ZIEMIE – GLINY część 2

W jakim celu stosujemy ziemie lub gliny ??? Od tego pytania zaczniemy ten wykład. Wspomniane minerały stanowią :

– podstawowy -nośnik przynęt zanętowych

-element dociążenia zanęt

-element chmurotwórczy (smużący)

-element akustyczny

-element wiążący

-element barwiący

Wspomniałem o ziemiach jakie stosowałem i stosuję do dnia dzisiejszego w wędkarstwie spławikowym , podlodowym  i gruntowym. Ziemia czarna lekka(typu torfowego), ziemia jasna smużąca rozpraszająca, ziemia jasna ciężka wiążąca typu rzecznego (glina), bentonit (w bardzo ograniczonej ilości i sytuacjach), żwir i  piasek. To wszystko ( z małymi wyjątkami) potrzebne do przystosowania się do wszelkich warunków , jakie możecie spotkać na Polskich i europejskich wodach. Ziemie pozyskiwane są powierzchniowo i odkrywkowo. Miejsce ich pozyskiwania ma bardzo duże znaczenie wędkarskie. Moje ziemie pozyskiwane są z trzech miejsc. Dowiecie się , z jakich , w jaki sposób, bez żadnych tajemnic i ,,magicznych” opowieści o wielkiej tajemnicy. Czarna lekka pozyskiwana jest wprost z powierzchni , na łąkach po rozlewiskach rzeki Tyśmienica . Po opadnięciu wiosennych rozlewisk, pojawia się świeża trawa, a bezpośrednio pod nią ,,czarne złoto” czarna ziemia. Najbardziej rozpowszechniona i najczęściej używana na polskich łowiskach. Mam układ z rolnikiem i  od 18 lat pozyskuję tu czarną ziemię. Zawiera mikro cząsteczki pokruszonych muszli małży, połyskujące pod woda i zawierające wapń. Przez wieki rzeka nanosiła wszelkie rośliny, które po przegniciu stworzyły wraz z mułem doskonałą mieszankę.

Ziemia jasna smużąca rozpraszająca, to nic innego jak ,,less”. Z pozyskaniem nie mam najmniejszego problemu, miasto siedmiu wzgórz jakim jest Lublin położone jest właśnie na wzgórzach lessowych. Wszelkie wykopy budowlane już, po odkryciu warstwy 1 metra (nadkładu) odsłaniają  niewyobrażalne ilości tego typu ziemi. Bardzo drobna, jasna o właściwościach smużących. Nic dodać nic ująć.

Po przejechaniu od granic Lublina 30 kilometrów, w kierunku południowo zachodnim, w okolicach Urzędowa (kolebki garncarzy) , znajdują się potężne złoża ciężkiej jasnej gliny wiążącej. Jest to minerał  o doskonałych właściwościach zarówno wiążących jak i dociążających.

Te trzy ziemie znajdują się w ofercie mojej firmy.  Przygotowanie odbywa się w całości ręcznie. Wszystkie są ręcznie przetarte przez sita zanim trafią do opakowań.

Podstawowe zadanie wszelkich ziem i minerałów to przeniesienie pod wodę w pole nęcenia przynęty zanętowej oraz odpowiednie jej uwalnianie, w celu nęcenia ryb. Zasada w doborze właściwości ziemi lub mieszanki do łowiska jest  dosyć prosta. Płytko znaczy lekko. In głębiej tym mieszanka musi być cięższa . Woda stojąca lekko, im szybszy nurt tym ciężej. Dla ryb żerujących z toni rozpraszająco i lekko. Dla ryb pobierających pokarm z dna ciężej i bardziej związane. Czy jasno, czy ciemno to wybór taktyki. Pisanie o dostosowaniu koloru ziemi do dna ma sens, gdy występują tylko gatunki eliminujące selekcję wielkościowa. Małe ryby z natury unikają jasnego dna z uwagi, na  bardzo dobrą widoczność  dla drapieżników ich postaci na jasnym tle. Większe ryby uwielbiają jasne plamy. W poszukiwaniu widocznych ma jasnym tle ochotek, czy innych przynęt zanętowych odwiedzają właśnie takie miejsca.

W obecnym wędkarstwie wyczynowym bardzo często, w określonych warunkach rezygnuje się z całkowitego udziału zanęty w pierwszym nęceniu.

Dalszy ciąg nastąpi……..

 

9 myśli nt. „ZIEMIE – GLINY część 2

 1. a jak wygląda długotrwałe przechowywanie ziemi/gliny, próbowałem niejednokrotnie i po jakimś czasie wyczuwalny był nieprzyjemny zapach, choć była przesiewana na drobnym sicie by pozbyć się odpadów

  Polubienie

  • Wszystko zależy, gdzie ta ziemia, czy glina była pozyskana. Ja nie mam problemów ze zmianą zapachu . Ziemie zapakowane w worki z mikro dziurkami. Wysuszona nie zmienia zapachu, po powrotnym nawilżeniu nadal posiada swoje pierwotne właściwości.

   Polubienie

   • Gdybym nie miał podpisanego kontraktu z Francją i Holandią , może by wystarczyło na kraj ??? W okolicach 15 kwietnia będzie dostępna w jak zwykle w trzech rodzajach (ilość ograniczona ze względu na wcześniejsze zamówienia klubów wędkarskich). Trzeba wcześniej zamówić, gdyż kolejny raz będzie dopiero pod koniec czerwca.

    Pozdrawiam

    Polubienie

  • W chwili obecnej realizujemy zamówienia eksportowe, około 15 kwietnia jak pozostanie coś na magazynach zrealizujemy zamówienia klubów oraz zawodników indywidualnych. 4,50 zł za opakowanie + koszt pakowania i wysyłki , minimalne zamówienie 50 zł(nie wysyłamy za pobraniem). Pozdrawiam

   Polubienie

   • A czy zanętę Pan barwi na czarno czy tylko na brązowo. I jak Pan podaje glinkę żółtą Pana produkcji to nawet jak Pan miesza z torfową to i tak Pan barwi na brązowo ?
    Pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s