszcze, którą pan wzbogacał zanętą Marcela Gold Pro, lub zanęty leszczowe dostępne na rynku które by odzwierciedlały tą mieszankę?

  Polubienie

  • Na blogu jest proponowany skład bazy zanętowej DZIADKA. Taka mieszanka z Gold Pro jest na rzeki doskonałym rozwiązaniem. Zanęta Grand Prix Lorpio leszcz jest w połączeniu z Gold Pro tak samo dobrym rozwiązaniem.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 11. Witam. Bylem dzis potrenowac odleglosciowke na glebokim zbiorniku ok 8m z twardym dnem. Po raz pierwszy zakupilem zanete sensas LAKE zeby ja wyprobowac. Dodalem ok 10% epiceine i 10% kopramelasy calosc wymieszalem 1p double leam wiazacej 0.5p argile jasnej 0.5p competition. Celowo nie dawale ochotki ani pinki bo balem sie okoni. W ciagu 3h zlowilem zaledwie 4 plocie i z 15 okoni. Czy sensas lake to dobra zaneta na ta pore roku? I najwazniejsze czy czy warto zrezygnowac z epiceine i kopry a LAKE polaczyc z gros gardonsem? Super blog. Uwielbiam tu zagladac.

  Polubienie

  • W zasadzie nie znam zanęty która bez wzbogacenia przynętą zanętową by przytrzymała ryby w polu nęcenia. Robactwo jest w większości sytuacji podstawą. Przykładowo podam moje wpisy o nęceniu samą ziemią z wszelkiego typu robactwem. Proponuję kolejny test zrobić z robactwem bez wszelkich dodatków po prostu szklanka Lake oraz szklanka Gros Gardons.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Dzieki wielkie za szybką odpowiedz. A ile ziemi uzyc do tych „dwoch szklanek ” zanety? Robactwa podam 100ml topionej pinki na wstepne necenie na kolejnym treningu bez joka. Donecam co 30 min jezeli ryby biora slabo po 6 kulek wielkosci mandarynki zanety z ziemia. Lowie oczywiscie odlegloscikwka na tyczke zbieram ☺

    Polubienie

   • Wystarczą dwie torby ziemi jednak nie należy przesadzać z doklejaniem . To ma pracować i powoli rozprowadzać się po dnie . Pini wystarczy połowa szklanki na początek a kolejna szklanka rozłożona w czasie na donęcanie.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 12. Witam.
  Czy pomijana ostatnio w mieszankach płociowych zanęta bazowa sensasa gardon ma swoje uzasadnienie,czy raczej każdą mieszankę powinno się opierać na bazie?

  Polubienie

 13. Ok moze uda mi sie cos w przyszlym tygodniu znalezc czasu na trening to zdam relacje co weszlo i czy udalo mi sie utrzymac. Dzieki za odpowiedz.

  Polubienie

 14. Witam mam takie pytanie szykuję się na zawody 1 maja i chcę zrobić taką mieszankę 1kg.sensas black lake +0,5kg.sensas gros grados +2kg.ziemi bełchatowskiej do tego ze 300g epiceine co pan o tym sądzi zmienić coś czy dodać zawody będą na jeziorze Cichowo nie znam go za dobrze ale jest tam dużo płoci,leszczy,krąpi i okoni

  Polubienie

 15. WITAM SERDECZNIE MOŻE MI KTOŚ UDOSTĘPNIĆ RECEPTURĘ ZANĘTY PŁOCIOWEJ CO JAK I JAKIEJ ILOŚCI DODAĆ BEDE MIAŁ ZAWODY SPŁAWIKOWE W SIERPNIU WODA STOJĄCA 2,O M CIEMNE MULISTA DNO BEDE ŁOWIŁ BATEM 8 M. Z GÓRY DZIKUJĘ POZDRAWIAK KRZYSIEK OKRĘG TBG

  Polubienie

 16. Witam. Ostatnio testowal Pan zanety match pro. Ja tez zaczalem je testowac i raczej rybka w nie wchodzi. Czy ma pan jakis pomysl na mieszanke na bazie breme lub carmel breme? Dzisiaj polaczylem breme z gros gardons 1:1 i jako pierwszy zaczalem lowic leszcze w sektorze. Polaczylem je w tej kombinacji zeby dodac troche pracy zanecie leszczowej. Nie utrzymalem ich do konca zawodow ale zrobilem trojke sektorowa.

