BEZPIECZNE USTAWIENIE ROLEK

Wiele pytań zadawanych dotyczy prawidłowego ustawienia rolek do odprowadzania wędki nasadowej (tyczki). Podstawa to ustawienie wygodne dla zawodnika, by odprowadzać wędkę szybko,  bez szukania rolek za plecami, zarazem odwracania się do tyłu i chwilowego braku kontroli nad zestawem i rybą. Współcześnie proponowane na rynku wędkarskim rolki występują w bardzo dużej ilości modeli i przeznaczeń. Ustawiamy zawsze w sposób bezpieczny dla wędki. Wybierajcie raczej rolki szerokie w kształcie otwartego od góry  prostokąta. W przypadku połowu z wysoką skarpą za plecami,  stosujcie rolki w kształcie litery V na trójnogu z linkami rozprężnymi (naciągami jak w namiocie). Takie rolki nie wywrócą się na pochyłej skarpie. Rolki należy ustawiać w sposób taki , by nie powodowały nadmiernego przegięcia tylnej (grubszej ) części wędki .

Na fotografii poniżej prawidłowe i nieprawidłowe ustawienie rolki.

roloq

Rolka postawiona zbyt blisko stanowiska powoduje niebezpieczne przeważenie i przegięcie wędki, co może w konsekwencji doprowadzić do jej złamania. Najbezpieczniejszym sposobem jest zastosowanie dwóch szeroki rolek płaskich jedna za drugą.

Roller

Tak ustawione rolki gwarantują bezpieczne i wygodne odprowadzanie wędki, a w czasie silnego wiatru bocznego uniemożliwiają spadanie jej z rolek. Uznaję zasadę , że nie ja jestem niewolnikiem wędki , a to ona ma mi służyć jako  narzędzie pracy !!! W związku z tym starannie i bezpiecznie ustawiam rolki by nie odwracać się nigdy do tyłu i rozpraszać uwagi co czyni wielu wędkarzy. Na poniższym zdjęciu taki przypadek mimu prawidłowo ustawionych rolek zawodnik odwraca się w ich poszukiwaniu . Jest to niedopuszczalne.

UT-Avanti-Rollerpod

Wszystkim zainteresowanym przypominam . Przy wyborze rolek nie kierujcie się nazwą firmy a ich przydatnością podczas łowienia.

Pozdrawiam DZIADEK

3 myśli nt. „BEZPIECZNE USTAWIENIE ROLEK

  1. Dokladnie tak jak napisał Dziadek, ustawienie rolek jest bardzo wazne jak sie sam przekonalem na zalewie Zemborzyckim, gdzie w pewnych sektorach brzeg jest bardzo pochyły I jeszcze mysle, ze warto wspomniec(tak jak uczył Dziadek) zeby ustawic rolki delikatnie po skosie zeby w czasie cofania guma byla jeszcze bardziej napieta i szansa na wyholowanie byla wieksza niz w ustawieniu normalne jak na zdjeciach.

    Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s