ZESTAW – ŻYŁKA

Magiczne słowo dla większości wędkarzy. Jaka żyłka, do jakiej metody ??? Jaki kolor ??? Jaka średnica ??? Tych wiele pytań , zazwyczaj zadawanych przez początkujących wędkarzy, czasami zdarzają się już doświadczeni z problemem doboru. Po pierwsze żyłki podzielmy na dwie grupy, te do wędek z kołowrotkiem oraz pozostałe .

Zaczniemy od tyczki i bata. Do tych wędek stosujemy takie same żyłki . Powinna ich charakteryzować miękkość, elastyczność, biały lub w ostateczności  jasny kolor (jasny szary , jasny błękitny , jasny seledynowy). Rozciągliwość to walor , który jest składową, wędki, amortyzatora i żyłki   do uzyskania bezpiecznego holu. Miękkość potrzebna jest, by podawana na haku przynęta była prezentowana rybie, jak najbardziej naturalnie. Kolor biały najbardziej naturalny, jest najmniej widoczny pod wodą. Wszelkie barwniki dodawane podczas procesu produkcji nieznacznie , ale osłabiają żyłkę. Większość  znanych marek wędkarskich posiada w swej ofercie  żyłki dla wyczynowców nazywane są ,,MATCH” lub COMPETITION”. Ja osobiście łowię na żyłkę MIKADO SHT. Do dobrych a testowanych zaliczę Trapera , Daiwa, Trabucco, Milo, oraz Drennan Team England lub Presto Power Line.

Bż

Bż1

Najistotniejsze i do zapamiętania na całe życie dla wszystkich zawodników i amatorów wędkarstwa .

ŻYŁKA GŁÓWNA I PRZYPONOWA TEJ SAMEJ MARKI I MODELU !!!

Stosowane średnice jako żyłki głównej to 0,08/0,09/0,10/0,11/0,12/0,14/0,16

Stosowane średnice jako przyponowe  to 0,05/0,06/0,07/0,08/0,09/0,10/0,12/0,14

Przechowywanie żyłek jest bardzo istotne dla ich żywotności. Dobra żyłka, może spokojnie być na szpuli nawet 5 lat i nie straci więcej, niż 5% swojej wytrzymałości. Istotne, by była na szpulce i w ciemnym opakowaniu, bez częstego dostępu do światła. Przestrzegam nadmiernie ,,pobudliwych” i rozrzutnych do corocznego zmieniania marki żyłki lub pośpiesznego reagowania na nowości.

ŻYŁKI DO WĘDKI Z KOŁOWROTKIEM.

Zapytał mnie wiele lat temu znany Ślaski zawodnik podczas zawodów na zbiorniku elektrowni w Rybniku – dla czego łowisz błękitna żyłką, a nie czarną lub brązową. Odpowiedziałem, że jest mocniejsza i bardziej wytrzymała. On na to- przecież  czarna jest tonąca i łatwiej zaznaczyć  odległość białym pisakiem Sensasa. Ja , szanownemu koledze zrobiłem wykład, jak czytaliście powyżej o barwnikach w żyłce, następnie wyciągnąłem czarnego markera wodoodpornego, a na końcu wlałem do obciętej butelki wody i wrzuciłem po 10 centymetrów białej 0,14 i jego czarnej 0,14 . Obie żyłki jednakowo poszły na dno. Obie maja ten sam ciężar właściwy.Obie są tonące. Czarna czy brązowa, to chwyt handlowy z przed 30 lat, kiedy jakiś ,,cudak” wymyślił że czarna tonie i tak kolejne firmy to powielały aby więcej sprzedać. Cała istota polega na naprężeniu powierzchniowym, którego sprawcą jest brud lub tłuszcz. Odtłuszczona żyłka detergentem w sprayu(wystarczy co 20 rzutów spryskać szpulę kołowrotka z nawiniętą żyłką), tonie natychmiast. Niedowiarkom  proponuję wykonać test w domu. Zawsze w domu pozostają opakowania po jakimś atomizerze . Wykorzystajcie go i napełnijcie mieszając np. płyn do naczyń LUDWIKA z woda w stosunku 1/1. Zasada tej samej marki i modelu żyłki dotyczy również metody odległościowej i bolonki.

Firma Preston trzy lata temu wypuściła na rynek doskonałą żyłkę o średniej rozciągliwości( do odległościówki  nie może być zbyt rozciągliwa żyłka, gdyż zacinamy z dużej odległości i można (nie docinać ryb) pudłować. Po za tym, do asekuracji mamy kołowrotek.

Bz4Jak widzicie nic nadzwyczajnego nie trzeba by budować dobre zestawy. Ważne, abyście zastosowali się do powyższych uwag i po sprawie.

W razie pytań służę kolegom  pomocą. Temat żyłek uważam za zakończony .

 

 

15 myśli nt. „ZESTAW – ŻYŁKA

 1. Ja mam pytanie bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem ten tekst. Jeśli budujemy zestaw na żyłce np. Presto Power Line to i haczyki powinny być uwiązane na tej samej żyłce. A jak się sprawa ma do stosowania fluorocarbonu na przypłony.

  Polubienie

 2. Też myslę żeby lepiej stosować żyłkę przyponową i główną tej samej marki, a co do żyłki odległosciowej robiłem kiedys test żyłki „tonącej” firmy trabucco pomiędzy żyłką trabucco do budowy zestawów i okazało się że każda zachowywała się tak samo, czyli nie tonęła !!!

  Polubienie

  • Michale ,żyłkę dobieramy , przede wszystkim do łowionych ryb. Gdy będą to duże ryby , to 0,18 może być. Przy średnich nie ma potrzeby łowić tak grubo (problemy z wyrzutem). Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Witam Dziadka.
  Pięknie wyłożona kawa na ławę.Tylko jedno małe pytanko,czy jeżeli my lepiej widzimy ciemne żyłki , to rybki chyba również.Czy to ich nie odstrasza?
  Ja wolę żyłki jasne.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s