SPŁAWIK – dolnik węglowy czy metalowy ???

Mimo, iż pisałem na ten temat , jak i omawiałem w filmie nagranym dla TV Trwam, jeszcze raz postaram się w poszerzony sposób wyjaśnić wszelkie aspekty zastosowania spławików z różnymi materiałowo dolnikami (kilami). Spotykacie się zapewne, oglądając katalogi firm wędkarskich z dwoma takimi samymi , (jeżeli chodzi o kształt korpusu ) spławikami. Jedyna różnica jaka jest pomiędzy nimi to kil spławika. W jednym modelu jest metalowy w innym węglowy. Nie jest to próba naciągania wędkarzy na dodatkowe zakupy. Wynika to z istoty tych dwóch materiałów , ich ciężary właściwego , wrażliwości na przeciążenia, elastyczność. Wszystko jest przemyślane. Projektując nowy model spławika , zaczynam zawsze od idei jego przeznaczenia. Następnie opracowuję kształt i wykonuję serię próbną w różnej konfiguracji elementów składowych. Korpus się nie zmienia, natomiast zmieniam kile na węglowe i metalowe oraz antenki na szklane plastikowe i metalowe. Poświęcam testom cały rok , na różnych wodach, głębokościach, uciągach i gatunkach ryb. Dopiero gdy jestem zadowolony i widzę zalety danego modelu to proponuję swoim zagranicznym i krajowym kontrahentom jako nowy model. Zaufanie jakim mnie darzą jest nagrodą i satysfakcją , gdyż nigdy nie dokonują poprawek lub zmian.

Zasada zastosowania kila z określonego materiału jest bardzo prosta i w większości znanych mistrzów wędkarstwa spławikowego akceptowana. Jedynym wyjątkiem jest angielski mistrz Stew Gardner który w 80%  używa spławików z węglowym kilem (jest to głównie spowodowane faktem , że większość swoich wypadów na ryby ogranicza do bardzo płytkich łowisk – 80 centymetrów wody na maksa).

Spławik z metalowym kilem szybciej się ustawia i zarazem szybciej jest gotowy do sygnalizacji brania. Jest jeden wyjątek od reguły. Podczas delikatnych brań wykładanych korzystniejszy jest spławik z kilem  z węgla lub karbofibreksu.

Wszelkie łowiska od 1,2 metra głębokości do 3 metrów powinien być stosowany kil metalowy. Łowienie przy silnym wietrze i prądach przeciwstawnych wyklucza całkowicie stosowanie kila węglowego. Stabilny( przez kil metalowy ) spławik zachowuje się niczym jacht oceaniczny i nie wychyla się popychany przez siłę wiatru . Łowienie z opadu takich ryb jak płoć natomiast wymaga zastosowania kila węglowego, jednak zawsze jest inny sposób (strzelanie z konopi i kastera i sprowadzenie ryb na dno).

Zastosowanie spławików z kilem metalowym na łowiskach poniżej 1 metra głębokości odradzam z uwagi na częste splątania podczas zacinania na bardo krótkim topie. W tym przypadku zachowuję się lepiej spławik z nie za długim kilem węglowym .

Wszelkie spławiki na łowiska karpiowe lub podczas łowienia walecznych ryb, powinny być zaopatrzone w kil węglowy lub z karbofibreksu z uwagi na większą elastyczność materiału oraz jego wytrzymałość.

Kolejny przykład, o którym już  pisałem to spławiki do bolonki, gdzie przy zarzucaniu występują znaczne przeciążenia materiału i zastosowanie metalowego kila  jest ryzykowne.

 

Jedna myśl nt. „SPŁAWIK – dolnik węglowy czy metalowy ???

  1. Witam serdecznie a jak wygląda sprawa gramatur i głębokości łowiska i dobór odpowiedniego spławika w tym znaczeniu. Wiadomo że bardzo delikatny na głębokiej wodzie nie będzie zestawu szybko sprowadzał do miejsca zanęconego a zbyt ciężki nie wskaże brań . Czy jest jakiś przyjęty schemat mniej więcej którego należy się trzymać?
    Chodzi mi o wodę stojącą.
    Na rzece mówi się np.uciąg na 8 gram czy też 2 gramy. i kolejne w związku z tym pytanie kiedy mogę powiedzieć będąc nad rzeką że mam uciąg na 8 gram jak się powinien zachowywać spławik ? Kiedy można stwierdzić że jest uciąg na 8 gram? Jak wiadomo można łapać bardziej delikatnym zestawem jak i ciężkim ale jak to wypośrodkować?
    Proszę o wyjaśnienie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s