Odpowiedzi na bieżące pytania

Nawał pracy w firmie nie pozwala mi w chwili obecnej na szersze wykłady. Obiecuje że się poprawię. Odpowiem na ostatnio zadawane pytania na blogu oraz w poczcie firmowej.

Odpowiadam Mariuszowi oraz innym zainteresowanym naturalnym biszkoptem pozyskiwanym z ciastkarni lub pieczonym we własnym zakresie. Taki biszkopt jest bardzo pożywny i sycący , z uwagi ma powyższe może być po wysuszeniu i rozdrobnieniu stosowany wyłącznie podczas połowy na rzece lub grubych ryb w pełni sezonu. Natomiast po dobrym wyprażeniu na jasno -brązowy kolor może być stosowany w większości mieszanek. Zapewniam że jest lepszy od najdroższych biszkoptów z produkcji masowej.

Odpowiadam Adamowi odnośnie łowienia karasi w rzece . Karasie rzeczne co jest bardzo ciekawe , mają podobne zachowanie i żerowanie jak leszcze. Większość mieszanek zanętowych na leszcze sprawdza się podczas połowu karasi , zwłaszcza o zapachu karmelu i czekolady. Polecam łowienie zestawem przegruntowanym , tak by przynęta nie przesuwała się po dnie (tak jak przy leszczu).  Drugie pytanie dotyczyło nostrzyka- to stare legendy nie mające przełożenia na wynik połowów. Kolejne pytanie Adama dotyczyło haczyków. fakt łowiłem w drużynie Mikado przez 11 lat , do zakończenia kariery zawodniczej. Używam , haków MAVER, MIKADO (czarno srebrne opakowania oryginalne  japońskie ), Milo, Drennan, Sensas, Villard. Nie polecam wspomnianej przez kolegę marki, produkowane są w Chinach ???????

Ciekawe pytanie zadał ,,jendrula” , chodzi o pogodzenie kilku gatunków podczas łowienia różnymi mieszankami zanętowymi. Na wodzie stojącej, gdzie mamy do czynienia z wielo-gatunkowością , ciekawym testem było przeprowadzone osobiście kilkanaście wędkowań na tej samej wodzie i wyniki porównywałem w zakresie ilości, gatunków oraz wielkości ryb. Gdy stosowałem mieszankę z przewagą zanęty płociowej , w stosunku 80 % płociowej 20% leszczowej najpierw  brały płotki na końcu pojedyncze grube leszcze. Po zmianie stosunku zanęty odwrotnie, na początku brały małe płotki i średnie leszczyki nigdy nie przychodziły grube leszcze. Zazwyczaj na takich wodach staram się skupić na zastosowaniu mięsa , czyli przynęty zanętowej, która zasadniczo reguluje gatunki i wielkość ryb (według ich upodobań). Staram się łowić wszelkie ryby , rzadko skupiając się na jednym wybranym gatunku, gdyż jest to zbyt ryzykowne.Odpowiadając ,,jendruli”, zawsze można pogodzić kilka gatunków.  Eliminacji dokonujemy  tylko w przypadku, gdy nie chcemy na przykład łowić gatunków będących w dużej ilości w wielkościach niewymiarowych.

Pozdrawiam wszystkich czytelników.

 

9 myśli nt. „Odpowiedzi na bieżące pytania

 1. I ja mam pytanie do ciebie u nas jest zbiornik bardzo trudny na treningach łapiemy po okolo 2.5 do 3 kg ryby przeważnie płotki przyłowem jest jaż i okoń a na zawodach wyniki są 700 800 gram czym to może byc spowodowane
  nasz zbiornik to krasna woj świętokrzyskie

  Polubienie

 2. Mam Pytanie odnośnie sposobu nęcenia w łowisku krąpiowo-leszczowym. Łowisko średniej wielkości jezioro, głębokość na 11-13m około 4m. Zanęta nie ma znaczenia bo wygrywają na SS i najtańszych za 6zł. Zawody tam są rozgrywane rzadko raz w miesiącu. Wygrywa przeważnie około 8-10kg średnio około 5kg. Płoć wielkość od 20-50 gram, krąpie 50-200, leszczyki 200-600g i to własnie te małe leszczyki wygrywają zawody tym którym się nie uda ich zwabić na 3 lub 4tą godzinę łowi płocie a tym którym się uda walczy o 1 miejsce. Potrzebuje pomocy przy ustaleniu konsystencji zanęty(pracująca lub nie) proporcji zanęty do gliny, rodzaju gliny i ilości i rodzaju robactwa tak aby nie zwabić na 13metr leszczyki a nie drobnice.

  Polubienie

  • To nie zanęta wyeliminuje drobnicę a odpowiednie mięso i jego podanie. Zanęta niech sobie pracuje , natomiast mięso podawane ma być podane tak , aby się nie odrywało nęcąc po drodze drobnicę. Grubość mięsa musi być też dobrana do łowionych ryb i ich upodobań. Proponuję centralnie podać z kubka podklejone mięso. Drobnicę należy nęcić z ręki smużąco i drobnym dżokiem na 10 metr by ją odciągnąć od zasadniczego pola nęcenia. Pole do leszczy ma być obfite w mięso. Drobnicy proponuję podawać stosunek zanęty do ziemi 80 % do 20% natomiast dla leszczy odwrotnie. Ziemia dla drobnicy czarna lekka , dla leszczy jasna wiążąca i jasna smużąca pół na pół(przyciemniona na brąz).
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Witam Dziadka.
  Dziękuję za odpowiedżi na pytania.Wyrazu szacunku za dzielenie się doświadczeniem i radami również amatorskim wędkarzom.

  Polubienie

  • Panie Dariuszu zapomniałem podziękować za ten blog i za tą wiedzę którą można z niego czerpać ,Nie startowałem w tym roku wcale dopiero wczoraj ,podparty wiedzą przekazaną przez Pana postanowiłem spróbować sił w dość prestiżowych zawodach w mojej okolicy.Nie szpan i drogie wędki łowią punkty , bo jak można nazwać zawodnika od dołu do góry w firmowych ciuchach, który przez trzy godziny siedzi gruntem ,nie ruszy, topa nie zmieni i mówi że nie biorą ,wszystko prawda co pan pisze jeszcze raz pozdrawiam .
   ps . załapałem się na pudło

   Polubienie

 4. Ja również dziękuję Panu za pomoc wsparcie i wiedzę. Bloga odkryłem niedawno bo dwa dni temu, i czasu potrzebuję żeby wszystko przeczytać.
  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s