TAKTYKA – PODSTAWA WĘDKARSTWA WYCZYNOWEGO część 2

Poniżej zapowiadany schemat trzymania tyczki podczas połowu na bardzo płytkim łowisku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nawet cień wędki w przypadku połowu na płytkim łowisku może odstraszać przybywające do pola nęcenia ryby. Najmniej płochliwa drobnica swoją ruchliwością bardzo często wprowadza w łowisko drapieżniki. Większe egzemplarze bardzo skutecznie odstraszycie większym gruntomierzem przeciągniętym kilkukrotnie po dnie.

Łowiska bardzo głębokie wymagają zastosowania specyficznego nęcenia. Jest ono podobne do nęcenia rzecznego . Zanęta powinna być bardziej dociążona w celu szybszego i celniejszego dotarcia w pole nęcenia. Jako dociążenia zastosujcie ziemię wiążącą ciężką w ilości zapewniającej spoistość mieszanki jak też umożliwiającej jej prawidłową pracę lub rozmywanie na dnie łowiska. Łowisko takie wymaga zastosowania długich topów , przez co mamy do czynienia z długimi zestawami . W tym przypadku trzeba zastosować cięższe zestawy, czyli ze spławikami o większej gramaturze. Im ryby biorą lepiej tym nasze spławiki zastosowane na głębokiej wodzie powinny być o większej gramaturze. Ich czułość jak pisałem wcześniej uzależniona jest od zastosowanego materiału jako antenki spławika. W przypadku połowu  odległościówką należy zastosować spławik przelotowy, z obciążeniem na żyłce zwiększającym się wraz ze wzrostem głębokości.

Łowiska o bardzo szybkim uciągu np. rzeka Watra w Witnicy. Wymaga specyficznego nęcenia (w zależności od poławianych gatunków) oraz odpowiednio dobranych zestawów zbudowanych ze spławików płaskich i gramatury dobranej do gatunku jaki mamy zamiar odławiać. Na tej rzece (zresztą na innych szybkich również) nie możemy bagatelizować ryb przebywających przy samym brzegu (burcie). Przebywają tam małe płoteczki, krąpiki, uklejki, okoniki, kiełbie i jazgarze. Ilość ryb w tym rejonie rośnie wraz z przyborem rzeki. Dzieje się tak z dwóch względów , pierwszy to jest tam wolniejszy nurt (ryby nie muszą tracić zbyt wiele energii na jego pokonanie) ,drugi – podczas przyboru rzeka wymywa z zalanego brzegu mnóstwo robactwa z traw oraz zalanej ziemi i kamieni.

Wszelkiego typu pułki podwodne , rynny przybrzeżne oraz opaski z kamieni lub faszyny to potencjalne miejsca gromadzenia się ryb. To musimy brać pod uwagę planując taktykę na zawody lub trening. Łowienie 13 metrowym kijem bez dogłębnego sprawdzenia łowiska  na zasadzie ,,bo inni tam nęcą” jest dla mnie niedopuszczalne. Zapewne na blogu jest kilka osób , którym sprawiłem ,,lanie” na Bugu łowiąc topem plus dwa elementy. Ja do wagi po trzech godzinach podałem ponad 6 kilogramów płoci, krąpi i okoni. Najlepszy za mną zawodnik miał dwa leszcze po 1 kilogramie i kilka krąpi. Na poniższym rysunku miejsca bytowania ryb w rzekach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kółkiem zaznaczone miejsca podania zanęty 1) rynna rzeczna, 2) materac z faszyny, 3) opaska kamienna.

Łowiska zarośnięte roślinnością. Jest to jedno z najgorszych stanowisk, które was może spotkać w karierze zawodniczej lub przygodzie wędkarskiej. Skoro takie występują to też trzeba sobie z nimi radzić. Po pierwsze szukamy na całym stanowisku najmniejszej wolnej przestrzeni bez roślinności i tam się ustawiamy z naszym koszem do siedzenia. Po drugie przygotowujemy topy do łowienia z dna w naszej wolnej przestrzeni oraz topy do łowienia drobnicy znad roślinności. Zawsze nęcimy zanętą smużąca wokół naszej wolnej ,,plamy”, natomiast w wolne pole podajemy mniej mieszanki, ale bardziej treściwą. Bywa jednak , że nie mamy żadnych szans na znalezienie przestrzeni na dnie wolnej od roślinności. Jedyna słuszna metoda połowu to tyczka bardzo delikatne zestawy, wygruntowane nad roślinnością, nęcenie częste smużące zanętą lekką, pozostająca na liściach i łodygach roślinności. Przynęty zanętowe podawane tylko luzem i w nie wielkich ilościach . Alternatywą na takich łowiskach jest metoda odległościowa, w celu łowienia tuż za zalegającą dno roślinnością.

Każde łowisko rozpatrujemy zawsze inaczej. Dam kilka przykładów. Wiosną, kiedy roślinność jeszcze nie przeszkadza w podbieraniu ryb , możemy zastosować krótki podbierak , w pełni lata na tym samym łowisku, z tym podbierakiem pozostawimy większość ryb w roślinności wynurzonej, w przybrzeżnej strefie łowiska. Zanęta stosowana wiosną na rzece jest bezużyteczna w pełni sezonu, gdy ryby pobierają znaczne ilości pokarmu a zanęta musi być treściwa. Upalne dni sprzyjają pobieraniu pokarmu z powierzchni wody nawet duże płocie potrafią podnieś c się pod powierzchnię wody i pobierać pływające kastery lub prane i suszone białe robaki. Przestrzegam wszystkich przed rutyną w przygotowaniach do łowienia w bardzo dobrze znanych łowiskach.

Łowiska mają swoje małe tajemnice , które po latach dają  się poznać, jednak ryby rosną (tak jak ludzie) pojawiają się nowe młodsze roczniki danego gatunku i miejsca uzyskiwania najlepszych wyników. Pamiętajcie, nawet zmiana temperatury wody o zaledwie 2 stopnie wygoni ryby z miejsca, gdzie w dniu poprzednim złowiliście kilka kilogramów.

W ten delikatny sposób przeszliśmy do kolejnego,, pod tematu” naszych wykładów o taktyce. Nie tylko temperatura wody i otoczenia pobudza lub otępia ryby. Wiejący umiarkowany wiatr wskazuje na zastosowanie określonego sposobu i metody łowienia. Przyjeżdżamy nad wodę, a tu ,,BĘC !!!!” wiatr wieje  i zaczyna się nerwówka zestawy za lekkie spławiki za małe , antenki za krótkie i tak dalej. Podstawa to śledzenie aktualnej i przyszłej pogody, kierunków i siły wiatru, zachmurzenia , temperatury oraz stanu wody (poziomu wody na rzece). Zawsze można poczynić przygotowania znacznie dokładniejsze i obrać prawidłowe założenia do taktyki łowienia.

Dalszy ciąg nastąpi ………

4 myśli nt. „TAKTYKA – PODSTAWA WĘDKARSTWA WYCZYNOWEGO część 2

  1. witam serdecznie p.Darku….bardzo przyjemnie sie czyta pana lata doswiadczen z wedkarskiem a napewno jeszcze lepiej sluchalo:)….ps.chyba wiem o jakie zawody chodzi na Bugu jak pan lowil skrocona tyczka…..pozdrawiam piotrek-wlodawa

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s