ZESTAW – BUDOWANIE część 2

Zakończyliśmy na wykładzie z oszczędności. Jak już zauważyliście, zmniejszycie zużycie żyłki, ciężarków, drabinek i spławików. Czas zimowych wieczorów zamiast ślęczenia nad zestawami , należy spożytkować na siłowni. Mięśnie karku , grzbietowe, przedramion , wzmocnienie nadgarstków to podstawa kondycji w całym sezonie zwłaszcza dla zawodników którzy mają w perspektywie więcej startów niż 10 razy.

Zbudowane zestawy nawijamy delikatnie na zwijadełka(drabinki). Związane są z tym pewne zasady , których proszę się pilnować a ,,życie będzie łatwiejsze”. Każdy zestaw nawinięty na drabinkę powinniśmy mieć opisany. Można tego dokonać na bocznej ściance drabinki, lub na naklejce w specjalnym miejscu na drabince (drabinki RIVE). Opisany zestaw powinien zawierać grubość żyłki zastosowanej jako główna, oraz długość zestawu – na przykład (krótki top) lub 7 metrów. Zapewnia to szybkość decyzji, czy wybrać zestaw z żyłką  główną 0,8 mm czy 0,9 mm. Oraz do jakiego topa jest dany zestaw.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wielu początkujących traktuje zwijadełka jako wypełnienie szuflady, nie zwracając szczególnej uwagi na ich szerokości i długości , które powinny być dostosowane do długości spławika i szerokości korpusu. Następstwem bałaganiarstwa i niechlujności, są pozagniatane korpusy spławików, (niejednokrotnie zniszczony na nich lakier), pozagniatana żyłka, powyginane antenki itd. Zwijadełko powinno mieć szerokość pomiędzy ściankami większą,  o co najmniej 1 milimetr, od szerokości korpusu spławika. Na poniższym zdjęciu , jak nie należy robić!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejne ostrzeżenie dotyczy długości drabinki. Tak też, nie należy przygotowywać zestawów!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Każdy zestaw wykonany na gotowo, o odpowiedniej długości do danego topa lub bata, zakańczamy pętelką o długości nie większej, niż 10 milimetrów. Powyższą pętelkę, zaopatrujemy w specjalny gumowy zaczep. który umożliwia stałe zakończenie zestawu , bez względu na to w jakim miejscu  znalazła się nasza pętelka. Poniższe zdjęcie,  przedstawia jeden z modeli licznych i tanich zaczepów do zestawów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zaczniemy wykładem budowania zestawów. Nie proście mnie o diagramy , gdyż już pisałem  –  nie ma niczego uniwersalnego!!! Podam oczywiście kilka podstawowych.  Na ich podstawie, można dopiero dostosowywać się do warunków na łowisku. Omawiając zestawy zacznę od zestawów na bata, czyli do wędki z pełnym zestawem.

ZESTAWY DO BATA -ŁOWIENIE PEŁNYM ZESTAWEM

Te tematy proszę potraktować jako najważniejsze wykłady, bo od nich zależy w większości wasz sukces lub porażka. To należy- ,,WKUĆ NA BLACHĘ”.

Do bata zestawy budujemy na zasadzie kilku parametrów :

1. długość bata

2. warunki atmosferyczne

3. wielkość ryb i gatunek

4. intensywność żerowania ryb

Kierując się powyższymi parametrami stosujemy zasadę, im dłuższy bat -tym większy spławik. Większy wiatr- większy spławik.
 Większe ryby – grubsza żyłka.
 Drobne ryby –  antenka szklana lub cienka plastikowa .
 Ryby słabo żerują, brania są sporadyczne – obciążenie rozłożone dwu lub trzy punktowo.            
 Duża częstotliwość brań – obciążenie skupione jednopunktowe, krótki przypon.

W kolejnym wykładzie omówię poszczególne parametry. Ciąg dalszy nastąpi ….

 

8 myśli nt. „ZESTAW – BUDOWANIE część 2

 1. Co do oszczędności – polecam zamiast kupować stosunkowo drogie (5-8zł za 10szt) i bardzo łatwo gubiące się gumki do zabezpieczania zestawów na drabinkach zrobić własne. Bierzemy zeszłoroczny, raczej cienki amortyzator i zakładając do niego zwykłą zszywkę do zszywacza albo kawałek drutu otrzymujemy pełnowartościowy sprzęt.

  Polubienie

 2. zima – trening na siłowni – to jest to!! Zawsze sie zastanawialem jak to możliwe, ze klasowi zawodnicy z taką łatwością operują tyczką. Dzieki już sie biore za treningi.

  Polubienie

 3. A ja mogę z czystym sumieniem polecić zwijadełka Prestona, ponieważ do nich nie są potrzebne żadne zaczepy. Drabinka jest wyposażona w specjalny suwak do zaczepiania zestawy. Jeszcze moim zdaniem jedna ważna wiadomość cały komplet drabinek jest wyposażony w tackę. Tacka jest idealnie dopasowana do drabinek więc pojedyncze drabinki nie latają nam po szufladzie. Bo jak wiadomo zestaw z zawodów można wykorzystać do rekreacyjnego łowienia bo nie każdy ma czas przed wyjazdem poświęcić na robienie zestawów.

  Polubienie

  • Bardzo podobne drabinki ma marka Matrix. W ofercie także gotowe tacki. NIc dziwnego skoro stoi za tym Ricky Teale, wcześniej Preston. Swoją drogą z amortyzatora można także zrobić zapinki w jeszcze bardziej ekonomicznej wersji bez stosowania elementów metalowych. Wystarczy zawiązać pętelki na obu końcach krótkiego odcinka amortyzatora i odciąć jedną z pętelek zostawiając niewielkie końcówki. Pętelkę zestawu mocuje się wtedy na tak powstałym węźle.

   Polubienie

 4. Ja na każdą drabinkę przyklejam naklejkę taka jak z cenami w sklepach. Taką naklejkę co każdy nowy sezon możemy sobie wymienić i zapisać nowe informacje.
  Pozdrawiam !!!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s