ZESTAW RZEKA – BUDOWANIE diagram 4 i 5

Jak bardzo uboga wiedza jest odnośnie zestawów na rzekę nich świadczą wiadomości schodzące do mnie na pocztę elektroniczną. Wszyscy chcieli by łowić listkami ,,lizakami”, a szukają rozwiązań na wolne rzeki jak Odra we Wrocławiu, Narew i wiele innych rzek o średnim i wolnym uciągu. Zarówno doświadczeni zawodnicy jak i nowicjusze , za często sięgają po listki w sytuacji,  gdzie doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie tradycyjnego spławika. Dam dwa przykłady,  gdzie łowienie zestawem z tradycyjnym spławikiem jest skuteczniejsze od spławika płaskiego. Pierwszy to odcinek Odry we Wrocławiu na którym rozgrywane jest GP Polski. Proponuję zastosować spławik Vimba V-28 w dwóch wersjach . Pierwsza wersja spławik ze szklaną antenką do połowu płoci,  gdzie zestaw gruntujemy na styk haczyka z dnem. Poniżej przedstawiam diagram który możecie w ciemno zastosować na tym łowisku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Druga wersja spławika na to łowisko to ten sam spławik o gramaturze dwa razy większej niż przy połowie płoci, ale z plastikową antenką. Doskonały przy połowie leszczy. Ten zestaw gruntujemy –  na styk z dnem ostatnia śrucina. Plastikowa antenka (jak pisałem wcześniej opóźnia reakcję na branie) przez co zawsze pewnie zatniemy leszcza który pobiera pokarm dłużej. Poniżej diagram tego zestawu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takimi zestawami z tak właśnie ustawionym obciążeniem wielokrotnie łowię na Narwi i Wieprzu. Późną jesienią na zestaw leszczowy o gramaturze spławika 4 gramy łowiłem na Wiśle pod Dęblinem , uciąg wskazywał na zastosowanie listka 6 gram. Postanowiłem założyć przygotowany wcześniej właśnie taki zestaw. Zanętę stanowiły 1 szklanka mielonych ciastek , 1 szklanka kaszki kukurydzianej zaparzonej gorąca wodą, 1/2 szklanki coprah melase, 1/2 szklanki  mieszanki mielonych orzechów arachidowych i konopi prażonych. to wszystko po nawilżeniu wymieszałem z 2 kilogramami ziemi jasnej wiążącej. W zanęcie 1/2 szklanki glizdy  siekanej oraz 1/4 szklanki topionych białych kolorowych. Podałem 5 gałek zanęty , po 15 minutach pierwszy krąp , potem same leszcze w sumie 5 sztuk od 500 gram do 800 gram. Zestaw po wstawieniu przytrzymywałem i co 15 -20 sekund spuszczałem w dół łowiska, o 25 centymetrów. Brania były pięknie topione, czasami przed zatopieniem delikatnie wynurzał się korpus spławika. Zacinałem tylko pełne topione brania. W jednym z pytań od kolegów, poruszona była sprawa ostatniej śruciny sygnalizacyjnej – jaka gramatura przy jakim uciągu ??? Przy największych nurtach i stosowaniu przytrzymania zestawu z niewielkim popuszczaniem stosuję maksymalnie 0,4 grama. Im wolniej i płycej zmniejszam wielkość tej śruciny.

Ciąg dalszy nastąpi …………..

4 myśli nt. „ZESTAW RZEKA – BUDOWANIE diagram 4 i 5

  1. Dobór śruciny sygnalizacyjnej będzie miał wpływ na selekcję wielkości poławianych ryb?Myśle tu o płociach ,krąpikach ,typowej drobnicy gdzie są szkielety 5 cm i rybki wielkości 15-18 cmm. Woda 3m ,uciąg koło 3 gr.łowię na przepływankę 2-2,5 grama spławikiem Niwa R2 ,śrucinę na pilota zakładałem nr 6-7 czyli dużo ,dużo lżej.
    Wyniki z zeszłego roku mnie nie zadowalały ,przegrywam z wędkarzami na topornych batach ,z rzadszymi braniami a ja tyczką czasami aż się grzała do czerwoności i drobnica .

    Polubienie

  2. Śrucina nie selekcjonuje, jej zwiększenie przybliży przynętę na haczyku bliżej dna. Prawdopodobnie łowisz za drobną zanętą i mięsem. Daj na dole zestawu śrucinę nr 3 potem po 20 centymetrach 2 x nr 3 i po kolejnych 20 centymetrach obciążenie główne. Napisz jakie ryby łowi konkurencja , może coś zmienimy z nęceniem ??

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s