ZESTAW – HACZYKI

Tak jak gubi większość startujących w zawodach, nadmierna ilość kupowanych modeli spławików, modeli mormyszek, szpulek żyłki przeróżnych marek, sztucznych  przynęt, tak ,,spławikowców ” ilość modeli posiadanych haczyków.

Żeby to sobie wyjaśnić, podzielę nasze haki na metody połowu i po sprawie. Nie można tymi samymi hakami łowić uklei,  na tyczkę lub odległościówkę. W moim podziale znajdziecie haki różnych firm. Czynię tak, aby nie sugerować Wam  jednej najlepszej. Zwróćcie  uwagę na kształty haczyków i do nich się zastosujcie !!

HACZYKI DO TYCZKI  I BATA

HT1 Tym kształtem haczyka w rozmiarach od 14 do 24 łowiłem w większości swojej kariery. Zarówno na wodzie stojącej, jak i średnie ryby na rzekach. Stosowałem ten kształt również do połowu na bata, przy słabych braniach lub połowie ryb powyżej 500 gram.

HT2Haczyki o tym kształcie, miałem podzielone w pudełku na dwie części. Jedna zawierała haki o rozmiarach 24/22/20/18/16 wykonane ze sprężystego, cienkiego drutu, do połowu tylko ochotką i pinką.Najczęściej MIKADO, SENSAS, SUEHIRO. Natomiast w drugiej połowie pudełka, były haki o takim samym kształcie, lecz o rozmiarach 18/16/14/12,  z trochę grubszego drutu do połowu na białe, gnojaki i kastery. W tym przypadku były to MIKADO lub DRENNAN. Polecam  haki o ciemnym kolorze.

HACZYKI DO ODLEGŁOŚCIÓWKI I BOLONKI

Specyfika połowu metodą odległościową oraz bolonką, wymaga zastosowania haków , które ,,trzymają” lepiej rybę. Holowanie ryb  z dużych odległości  wymaga czasu. Zbyt długi hol powiększa ryzyko wypięcia się ryby, powiększenie otworu z wbitym w pyszczek hakiem oraz utratę cennych punktów na zawodach. Charakterystyczne w tym modelu haka, podgięcie ostrza wraz z grotem do wewnątrz, zapewnia pewny hol. Modelem tym, również łowię na tyczkę w rzekach, gdy wiem na pewno,  że będę miał na haku bardzo duże ryby. Jest wtedy większe bezpieczeństwo ich wyholowania.

HM1

HM2HM3

Haki w tym modelu posiadam w pudełku w rozmiarach 18/16/14/12 . Takie rozmiary zapewniają wystarczający komfort, podczas wszelkich wypraw przy połowie wędką z kołowrotkiem. Moje sprawdzone marki to MIKADO, DRENNAN i SUEHIRO(delikatne przynęty ze względu na cienki drut).

HM4

Haki do metod odległościowych zdecydowanie o czarnym lub ciemnym kolorze.

HACZYKI  DO UKLEJÓWKI I BATA

W wpisie o połowie uklei omawiałem szczegółowo zasady i kształty stosowanych haków. Przypomnę ze maja to być haki z długim trzonkiem i wąskim łukiem kolankowym.

HU1Taki kształt haczyka do połowu uklejek posiadam w rozmiarach 24/22/20/18. Zastosowanie tego typu haczyka przy  połowie na bata jest zasadne tylko w jednym przypadku – PODCZAS POŁOWU BARDZO DUŻEJ ILOŚCI DROBNEJ RYBY !!! Stosujemy ten model, by przez dłuższy trzonek bardzo szybko wyhaczać złowione ryby.

HU2

Do połowu na bata,  mam haki o rozmiarach 12/14/16/18.

HACZYKI KARPIOWE

To odrębny model i kształt haczyka, stosowany w rozmiarach 10/12/14/16. Osobiście, bardzo często stosuję również haki o kształcie takim, jak przy odległościówce.

HC1

Haki karpiowe charakteryzuje krótki trzonek,  zaokrąglony łuk kolankowy i ostrze wraz grotem zagięte do wewnątrz haka.

Wszystkie haki, od momentu pojawienia się pudełek magnetycznych, przechowuję w takich opakowaniach. Nie tępią się, łatwo wyjąć każdy haczyk za pomocą magnetycznego ,,patyczka”. Prawidłowo posegregowane i opisane haki przyśpieszają prace związane z wykonywaniem przyponów. Takie pudełko,  przechowuję dodatkowo w torebce foliowej z klipem, by zabezpieczyć przed wilgocią.

HPUD

Posiadając opisane powyżej modele haków, dostosowując do metody,  wielkości przynęt oraz poławianych ryb możecie  być pewni,  że poradzicie sobie w każdych warunkach.

 

 

7 myśli nt. „ZESTAW – HACZYKI

 1. Te modele milo t 252 i t 213 sa bezzadziorowe, czy przez to nie bedzie sie spinac Ryba gdy zylka nie bedzie caly czas napieta? ja uzywam takiego samego ksztaltu tylko z zadziorem

  Polubienie

   • Witam Dziadka
    Zaczynam zabawę z robieniem mormyszek.Chciałbym dowiedzieć się jakie haczyki zastosować do kulek średnicy 2.5mm 3mm i 3.5mm.Chodzi mi o rozmiar i firmę.
    Dziękuję i Pozdrawiam

    Polubienie

 2. Witam Dziadka.
  Pisze Pan ,że mamy wiele firm produkujących haczyki,to prawda.Tylko 70 % z nich to tzw ‚noname’ łamiące się i tępiące po paru rzutach.Wiem że łowi Pan w drużynie Mikado , i nie namawiam Pana do reklamy,ale proszę mi odpowiedzieć na jedno pytanie:
  przeglądałem ofertę haczyków Mikado,jest ona rozległa i co najważniejsze atrakcyjna cenowo,około 3 zł za 10 sztuk.
  Tymczasem w Sosnowcu sprzedawcy twierdzą że haczyki Mikado są słabe i oferują Kamatsu.Ja do nich nie mam przekonania,kilka razy mnie zawiodły.Jakie jest Pana zdanie na ten temat?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s