ZBROJENIE TOPA – PRACE RĘCZNE

Powiedzenie mówi -,,jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”. W wędkarstwie bardzo często ma swoje potwierdzenie w wielu sytuacjach. Zbrojenie topa to jedna z czynności którą należy wykonać sumiennie i estetycznie.

p1

Potrzebne akcesoria i narzędzia to :

piłka ramówka modelarska (pilnik trójkątny iglak). nożyk do tapet,klej Kropelka lub Locctite, drut do przeciągania gumy, tulejka teflonowa, korek z drabinką (najlepsze prezentowane na zdjęciach), klucz do korka, amortyzator gumowy, papier ścierny wodny ziarnistość 400.

2

Top wędki montujemy tak jak by był gotowy do użycia. W przypadku gdy mamy kilka topów zbroimy wszystkie i wszystkie przycinamy na taką samą długość.

3

Przygotowujemy top do kubka , by dokonać przy okazji montażu również kubka.

4

Do dolnej części topa wkładamy prezentowany model korka ze zwijadełkiem.

5

Zaznaczamy nożykiem miejsce styku korka z krawędzią dolnej części topa.

6

7

Następnie od zaznaczonego miejsca w kierunku zwijadełka odliczamy dwa pierścienie widoczne na korku i tam wykonujemy ostateczne cięcie, jak na pokazywanym zdjęciu. Po włożeniu korka sprawdzamy czy swobodnie wchodzi kolejny element wędki (ten który dopalamy do topa), gdyby zahaczał o korek, cofamy go za pomocą klucza i obcinamy jeszcze jeden pierścień. Tak czynimy do chwili , aż top będzie swobodnie łączył się z kolejnym grubszym elementem wędki.

7 8

Teraz kolej na zamontowanie w szczytówce tulejki teflonowej. Proponuję stosować raczej wewnętrzne tuleje i takiej średnicy wewnętrznej, aby najgrubsza ze stosowanych gum amortyzatora przesuwała się po nawilżeniu swobodnie (jeszcze nie naciągnięta).

9

Przed przycięciem szczytówki, przykładamy tulejkę do blanku szczytówki i wybieramy miejsce o średnicy takiej samej jaką ma tulejka i zewnętrzna część blanku.

10

W tym właśnie miejscu nożykiem nadcinamy wokół delikatny znak po którym, wykonujemy ostateczne cięcie piłką lub pilnikiem iglakiem (trójkątnym). Następnie przełamujemy bez problemu i przymierzamy czy pasuje tuleja teflonowa . W przypadku gdy się nie mieści do otworu w szczytówce kolejne cięcie wykonujemy o 1 centymetr poniżej w kierunku grubszej części szczytówki. Tak czynimy do momentu swobodnego schowania się tulejki w szczytówce. Miejsce cięcia i przełamania przed wklejeniem tulejki szlifujemy bardzo drobnym papierem ściernym. Tulejkę wklejamy na wspomniane w opisie kleje.

11

W kolejnym wykładzie dalsze czynności związane ze zbrojeniem.

Dalszy ciąg nastąpi …………..

 

2 myśli nt. „ZBROJENIE TOPA – PRACE RĘCZNE

  1. Witam panie Darku mam taki problem związany z topem a nawet że szczytowka sprawa wygląda następująco amortyzator nie chodzi luźno tak jakby kleił się do ścianek wedka była myta kilka razy ażeby wypłukac może jakiś brud i niestety to nie pomaga czy należy to zostawić tak jak jest i stosować smary do gumy czy jest jakiś inny sposób.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s