ZIEMIE – GLINY część 3

Zakończyliśmy poprzedni wykład na stosowaniu samej ziemi, jako nośnika przynęty zanętowej. Taki sposób często  stosujemy,  gdy ryby nie reagują na zanętę, nie pobierają zanęty, potrzebujemy podać większą ilość ,,mięsa”, łowisko jest tak zwanym ,,przełowionym”, w mocno chłodne dni, bardzo późną jesienią. Sama ziemia, lub w odpowiedniej kombinacji kilku rodzajów, może posłużyć podczas treningów , gdzie nie mamy wokół siebie innych konkurentów.  Teraz pozostałe opisane wcześniej elementy poskładajmy w całość i usystematyzujmy. Teraz proszę o uwagę i zapamiętanie :

UKLEJA – podawanie dżokersa – glinka jasna smużąca

KANAŁ WODA STOJĄCA DO 2,5 METRA GŁĘBOKOŚCI- płocie i inne średnie rybki do 800 gram – ziemia czarna lekka lub  ziemia czarna lekka 4 części + ziemia jasna smużąca rozpraszająca 1 część

KANAŁ WODA STOJĄCA POWYŻEJ 2,5  METRA GŁĘBOKOŚCI- ryby jak wyżej – ziemia czarna lekka 3 części + ziemia jasna smużąca 1 część + ziemia jasna wiążąca ciężka 1 część (przy dnie twardym i połowie leszczy zmniejszamy ilość czarnej o 1 część, jednocześnie zwiększając jasnej smużącej o taka samą ilość)

RZEKA uciąg do 4 gram, płocie krąpie , jazie i  klenie – ziemia czarna 1 cześć + jasna smużąca 2 części + jedna część jasnej ciężkiej wiążącej

RZEKA uciąg powyżej 4 gram, do 10  gram, płocie krąpie , jazie i  klenie – ziemia czarna 1 część + jasna smużąca 1 część + jasna  ciężka wiążąca 2 części

RZEKA uciąg powyżej  10  gram, płocie krąpie , jazie i  klenie – ziemia czarna 1 część +  + jasna  ciężka wiążąca 3 części

Przy połowie leszczy na rzece wycofuję zawsze ziemię czarną.

BARWIENIE ZIEMI JASNEJ !!! Na rynku wedkarskim jest wiele barwników, ja stosuję tylko dwa kolory żółty w celu otrzymania żółtej chmury i brązowy w celu osiągnięcia w okresie letnim koloru czekolady ( brązowego ) SĄ TO BARWNIKI DO BARWIENIA PRZY PRODUKCJI KOSTKI BRUKOWEJ.

NĘCENIE NA DNIE BARDZO MULISTYM !!!

W takich przypadkach nęcę tylko ziemią czarna lekką, wcześniej przesuszoną przez dwa dni poprzedzające start. Kleję kule zanętowe nie większe niż mała mandarynka, i staram się ich nie dociskać w dłoniach. Kule zaraz po zetknięciu się  z woda muszą  rozpaść się.

Dalszy ciąg nastąpi ……..

 

11 myśli nt. „ZIEMIE – GLINY część 3

 1. Panie Darku,
  Ostatnio miałem przygotowaną na rzekę mieszankę zanęty z dodatkiem wyłącznie gliny rzecznej z powodu uciągu. Zanęta pracowała bardzo słabo lub wcale. Cząstki zanęty zostały dokładnie oblepione gliną i nawet po oderwaniu się od kul zanętowych, gliniaste drobinki wędrowały po dnie. Nie pozwalało to pracować nasionom oleistym.
  Mam pytanie czy nawet przy silnych uciągach nie należałoby stować odrobiny ziemi czarnej lub gliny rozpraszającej do wstępnego połączenia z zanętą (przed dodaniem gliny rzecznej) w celu łatwiejszego odseparowania się cząstek zanęty od kul gliny? Czy kolejność łączenia różnych rodzajów glin z zanętą ma tu znaczenie?

  Pozdrawiam Dziadka!

  Polubienie

  • Zacznę od końca. Najpierw przygotowujemy dobrze nawilżoną mieszankę zanętową następnie przygotowujemy mieszankę ziem które mają nam np. dociążyć, smużyć, przyciemnić zanętę , a następnie to wszystko mieszamy w odpowiedniej proporcji. Do dociążania zanęty stosujemy nie tylko ziemię rzeczną ciężką ale również wszelkiego typu żwir.Proponuję jeszcze raz przeczytać wykład o składnikach zanęty , ziemiach i glinach i łączeniu tego wszystkiego pod różne wody.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Gdy zanęcę w sposób podany przez Dziadka na płytkim i mulistym łowisku nasza mieszanka szybko się rozpadnie i zwabi ryby, ale w zamian za to szybko rybki wyjedzą to co im podaliśmy i przestaną żerować w naszym obszarze nęcenia. W jaki sposób przytrzymać je wychodząc z założenia że strzelanie z procy rozproszy ryby których jest nie za wiele a donęcanie kulami będzie je płoszyło? Czy są jeszcze jakieś sposoby donęcania gdy łowimy na pełny zestaw bez możliwości donęcania z kubka?

  Polubienie

  • Należy czytać cały uniwersytet DZIADKA , nie wybiórczo. Tu wszystko jest podane. Nęcenie z ręki łowiąc pełnym zestawem było jeszcze wiele lat przed tyczką, nie sprawiało zawodnikom w osiąganiu dobrych wyników. Nęcenie niewielkimi ilościami ziemi z dżokersem i rozpadających się po zetknięciu z wodą nic nie płoszy a utrzymuje ryby w łowisku.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Czytam blog od niedawna i łowie tęż od niedawna i na wędkarstwie się nie znam, ale to co Pan pisze ma ogromny sens i jest o wiele bardziej pożyteczne niż ta cała komercja która nas otacza i nie każdego na nią stać.
    „prostota i precyzja” to powinno być hasło dla nas wszystkich nie tylko wędkarzy.
    Dziękuje panie Dariuszu.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 3. Witam drogi dziadku przepraszam jak powielę pytanie kolegi Horadi ale czy mając na myśli „ziemie czarną” stosowaną w mieszankach rzecznych ma Pan na myśli glinę która teraz występuj w sprzedaży pod nazwą Argille czyli mieszankę gliny wiążącej z gliną rozpraszającą??

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s