Popularną metodą połowu jest jest łowienie pełnym zestawem (nazywane łowieniem na bata). Spławiki do połowu na bata muszą się charakteryzować przede wszystkim trwałością . Częste zarzucanie przy tej technice połowu, wymusza na producentach zastosowanie mocniejszych materiałów jak grubszy drut , karbofibreks, dobre elastyczne lakiery oraz solidnie wklejone antenki. Do połowu tą metodą wystarczy mieć dwa modele z przeznaczeniem na wodę stojącą i wolne uciągi oraz na rzeki o średnim uciągu. Antenki w spławikach jakie polecam, to plastikowe przy połowie leszczy i na rzece, oraz z włókna szklanego przy pozostałych połowach. Spławiki na wodę stojąca powinny mieć smukły korpus (ja osobiście lubię bardzo model V-19).
Vimba model V-19
Natomiast na rzekach stosuję opisywany wcześniej spławik V-27. Istotne jest to, by spławiki do połowu na bata, miału antenki minimum 4,5 centymetra długości, a dolniki były zaopatrzone w cztery koszulki silikonowe , do mocnego trzymania spławika na żyłce.
SPŁAWIKI NA RZEKĘ PŁASKIE
Zakres stosowania tych spławików to uciągi od 3 gram do 100 gram. Każdy ma swoje ulubione marki i kształty którymi się mu dobrze łowi. Najważniejsze by były solidnie wykonane ze względu na duże przeciążenia oraz szybko informowały o braniu. Nie przedstawiam modelu mojej firmy aby wam nic nie sugerować. Każdy zawodnik powinien posiadać gramatury na wody, na których łowi najczęściej. Ci bardziej zaawansowani w zakresie gramatur od 3 gram do 30 gram.
SPŁAWIKI DO BOLONKI
Tak jak w temacie spławików do bata tu również powinniście posiadać dwa modele jeden na rzeki drugi na wody wolno płynące (o kształcie bardzie podłużnym. Na fotografii poniżej, pierwszy to spławik na kanały i wody wolno płynące. Grubsza antenka plastikowa, korpus z balsy, dolnik z grubszego karbofibreksu.
Na kolejnym zdjęciu model spławika do połowu bolonką na rzekach. Tak, jak w poprzednim modelu zastosowano grubsza antenkę plastikową, korpus z balsy (o kształcie bardziej baryłkowatym) i solidny gruby dolnik z karbofibreksu. Oczka w spławikach bolońskich muszą być z grubszego drutu i bardzo dobrze wklejone ( narażone są na bardzo duże przeciążenia). Grubości antenek w spławikach bolońskich, powinny być w zakresie od 2 mm do 4,5 mm średnicy (w zależności od odległości na jakiej łowimy).
Mając spławiki w gramaturach od 2 do 12 gram, połowicie na wszystkich ciekawszych wodach. Zdarzają się łowiska, gdzie trzeba zastosować nawet 30 gram, ale jest to bardzo rzadko.
Ciąg dalszy nastąpi ……..
janie, że pojawiła się tez informacja o spławikach do bolonki, ponieważ przed przeczytaniem tego artykułu stosowałem inne spławiki i nie zawsze były skuteczne. Czekam teraz na artukuł o spławikach do odległosciówki.
Pozdrawiam !
PolubieniePolubienie
Fajnie (poprawka)
PolubieniePolubienie
Panie Darku w moim kole wszyscy łowimy batami (dopiero przymierzam się do zakupu tyczki). Na wiosnę, kiedy brania są rzadkie i słabe, spławiki z cienkimi szklanymi antenkami (jak w zestawach skróconych) lepiej się sprawdzają niż te „bardziej toporne” do bata. Problem w tym, że delikatne spławiki szybko się niszczą na bacie. Czy można je jakoś utwardzić? Czy trzeba się pogodzić z tym, że bądą jednorazowego użytku?
PolubieniePolubienie