  Polubienie

 17. Witam, zbliżają się zawody mistrzowskie u nas w kole mam pytanie czy 1 kg sensas gardons brune , 1 kg sensas gross gardons i 0,5 kg sensas lake to według Pana dobre zestawienie i czy dodawać jakieś atraktory? Zawody mamy 3 maja zastanawiam się nad dodaniem aromix gardons, epicein, wanili oraz prazonych konopii chciałbym o podpowiedź jak procentowo zestawić zanętę z ziemią, gliną wiążącą i rozpraszająca i ewentualnie jakich atraktorów dodać i w jakich ilościach. Będę łowił batem 7 m głębokość zbiornika to jakieś 2-2,8 m dno pokryte warstwą mułu około 5-7 cm. Czy białe robaki i pinkę lepiej sparzyć czy zamrozić mam jeszcze kastery i joka.

  Polubienie

  • Bez wanilii i żadnych atraktorów, nie znam ziemi jaka będzie stosowana . Mojej podałbym 3 części argilla i 1 część czarnej torfowej. Topiona pinka śladowo i dżokers jako podstawa , na haka gruba ochotka . Zbyt mało mam danych bym jeszcze mógł coś więcej sensownego napisać. Myślę , że to przeczytasz przed snem. Na 1 kilogram suchej mieszanki 4-5 kilogramów ziemi.
   Pozdrawiam DZIADEK

   Polubienie

 18. Witam, dziękuję za odpowiedź niestety nie udało mi się jej przeczytać przed zawodami. Ale i tak nie wypadłem najgorzej zająłem 3 miejsce (300 gr zabrakło do pierwszego). Zanętę skomponowałem z tych zanęt sensasa co pisałem wcześniej, tylko troszkę więcej dodałem sensas Lake.Z atraktorów dodałem 15% epiceine (wanilii nie dodawałem) 10% konopi i zalałem to 200 ml aromix gardons, z mięsa dałem białego topionego, pinkę topioną po 150 ml i kastery. Ale dałem dużo mniej argilli niz Pan napisał dodałem jeszcze gliny wiążącej. Po donęcaniu zanętą z mięsem brania były słabe ale gdy zmieniłem taktykę i donęcałem z drugiego wiadra gdzie nie miałem wogóle mięsa brania były częstsze.Czy podanie gliny wiążącej do tej zanęty na taką głębokość zbiornika jest błędem? Dżokersa podałem tylko z ziemia i gliną wiążącą mała ilość w zanęcie czy również to było błędem? Wkrótce mamy następne zawody spławikowe tylko z drugiej strony zbiornika tam woda jest troszkę głębsza 2,5 – 3,5 m. Prosiłbym o jakieś podpowiedzi czy na pewno nie dodawać żadnych atraktorów ?( zawody na tym zbiorniku odbywają się praktycznie co tydzień) I czy zestawienie takich zanęt jak pisałem wcześniej jest dobre czy może coś zmodyfikować? Czy joka podać w ziemi z gliną czy w zanęcie ? (na zbiorniku występuje głównie płoć, leszcz, jaź i bolenia ostatnio wpuścili ale bez wymiaru i on często wchodzi w zanętę) I jak mogę dostać Pańskie ziemię i gliny gdzie mam szukać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Polubienie

 19. Witam serdecznie Panie Darku,
  czytam Pana blog od paru lat, to świetna lektura dla mnie i nie tylko.
  Myślę że powinien Pan napisać książkę o wędkarstwie, z Pana wiedzą byłby to HIT w tym kierunku.
  Pozdrawiam.
  Adam K.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s