ODPOWIEZI NA PYTANIA -ZANĘTY

Szanowne koleżanki i koledzy. Szereg pytań skierowanych do mnie, nie można potraktować jednym zdaniem i zakończyć temat.  Dwa pytania dotyczyły prażenia orzecha ziemnego oraz słonecznika. Te dwa produkty prażymy w całości, czyli w łupinie(łusce). Najlepiej wykonać to w piekarniku na blasze do pieczenia ciasta , wyłożonej folią aluminiową. Zarówno słonecznik (czarny), jak i orzech ziemny występują w handlu w postaci wyprażonej.

Kolejne z pytań dotyczyło  Polskich producentów zanęt, które z nich są godne polecenia. Gdybym chciał być rzetelnym, musiałbym znać wszystkie zanęty , wszystkich producentów. Jest ich zbyt wielu, a ja należę do ludzi, którzy piszą nie bajki, a przekazują wiedzę, którą posiadam. Zanęty sprawdzane przez ostatnie lata, a było ich zaledwie kilkanaście można by zastosować na zawodach ale po znacznych modyfikacjach . Zbyt wiele pracy pochłaniałoby ,,rasowanie” zanęty, a koszt dodanych produktów, potrzebnych do nazwania czegoś zanętą, byłby znacznie większy niż mieszanka gotowa, stosowana np. przez zawodników na mistrzostwach świata. Trudno nazywać produkt zanętą, gdy składa się z otrąb, śruty kukurydzianej, bułki tartej, mielonej glinki czerwonej i jakiegoś zapachu.

Czy to w/g was, jest zanęta ??? Nawet rolnik nie daje bydłu takiej paszy. Do łowienia rekreacyjnego, bez ścigania się na zawodach, większość mieszanek znanych na rynku producentów jest dobra. Pisałem w temacie uklejek, o zanęcie TRAPERA jako godnej polecenia. Zanęta leszczowa LORPIO  z najwyższej półki, to dobry produkt z małymi modyfikacjami lub bez. Dobra na większość polskich rzek i łowisk leszczowych. Bardzo dobrze komponuje się z Gold Pro.  GMS Edmunda Gutkiewicza godna polecenia- migdałowy. W połączeniu z Gros Gardons i konopiami dobra na łowiska z duża płocią. Płociowa- Bogdana Bruda wzbogacona Gros Grdons to bardzo dobre rozwiązanie na zalew Szymanowice. Jeżeli chcecie prowadzić wieczne doświadczenia z różnymi zanętami i reagować na wszelkie nowości,  to już na początku jesteście  skazani na przypadkowość. Tyle mam do powiedzenia w temacie zanęty Polskich producentów.

Kolejne pytanie dotyczyło kanału Dwory. Nawet najlepsze ekipy startujące na tym łowisku, miały wyniki  odbiegające różnorodnością rybostanu w siatce. Nie spotkałem nigdy aby cała drużyna dorwała się do leszczy. W okresie upałów gromadzą się w pobliżu rzeki, gdzie jest woda znaczniej natleniona. Przy śluzie oraz środkowych sektorach, złowienie leszczy graniczy z cudem. Inna sprawa to hałas, który wywołują zawodnicy rozstawiający stanowiska. Starsi stażem zawodnicy  pamiętają jak mądry zawodnik, znający nie tylko zanęty, ale ryby  i ich zachowanie  (mówię o Piotrze Lorencu) rozpoczynał od łowienia na tym kanale metodą odległościową. W technikach i taktykach połowu będzie to szeroko opisane. Nie znam cudownej zanęty na Dwory znam natomiast skuteczną taktykę. O tym w innych tematach.

Kolejne zapytanie Tomka, czy dobrze zrozumiał temat zanęt i dociążenia. Tak, jak najbardziej o to właśnie chodzi w rozumieniu stosowania zanęt.

Teraz dla uspokojenia niektórych kolegów.  W większości wód. na których rozgrywane są zawody wędkarskie w Polsce, dominuje kilka zaledwie gatunków i nimi robi się wyniki. Pozostałe stanowią przyłowy i nie stanowią podstawy komponowania zanęty. Te podstawowe gatunki to UKLEJA, PŁOĆ, KRĄP, LESZCZ przyłowy to Jaź, Kleń, Jelec, Certa, Świnka Brzana, Okoń , Jazgarz, Kiełb, Karp, Lin, Karaś. Czy, aż taki problem w doborze pod podstawowe gatunki ryb,  stanowi dobór zanęty i dodatków ??????  Czasami trzeba wybrać czy łowimy leszcze , czy krąpie – ale o tym w taktyce łowienia.

Z uwagi na wpisy nie stanowiące, pytań tym razem kończę by zacząć nowy temat.

Pozdrawiam

 

Jedna myśl nt. „ODPOWIEZI NA PYTANIA -ZANĘTY

  1. Przez wielu taka „pasza”, która jest zrobiona z samych tanich wypełniaczy jest zanętą…
    Ale według mnie jeżeli kogoś nie stać, lepiej zanęcić samym gotowanym ziarnem kilka dni wcześniej, po kilka razy…
    Na zawodach niestety nie można, aż tak oszczędzać na zanętach. (wiadomo niektórzy mają dostęp do różnych składników, czy glin)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s