PODLODOWO TAKTYKA – WIERCENIE OTWORY

Miło mi,że jest tak duże zainteresowanie wędkarstwem podlodowym. Jedno z ciekawych pytań dotyczyło wiercenia otworów. Cytuję :

,,Panie Dariuszu,proszę opowiedzieć pierwsze 30 minut po gwizdku,jak się wybiera miejsca na otwory,ile ,jak znaczyć?
Dziękuję,pozdr.
Wojtek „

Wiercenie otworów rozpoczynamy po sygnale na start. Zawodnik posiada dwie tak zwane ,,chorągiewki” (znaczniki) . Służą do postawienia swoich dwóch ,,baz” do wędkowania. Wybór zawodnika, gdzie ich postawić jest uwarunkowany tylko i wyłącznie jego wiedzą i taktyką łowienia . Przepisy zezwalają jednak na stawianie ,,baz” zawsze w odległości nie mniejszej niż 5 metrów od innego zawodnika.  Po wywierceniu pierwszego zaznaczonego otworu, możemy iść w dowolnym kierunku w sektorze i po zaznaczeniu ,,chorągiewką” nie dalej niż 30 cm od otworu wiercić kolejny otwór,,bazę”. Możemy wiercić dowolną ilość otworów, ale tylko oznaczonych wcześniej własnym znacznikiem. I tylko tam możemy łowić . Pozostawione otwory nie oznaczone mogą zajmować inni zawodnicy (oczywiście po postawieniu ,,chorągiewki”.

Wybór miejsca na pierwsze nęcenie jest uzależniony od wielu aspektów. Pierwszy to – łowisko bardzo bogate w rybę, (częsta zmiana miejsca, lub dalekie dystanse pomiędzy bazami, zabierają cenny czas na chodzenie zamiast łowienia).  Łowisko bardzo ubogie, ryby występują pojedynczo ( częste wiercenie wielu otworów, częsta zmiana miejsc, nawet odległych od siebie) . Drugi aspekt to czas przemieszczania się ryb. Gdy wczesnym rankiem ryby przebywają w pobliżu brzegu, a ok. godziny 12 w południe zaczynają dobrze żerować na głębszej wodzie – musimy postawić dwie bazy pierwszą na płytkiej, z zanęta szybko przywołującą, a drugą na głębokiej z zanętą, która przywoła i zatrzyma ryby po dwóch godzinach łowienia. Dwie bazy wiercimy jednocześnie i tak też nęcimy. Łowienie natomiast zaczynamy od wody płytkiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To tylko namiastka obierania taktyki . Czasami jest to taktyka gniazdowa, czyli obie bazy blisko siebie i otwory blokujące (zabezpieczają dostęp innym zawodnikom). Czasami jest to metoda narożnika. Innym razem wolnego pola. Wszystko zależy od łowiska, gatunku ryb , różnicy głębokości.

9 myśli nt. „PODLODOWO TAKTYKA – WIERCENIE OTWORY

 1. A ja mam pytanie Panie Darku takie, jak mam zacząć trening na nieznajomym mi łowisku, gdzie wiercić otwory, podawał Pan wczesniej tą taktykę okoniową a teraz chciałem zapytać o jakąs na białą rybę
  Pozdrawiam!

  Polubienie

 2. Dziękuję za odpowiedź.
  Trochę mi to naswietlilo sprawę,ale faktycznie to szeroki temat. Treningi pozwolą opracować taktykę,po kilku zawodach będzie inne spojrzenie,ale zanim na te się uda trzeba poznać zadsady. Jak natura koszalińskiego pozwoli,
  to porywalizujemy. Pozdr.Wojtek
  Kubok.

  Polubienie

 3. Czy w czasie odwilży taktyka łowienia jest bardzo odmienna od tej kiedy jest długotrwały mróz? Może głupie pytanie 🙂 ale słyszałem, że w czasie odwilży ryba inaczej reaguje.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s