GRUNTOWANIE ZE ZROZUMIENIEM

Gruntowanie to moment, w którym popełnia się  najwięcej nieodwracalnych błędów. Temat mojego wpisu jest kwintesencją całej sztuki wędkarskiej. Tego tematu nie można ominąć , ale też na papierze nie można nauczyć. To trzeba czuć. Podstawy i ,,haczyki” jakie tkwią w tym ważnym aspekcie przedstawię i zaprezentuję na rysunkach. Przez ostatnie 9 lat stojąc za plecami zawodniczek i zawodników, obserwuję totalną indolencję i bagatelizowanie tematu gruntowania. Patrząc na zawodników, zastanawiam się czy nie szkoda im pieniędzy wydanych na zawody, by ich roztrwonić na NIECHLUJNE gruntowanie. Nie wierzycie !!! To przypomnijcie sobie ile razy po wejściu na stanowisko , to pierwsze co zrobiliście, to ustawiliście kosz (podest) !!! Mnie nie obchodzi to czy znacie ,czy nie znacie łowisko. Podstawą jest rozłożenie wędki, założenie zestawu gruntowego (opiszę w dalszej części), rozpoczęcie gruntowania podłużnego (wzdłuż linii brzegowej ) , poprzecznego(na kolejnych  dystansach 13/11/9/7 metrów), powrócenie do gruntowania podłużnego(gdy zachodzi konieczność skontrolowania konkretnych obszarów), wybranie miejsca  precyzyjnego ustawienia kosza (podestu), ustawienie grzebieni do topów, zazbrojenie topów, ustawienie gruntów ,,zerowych” według zestawu gruntowego, zaznaczenie znaków na topach i dopiero teraz kontrolne przepłynięcie kolejnymi topami WSZYSTKIMI .

CZY TAK ROBILIŚCIE ??????

Tak , wróćmy do samego gruntowania. Czego tam szukamy, pod wodą ??? Szukamy : głębokości, ukształtowania dna (różnicy głębokości), rodzaju dna (twarde,miękkie, muliste), podwodnych przeszkód (kamienie, roślinność,patyki, konary drzew). To wszystko co pokazuje nam zestaw gruntowy, musimy jako  utrwalić w naszym mózgu (tak jak film), aby w późniejszym czasie wykorzystać podczas ustawiania stanowiska, prowadzenia zestawu, podawania zanęty. Obserwowałem na treningu przed mistrzostwami świata, jak gruntowała Kamila Justa – Kowalska. Było to szkoleniowe postępowanie, nie pozostawiła nawet 1 metra kwadratowego bez kontroli gruntomierzem. po 15 minutach odwróciła się do mnie i zapytała – to co DZIADZIA, ustawiamy kosz na przeciw tej pułki i łowimy kijem cofniętym o 30 centymetrów.

Nie pozostało mi nic innego jak przytaknąć , było to gruntowanie ze zrozumieniem. Pamiętajcie , że samo gruntowanie może trwać nieraz do 20 minut, ale wiedza zdobyta podczas jego wykonywania jest jedną z podstaw sukcesu. Pisałem o zestawie gruntowym. Co to jest i dla czego nie gruntujemy zestawami do łowienia. Zacznę od rozciągliwości żyłki. Cienkie żyłki mają znaczną rozciągliwość, przez co zastosowane do zestawu i dociążone gruntomierzem o wadze 30 gram ,,oszukają” nas o kilka centymetrów. Zestaw gruntowy wykonany jest ze spławika z grubszą widoczną antenką, żyłką główną 0,20 mm (twardą), przyponu 0,05 mm( w przypadku zaczepu tracimy tylko przypon i gruntomierz). Na podstawie togo zestawu ustawiamy grunt na pozostałych zestawach zaczepionych na topach. W kolejnych wpisach będą schematy gruntowania i wybór miejsc położenia zanęty i ustawiania kosza.

Dalszy ciąg nastąpi…………..

5 myśli nt. „GRUNTOWANIE ZE ZROZUMIENIEM

 1. Po wybraniu danego miejsca w ktorym chcemy lowic, zaznaczamy grunt tak ze antenka wystaje 1 mm z wody a potem zwiekszamy na topach zeby miec grunt ustawiony na styk, zastanawiam sie czy dobrze to rozumiem.

  Polubienie

  • Nie. Zestawem gruntowym, gruntujemy na wodzie stojącej lub bardzo wolno płynącej tak, że koniec korpusu spławika(miejsce gdzie łączy się korpus z antenką) jest na styk z powierzchnią wody, a haczyk z gruntomierzem dotyka dna. Jest to tak zwane ,,ZERO”. Na topach ustawiamy grunt ,,zerowy” i zaznaczamy znak tam, gdzie się łączy korpus z antenką.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Już nie mogę się doczekać kolejnego wpisu. Codziennie czytam wpisy i myślę ile to błędów człowiek popełnia… Dziękuję za cenne wskazówki. Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s