ZESTAWY BUDOWANIE TYCZKA część 2

Zestawy do połowu zestawem skróconym budujemy, dobierając parametry zestawu do wspomnianych we wcześniejszych wpisach warunków. Jest ich tak wiele, że musicie zachować szczególną uwagę na pogrubienia tekstu  których dokonałem. Jak bardzo budowa prawidłowego zestawu jest ważna nie muszę nikogo uświadamiać. Nawet wystawienie antenki spławika ponad lustro wody,  jest uzależnione od pobierania podawanej na haczyku przynęty, jak i warunków panujących na (silny wiatr lub bezwietrznie). Woda stojąca jak wcześniej pisałem, nie jest  do  końca,, stojącą”, występuje pod powierzchnią ruch wody jak i na powierzchni. Układanie się zestawu pod wodą , musi być jak najbardziej naturalnym, co za tym idzie podawana przynęta musi być właśnie w naturalny sposób podawana. Pisałem wcześniej o wstawianiu zestawów. Właśnie to wstawienie zestawu w połączeniu z precyzyjnym zbudowaniem jest podstawą sukcesu. Pisałem o wypełnianiu skrzynek dziesiątkami zestawów , które w istocie nie są przydatne lub wykorzystane w sezonie wędkarskim. Wielkość śrucin , średnica żyłki, gramatura spławika – pisałem już o tym wszystkim, ale teraz trzeba to wszystko usystematyzować. Jakimi czynnikami mamy się kierować przy budowaniu zestawu ???   Przeglądacie strony wędkarskie , gazety, inne dostępne informacje o budowie ,,zwycięskich” zestawów,  zastanówcie się, ile z nich było przypadkiem, super losowaniem, a ile przemyślanym działaniem opisującego zawodnika. 

Woda stojąca.

Wielkość spławika dobieramy w zależności od – głębokości, aktywności ryb (częstotliwości brań i ich sposobu pobierania), warunków atmosferycznych, warunków atmosferycznych (oświetlenia, tła na wodzie).

Spławiki z metalowym dolnikiem na wody płytkie. Z węglowym na głębszą wodę.

Spławki krótsze na wody płytkie, na wody głębokie dłuższe.

Antenki szklane, metalowe, węglowe przy słabym zerowaniu lub delikatnych braniach. Antenki  z przeźroczystego malowanego w kolorze fluo włókna szklanego, podczas łowienia pod słońce.

Spławiki z antenkami plastikowymi , z balsy,  podczas połowu dużych ryb, lub aktywnie żerujących.

Spławiki centralnie przelotowe, tylko z dolnikami z włókna szklanego lub karbofibreksu ,podczas połowu dużych i walecznych ryb – karp, brzana , duże karasie amury.

Stosowane żyłki dobieramy do wielkości odławianych  ryb, intensywności żerowania i  przejrzystości wody. Przy połowie ryb małych stosujemy żyłki cienkie, o średnicy  nie większej  niż 0,10 mm.  W przypadku słabego żerowania i wody o dużej przeźroczystości jeszcze cieńszą , maksymalnie 0,08 mm.

Podczas połowu dużych i walecznych ryb, żyłka główna, nie powinna być cieńsza niż 0,16 mm.

Obciążenie , jego rodzaj i wielkość jest uzależniona od wielkości spławika , głębokości połowu, rodzaju pobierania przynęty przez ryby ( z toni lub  dna ), intensywności żerowania ryb. Przy połowie większymi gramaturami spławików, jako podstawę obciążenia stosujemy smukłe oliwki przelotowe,  w 80% ogólnego obciążenia.  Pozostałe obciążenie rozmieszczamy  za pomocą śrucin. Przy połowie małymi gramaturami spławików (poniżej 1 grama) stosujemy obciążenie w postaci śrucin w nie większej ilości niż 10 sztuk . Ideałem jest 8 śrucin. Obciążenie rozłożone stosujemy w przypadku słabego żerowania ryb, połowu z opadu, połowu na rozmyciu zanęty oraz z mocnego przytrzymania. Śruty oraz główne obciążenie, malujemy po zamontowaniu na żyłce, czarnym  szerokim markerem wodoodpornym.

Przypony wykonujemy z tego samego modelu żyłki co żyłka główna. Powinny być o parametrach, o jedną lub dwie wielkości mniejsze niż żyłka główna. Przykładowo żyłka główna, 0,08 mm to na przyponie 0,07 mm lub 0,06 mm. Długości przyponów dobieramy w stosunku do odławianych gatunków(np. płoć krótsze, leszcz dłuższe), intensywności  żerowania ( lepiej żerują krótsze słabiej żerują dłuższe) oraz sposobu połowu z dna lub z toni ( z dna dłuższe z toni średnie i krótsze).

Mając na uwadze te wszystkie opisane parametry, dopiero na podstawie napotkanych warunków nad wodą, budujemy nasz zestaw, którym będziemy łowili.

3

W kolejnej części diagramy podstawowe na wodę stojąca.

Ciąg dalszy nastąpi …..

2 myśli nt. „ZESTAWY BUDOWANIE TYCZKA część 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s