ZESTAW – CIĘŻARKI dalszy ciąg

Zaczynam od obiecanej tabeli . Przedstawia oznaczenia (numerację), oraz gramaturę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bardzo rzadko stosowane, a jednak w niektórych sytuacjach nieodzowne są ciężarki typu stil.

Zwłaszcza w zestawach kanałowych podczas łowienia z głębokiego opadu są niezastąpione. Zawodnicy angielscy i francuscy bardzo często korzystają z tego tupu ciężarków.

STOTZDMN

Przy budowaniu zestawów z większym obciążeniem stosujemy ciężarki przelotowe. Część producentów wytwarza je z wbudowaną w otworze rurką igielitową lub slilkonową ( te bardziej polecam). Kiedyś były w naturalnym kolorze ołowiu, teraz coraz częściej spotyka się malowane lub powlekane gumo-plastikiem. Ja osobiście maluję na kolor czarny matowy, nie tylko duże ciężarki , ale o tym przy tuningu.

CT3

W zestawach do odległościówki i bolonki, wykorzystuję duże ciężarki o kształcie kulki. Dostęna na rynku ciężarki odlewane nie zawsze trzymają gramatury. To nie stanowi problemu, przy takich obciążeniach, zawsze nadrobimy niedoskonałości śrucinami.

italiantwizzle

CM3

Szczytem ideału są ciężarki toczone na obrabiarkach CNC. To produkt nie tani, ale najwyższej jakości. Przykładowe smukłe oliwki zabezpieczane przed przesunięciem dwoma rurkami silikonowymi.

l_dscn4270

Wszystkie śruciny proponuję zaciskać specjalnymi szczypcami (a nie zębami). Jest tak dużo dostępnych na rynku wędkarskim  zaciskaczy do śrutu, że jest w czym wybierać , a ceny są przystępne.

Zacisk

Te czerwone STONFO, posiadają też funkcję sprawnego ściągania śrutu z żyłki.

Lood aan-af zetter

Temat ciężarków uważam za zakończony, pozostałe tematy z tym związane , przy wpisie o budowaniu zestawów.

 

7 myśli nt. „ZESTAW – CIĘŻARKI dalszy ciąg

  1. Może to mało istotne, ale ten czerwony przyrząd Stonfo służy do ściągania śrucin i do ich przesuwania po żyłce, ale nie do zaciskania.
    Co do samej idei Uniwersytetu – szczerze dziękuję, że się Panu chce. O niektórych rzeczach niby człowiek wie, ale jakoś tak łatwo się o nich zapomina. Czytam na bieżąco z przyjemnością!

    Polubienie

    • Pora roku nie ma przełożenia na rodzaj obciążenia. Stile proponuję na wodzie stojącej, trudnych łowiskach ubogich w ryby lub bardzo słabym żerowaniu (zwłaszcza do łowienia z głębokiego opadu).

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s