POGODA A ŻEROWANIE RYB

Najbliższe dni zapowiadają się z mocnym ochłodzeniem oraz obfitymi opadami deszczu. Wielu z Was będzie właśnie startować we wszelkiego typu zawodach. Bardzo duża ilość zapytań kierowanych do mnie dotyczy właśnie tego tematu. Odpowiem zbiorczo ,gdyż odpisywanie na poczcie każdemu zajęło by mi zbyt wiele czasu .

Wszelkie gwałtowne ochłodzenia działają na ryby objawami zmniejszonego żerowania, dotyczy to zwłaszcza płytkich zbiorników, oraz wszelkich płycizn na jeziorach lub głębszych zbiornikach. Ryby wówczas przemieszczają się stadami na głębszą wodę, wraz za nimi podążają tez drapieżniki (przypomnienie kolegom spinningistom). Dodatkowym czynnikiem mogącym zmienić stałe zwyczaje i siedliska ryb jest długotrwały opad deszczu. Podczas ciepłych deszczy nie występuje obniżenie żerowania w toni lub pod powierzchnią . W tym okresie nawet ryby podnoszą się pod powierzchnię w obszary wody bardziej natlenionej. Inaczej ma się sprawa, gdy jest chłodno, a deszcz ma charakter długotrwały , wówczas podczas silnego wiatru schładzają się górne warstwy wody i przez mieszanie ich przez falę obniżają temperaturę nawet do 1 metra od powierzchni. Wszelkie ciepłolubne gatunki przenoszą się bliżej dna i na głębszą wodę. W tym przypadku należy się spodziewać właśnie tam najlepszych brań.

Na rzekach ,,bankowo” nastąpią przybory wody , co już opisywałem ryby przemieszczą się bliżej brzegu, gdyż padający deszcz wymywa wszelkie robactwo i owady i jest darmowa ,,stołówka”. Woda w strefie przybrzeżnej jest bardziej klarowna oraz ma mniejszy uciąg, to sprawia , że ryby właśnie tam się umiejscawiają.

Nęcenie na wodzie stojącej powinno być umiarkowane w robactwo ,,bo zawsze damy radę go dołożyć”, podawane częściej niż podczas normalnej pogody, jednak maleńkimi porcjami.

Odpowiadam koledze wybierającemu się na płytki zbiornik na duże ryby. Proponuję zestaw z poniższego rysunku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeszcze raz proszę kolegów zadawajcie pytania nie na pocztę firmy Vimba a w komentarzach mojego bloga. Po deszczowym czwartku, piątku, sobocie i niedzieli ciekawy wpis na blogu.

Zapraszam stałych i nowych czytelników.

8 myśli nt. „POGODA A ŻEROWANIE RYB

 1. czy sensowne będzie użycie po takiej pogodzie na niedzielnych zawodach zanęt sensas gros gardons fine mouture + etang moutue + lake, lekko wlasnorecznie posolonych ? z ziemia/glina 1:1, czy te zanęty typu fine mouture różnią się tylko grubością i wystarczy zwykłego grosa zmielić w młynku na pyłek i dostaniemy to samo??
  pozdrawiam

  Polubienie

 2. Dziękuje za precyzyjną odpowiedz:) Na pewno przygotuje taki zestaw. Obawiam się tylko, że po obecnych opadach poziom wody na stawie przekroczy 1,8 metra. Czy wtedy taki zestaw również ma zastosowanie? W sobotę mamy mistrzostwa i chciałbym być jak najlepiej przygotowany. Jeżeli chodzi o selekcję większych sztuk, kupiłem zanęta special G, która Pan proponował do tego celu. Czy dodanie jej do zanęty halibutowej typowo karpiowej zda egzamin? Czy raczej bazę stworzyć na zanęcie o drobniejszej frakcji i stonowanym zapachu np vanilli a special G będzie jako dopalacz? Rybą dominującą jest karp, karaś, lin.

  Pozdrawiam serdecznie
  Robert

  Polubienie

 3. Witam.Chciałem zapytać czy i jaka ewentualnie jest zależność między ciśnieniem atmosferycznym a migracją ryb w rzece.Bardzo lubię łowić w rzece z główek czy też jak inni nazywają ostróg i nurtuje mnie ta kwestia gdzie ewentualnie szukać ryb przy niskim a gdzie przy wysokim ciśnieniu.Pozdrawiam.

  Polubienie

  • Takie samo jak na wodzie stojącej. Jednak większe znaczenie ma poziom i temperatura wody.Długotrwałe wyże są korzystne dla żerowania ryb i gromadzą się przy dnie . Podczas niżowych dni ryby bardziej koncentrują się na bezproduktywnych wędrówkach niż, pobieraniu pokarmu.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s