BOCZNY TROK DZIADKA

Wspominałem o specyficznym ,,bocznym troku” stosowanym prze zemnie. Jest to nic innego jak odwrócony boczny trok , przypominający metodę połowu na ,,drop shota”. Stosuję go z powodzeniem od 15 lat , wyniki połowów poprawiłem w sposób niewyobrażalny. Pierwszy raz zastosowałem go po długich przemyśleniach i wyrysowaniu na kartce papieru ułożenia się przynęty na podwodnych stokach . Doszedłem do wniosku, że stosowanie tradycyjnego bocznego  troka jest dla ryb nie atrakcyjne i nie mają większych szans zaatakowania przynęty. Kolejny aspekt tej sprawy to przebywanie ryb pod wodą, miejsca żerowania oraz sposoby pobierania pokarmu. Długie lata doświadczenia jako płetwonurka, setki godzin spędzone pod wodą, nakłoniły mnie właśnie do zmiany sposobu montażu bocznego troka , co zaowocowało poprawą wyników w połowie drapieżników. Po pierwsze, przynęta podawana w ten sposób znajduję się nad dnem lub rzadko dłużej na nim przebywa(zwłaszcza okonie nie leżą w ciągu dnia na dnie – czynią to natomiast nocą), po drugie jest niezastąpiona na gwałtownych stokach, po trzecie możemy dokonywać bardzo delikatnej prowokacji (podobnej jak przy połowie na  drop shota – wprawianie przynęty w delikatne podskoki i poderwania). Brać wędkarska nie zawsze daje sobie przetłumaczyć wszelkie mądrości zwłaszcza pochodzące od innych, a nie ich samych- za to bardzo szybko i bez przemyślenia reaguje na mody i nowości ???

Jedyny odmienny element mojego zestawu to haczyk. Stosuję haczyki karpiowe o krótszym trzonku niż węgorzowy lub jigowy. PROSTE – gdy odejmiecie od haka jigowego tyle milimetrów ile ma średnica główki jigowej to wyjdzie wam właśnie potrzebna długość haka. Proponowane we wszelkich artykułach wędkarskich są za długie i wystają za bardzo po za przynętę !!!!

bs22

Pozostałe elementy stosowane w zestawie odwrotnego bocznego troka pozostają  bez zmian, stosuję jako obciążenia pałeczki jak i kulki. bs5

Matryce do wytapiania ciężarków wykonałem samodzielnie !! To też w przyszłości opiszę w swoim blogu. Stosuje najczęściej dwie gramatury obciążenia 6 gram na wodzie do 3 metrów głębokości, oraz 10 gram powyżej trzech metrów.Jak wykonać odwrotnego bocznego troka i jakiej długości powinny być troki podaję na przykładzie rysunku. Dodam , że trok krótszy stosuję w długości od 15 cm. do 20 cm.(na bardzo gwałtownych stokach). Trok dłuższy długości 45 do 60 centymetrów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Łowienie takim zestawem jest wielką przyjemnością, a pod wodą wygląda to w następujący sposób.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Życząc wszystkim wielu sukcesów w połowie tą metodą i gwarantuję wiele wrażeń nie tylko w spotkaniu z okoniami , biorą na taki zestaw również szczupaki i sandacze nawet wzdręgi płocie i leszcze.

bsa

13 myśli nt. „BOCZNY TROK DZIADKA

 1. Witam Dziadka.
  Też trochę spininguję ,i próbowałem bocznego troka no ale…,były problemy z plątaniem się zestawu.W Pana sposobie wg rysunku obciążenie jest na głównej żyłce,wygląda to logicznie i jest bardziej zgodne z prawami fizyki.
  Tylko nie widzę nigdzie krętlika?Więc co z plątaniem się?
  I jeszcze jedno pytanie,czy w przypadku łowisk o płaskim dnie też stosować podane długości troków?Czy je raczej odwrócić?

  Polubienie

  • Nie stosuję przy tej metodzie krętlika, nie mam problemów ze splątaniami w czasie łowienia odwrotnym bocznym trokiem.
   Zamieszczę w przyszłości rysunki zachowania się zestawu w locie oraz na płaskim dnie w czasie łowienia w płytkim zbiorniku. Pozdrawiam

   Polubienie

  • Witam Dziadka.Poćwiczyłem Pański odwrotny trok.Fakt , splątań „0”. Sposób świetny , tylko jedno małe ale – ucięte kilka krótszych troków .Po zmianie na czarną cienką wolframówkę problem ustąpił ,ale zmalała liczba brań.Słyszałem o przyponach „Surflon”,czy one mogą pomóc ,czy też ma Pan lepszy „Dziadkowy” sposób na ucięcia ?
   Pozdrawiam Adam.

   Polubienie

  • Witam.
   Z gruntu łowię zestawem z ciężarkiem przelotowym (jest w artykule diagram zestawu) . Natomiast spinninguję odwrotnym bocznym trokiem bez krętlików – tylko na węzłach.
   Pozdrawiam

   Polubienie

  • Zgadza się , żyłka w wędkarstwie , w zależności od metody połowu jest ,,połową sukcesu”. Z uwagi na brak możliwości reklam zmuszony byłem usunąć odnośnik do innej strony.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. co do plątania, zwróciłem uwagę, że istotne jest tutaj precyzyjne zakładanie twisterka, jeśli hak nie idzie wzdłuż linii korpusu i przynęta się krzywi na haku to tendencja do splątań znacznie wzrasta, szczególnie przy łączeniu krętlikiem, które osobiście odradzam, bo łatwiej jest sobie związać zestaw pętelką na pletce albo żyłce.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s