ZESTAWY BUDOWANIE TYCZKA część 3

W tej części wykładów zajmiemy się budowaniem zestawów na rzekę. Specyfika połowu na rzece powoduje , że jest to dla większości zawodników nadal ,,magia”. Raczej powielają zbudowane zestawy innych. We wcześniejszych wpisach omawiałem potrzebę budowania ze zrozumieniem i doborem do warunków. Rzeka dostarcza jeszcze więcej możliwości, ale i wymagań przy  budowaniu zestawów. Podstawowe parametry które musimy brać pod uwagę podczas budowania zestawu to :

– głębokość (płytko do 1,5 metra , średnio do 2,5 metra, głęboko powyżej 3 metrów)

– szybkość nurtu (wolno do 2 gram ,,bombka”, średnio od 2 gram ,,bombka” do 8 gram ,,listek „, szybko tylko,, listek” od 10 do 30 gram oraz bardzo szybko powyżej 30 gram ,,listek”)

– rodzaj dna ( równe bez zaczepów, równe z zaczepami, pofałdowane , nie równe z dużymi dołkami, nierówne z zaczepami, rynnowe , z półkami)

– gatunki poławianych ryb ( żerujące przy dnie, pobierające pokarm przede wszystkim z dna, Pobierające pokarm z toni na tak zwanym wymyciu zanęty)

– warunki pogodowe (pogoda wietrzna, bezwietrzna, przybór wody, gwałtowny spadek wody).

Zaczniemy od ostatniego punktu parametrów , gdyż wielu z kolegów prosiło o wyjaśnienie, gdzie szukać ryb na przyborze wod,y a gdzie podczas opadającej wody ???? Takim doskonały przykładem są mistrzostwa kobiet na Wiśle w Drewnicy, gdzie dwie moje zawodniczki stanęły na podium . Jedna doskonale losowała i było mistrzostwo Polski. Druga dzięki taktyce, którą kazałem zastosować zdobyła brązowy medal. Taktyka na wodę, która codziennie przybierała o 10 – 15 centymetrów, była następująca . Pierwszego dnia łowimy nie pełnym kijem, tylko o jedną rurę krócej, dało to 5 miejsce w sektorze (środek sektora). W drugiej turze jeszcze bliżej ustawiona była zanęta, a mianowicie na 7 metrze od brzegu. Dało to drugie miejsce w sektorze (środek sektora) i ,,brąz”. Zawsze na przyborze wody, ryby przenoszą się w przybrzeżną strefę wody !!! Dzieje się tak z kilku względów, pierwszy to bliżej brzegu jest mniejsza siła prądu rzeki (ryby nie muszą tracić siły na walkę z nurtem), drugi to  podniesiona woda wymywa z pod zatapianych kamieni i traw, wszelkiego typu nasiona oraz żywy pokarm (darmowa micha), trzy przy mętnej wodzie w strefie przybrzeżnej jest ona najbardziej klarowna.

Przy gwałtownych spadkach poziomu wody , ryby przenoszą się dalej od brzegu (najczęściej na pierwszą rynnę lub półkę), tam też możemy spodziewać się ich najlepszego żerowania.

Przy pogodzie wietrznej należy pamiętać, aby spławiki zastosowane do budowania zestawu posiadały dłuższe antenki.

Dalszy ciąg nastąpi ……..

 

4 myśli nt. „ZESTAWY BUDOWANIE TYCZKA część 3

 1. Panie Darku.W czasie Mistrzostw Świata w Hiszpanii Ewa Bezdzietna łowiła moim sprzętem.W topach które wróciły do mnie były zamontowane zewnętrzne tulejki teflonowe.Stąd moje pytanie-jakie teflonki (zewnętrzne czy wewnętrzne)należy montować w topach przeznaczonych do połowu karpi.Pozdrawiam.Andrzej Lisowski

  Polubienie

  • Z tego co pamiętam wędkę Ewie pożyczył Tomek Polański, mało tego kleiłem ją na miejscu trzy razy. Do połowu karpi stosuje się grube gumy, gdy montujemy na ciętej szczytówce, dajemy teflony zewnętrzne, gdy montujemy na drugim elemencie dajemy wewnętrzne – zawsze tak by guma swobodnie bez naciągania przesuwała się.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Dzięki za odpowiedź,Tomek był wtedy przedstawicielem Milo a wędka była moja lecz to nieistotne.Fajnie by było żeby kiedyś zajął by się Pan tematem połowu karpi,amurów na tyczkę -ten typ wędkarstwa zaczyna się w Polsce rozwijać-zawody komercyjne organizowane przez Ernesta Gutkiewicza i Adama Kruka.Szkoda tylko że nie uczestniczą w takich zawodach czołowi spławikowcy (oprócz Zbyszka Dudy i Marcina Stańczyka)-może wtedy na zawodach międzynarodowych gdzie łowi się karpie nie dostawali by w skórę.Gratuluję pomysłu na blog jest on kopalnią wiedzy dla młodych adeptów wędkarstwa.

    Pozdrawiam,miłego dnia.Andrzej Lisowski

    Polubienie

 2. Witam mam pytanie ja jeżdżę do teściowej na pilice jest to odcinek za tomaszowem mazowieckim przed nowym miastem do tej pory maszerowałem w woderach albo na boso ze spinem w okresie wysykiego stano wody jest po pas na srodku najplycej z lewej strony rzeki glebiej i tam najwiekszy nurt w okresie suszy wody po kostki z lewej strony koryta glebiej wzdłuż brzegu idzie rynna taka do 2m dno żółty piasek co roku się zmienia ukształtowanie miejsca dołki i ryb praktycznie nie ma a na glebszych odcinkach rzeki jest bardzo bystry nurt i bardzo wysoki brzeg okolo 2-3 metrów co Pan poleca ryba wystepujaca to płotka jelc kleń świnka ukleja brzana leszcz trafia się krąp albo karaś ale najwiecej jest w takiej kolejności jak napisałem narezie jednego roku przez parę dni próbowałem na bolonke na takiej nalej 10 metrowej zatoczce około 1,5metra od brzegu łowić i feederem około 10 metrów od brzegu bardzej w nurcie na feedera nic a po podsypaniu gotowana przenica i zanętą przez te pare dni na bolonke trochę płotek i świnka 40cm a miejscowi łowią ładne klenie i brzany tylko raczej nie na wędkę widziałem brzany po 4/5kg i leszcze po 2kg jak tam łowić gdzie szukać ryb bo teraz ta rzeka wyglada jak martwa jak chodze ze spinem zniknęły okonie i małe szczupaki ktorych było mnóstwo jedynie widac ukleje małe klenie i w jednym miejscu pod mostem na pałyciźnie widać spore klenie ale na spin nie idzie ich przechytrzyć. Nie próbowałem na czereśnie jeszcze. Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s