Odpowiedzi na bieżące pytania

Jedno z pytań dotyczyło połowu dużych karasi. W okresie lata karasie i karpie częściej żerują w toni niż na dnie. Taktyka łowienia na zawodach powinna być skierowana na łowienie w toni z głębokiego opadu (bardzo powolne opadanie przynęty i częste jej wstawianie), nęcenie powinno być dwojakie zarówno denne (zanętą smużąca z gliną smużąca oraz zanęta w postaci papki rozpadającą się w toni w postaci smugi i strzelanie procą  z kastera, konopia i topionych białych robaków. Czekanie na brania z dna jest nie ekonomiczne. Z zanęt proponuję Turbo MvE brązowa z aromatem czekoladowym lub karasiowa Sensasa z dodatkiem aromatu czekolady i wanilii.

Łowienie rekreacyjne proponuję przeprowadzać z gruntu wyżej wymieniona zanęta  wymieszana z czarną ziemia torfową (przy głębokich łowiskach wymieszana  z jasną smużąca) warto mieszankę wzbogacić siekaną glizdą i topionym białym robakiem. Zestawy powinny być zaopatrzone w bardzo delikatne i czułe spławiki zaś żyłka główna 0,18 przypony minimum 0,14, haczyki  rozmiar 12/14/16, obciążenie zawsze wielopunktowe ( minimum 6 punktów) , najmniejszymi śrucinami o szerokim rozstawie na żyłce głównej od pętelki przyponowej do samego spławika.

Kolega Adam pytał czy pozostała glinka i osady muliste po czerpaniu nadają się do dalszego zastosowania . Odpowiadam. Gdy nie zachodzą procesy gnilne, czyli nie rozkładają się zywe organizmy pozostałe w tej  masie, to jest to doskonały dodatek do zanęt (ostrożnie w gorące dni).

Pozdrawiam czytelników i zapraszam na dalsze wykłady.

 

7 myśli nt. „Odpowiedzi na bieżące pytania

 1. Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz, jeszcze zapytam o zanętę MVDE turbo zawsze wpajano mi że jest to ciężka zanęta na płoć i leszcza nikt słowem nie wspominał o karasiu czy innej rybie. A co jeśli chodzi o zanęty włoskie milo czy są godne uwagi na karasia?

  Polubienie

  • Dziękuję za wyjaśnienia.Ziemię pozyskuję rano zaraz po przerobie .Dodam tylko że podana sama ,bez zanęt świetnie wabi okonie.Ktoś z kolegów pytał o to Pana.
   Pozdrawiam,Adam

   Polubienie

 2. Witam ponownie . Studiując Pana wykłady natrafiłem na temat o zapachach który jaką rybę nęci a czasami wędkarzy ,Osobiście od dwóch lat staram się nie używać atraktorów ,ale nakręciłem się połączeniem carmelu z wanilią na dużą płoć .Zastanawia mnie fakt z jakimi zanętami w mieszaninach można go stosować .Oczywiście pod warunkiem że takowe płocie są w łowisku (oj są i to takie medalowe). Pozdrawiam i liczę na parę konkretów

  Polubienie

  • Stosowałem do mieszanki moja baza + Gros Gardons na płytkim jeziorze oraz moja baza + Roach MvE na wiosennym wędkowaniu zalew Zemborzycki. Na Orawie Słowacja Doskonale sprawdza się w połączeniu moja baza 80% + Gold Pro 20%. W tych przypadkach zastosowałem ten zapach przy łowieniu płoci powyżej 250gram.

   Polubienie

 3. Panie Dariuszu a z firmowych mieszanek do czego można dosypać tej wanili z karmelem .u mnie plocie jak podejdą trzy mają ponad 2 kg.Najwiekszy problem jest z ich kaprysnymi braniami, są dni że biorą jak glupie a innym razem nie biorą wcale.Łowi sie zawsze tym samym , biorą na przegruncie 5-10 cm ,a jak nie mają dnia to ani z dna ani z wieszaka ani ze styku co pan by radził w przypadku takich kaprysów ,pozdrawiam.

  Polubienie

 4. Fajnie by było panie dariuszu na blogu ujrzeć jakąś recepturę zanetową pana produkcji na karasie 🙂 to co czytam na pana Blogu jest poezja dla moich oczu w tym sezonie postaram się wprowadzić wiele rzeczy które pan tutaj przekazuje.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s