SZKOLENIE W SOKÓŁCE

Przez trzy dni, DZIADEK miał przyjemność szkolić młodzież okręgu PZW w Białymstoku. Prężnie działające władze okręgu , w szczególny sposób dbają o młodzież i rozwój sportu. Nie żałują pieniędzy bu młodzi adepci wędkarscy mogli podnosić swoje umiejętności. Trzy dni szkolenia to zbyt mało , by nauczyć wszystkiego , jednak zawsze pozostanie w głowach kursantów wiele nowych i ciekawych wiadomości oraz umiejętności.

Szkolenie zaczęło się w czwartek po południu, od zapoznania uczestników z najczęściej stosowanymi modelami spławików używanych podczas zawodów wędkarskich. Zainteresowanie młodzieży wzbudzały najnowsze modele spławików firmy Vimba oraz sposoby zastosowania spławików centralnie- przelotowych . Kolejnym programem szkolenia były zanęty i składniki z jakich się składają. Wielkie zainteresowanie wzbudziła wyprażona zanęta z podstawowych składników dostępnych w każdym sklepie spożywczym. DZIADEK tą zanętą przywołał  stada ryb na odległość trzech metrów od brzegu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szkolili się zarówno młodzi jak i starsi wędkarze słuchając wykładów z zainteresowaniem i uwagą. Na pokazie przedstawiono sposób łączenia suchej zanęty z melasą bez zastosowania wody. Oraz warunków w w jakich używamy zanęty prażone jak i mniej poddawane obróbce termicznej. Starsi zawodnicy mogli spróbować, uzyskiwania odpowiednich mieszanek zanętowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z przygotowanych zanęt młodzież miała możliwość samodzielnego zanęcenia oraz przedstawienia swoich przygotowanych zestawów na nasze szkolenie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po kontroli młodszych zawodników i ich przygotowania zająłem się grupą starszych a zwłaszcza Karoliną Pieczko , która mimo dopiero skończonych 15 lat startuje w zawodach GP Polski wśród seniorek (kobiet). Nasz trening poświęcony był metodzie odległościowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szkoleniu Karoliny bacznie przyglądali się starsi zawodnicy biorący udział w szkoleniu. Wieczorne zajęcia zakończyły się wspólną kąpielą w kąpielisku zbiornika Sokółka. Wieczorem DZIADEK zamiast odpoczywać (zajęcia były przewidziane do godziny 19) , opowiadał młodzieży do godziny 22,15 o wędkarstwie wyczynowym . Zawodnicy otrzymali od mojej firmy Vimba po garści spławików oraz zestawów wężyków silikonowych , by na kolejny dzień mogli zbudować nowe prawidłowe zestawy. Starsza grupa uczyła się w kuchni prażyć zanęty a głównym piekarzem i cukiernikiem był Maciek Wróblewski. To jego drugie spotkanie na szkoleniach z DZIADKIEM i widzę wyraźny postęp od ubiegłego roku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejny dzień poświęcony był zapachom stosowanym na wybrane gatunki ryb i przygotowaniom do wspólnego treningu na zanęcie przygotowanej w nocy przez Maćka i jego pomocników.

Niecierpliwość zwłaszcza najmłodszych uczestników szkolenia zmusiła mnie do zmiany planów i wcześniejszego rozpoczęcia zajęć nad wodą z wędkami i przygotowaną zanętą.  W czasie gdy młodzież szykowała się do zajęć ja trenowałem indywidualnie z Karoliną w dalszym ciągu doskonaląc jej umiejętności w połowie odległościówką.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jest z niej bardzo pojętna dziewczyna i bardzo uważna. Miałem się możliwość przekonać  o tym ,w ubiegłym roku  we Francji podczas mistrzostw Świata kadetów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po zakończonym indywidualnym szkoleniu , Karolina z rodzicami odjechała do domu pakować sprzęt na zawody w Drohiczynie , gdzie miała startować w niedzielę. Tylko przez treningi i starty możecie osiągnąć spodziewane sukcesy. Tym czasem kursanci byli gotowi do zajęć nad wodą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zajęcia przyniosły niezłe wyniki i potwierdziły , że już drugiego dnia szkolenia młodzież przyswoiła sobie wiele z moich wykładów i zastosowała nieznane im do tej pory sposoby łowienia. Zajęcia rozpoczęliśmy od nauki gruntowania batem oraz tyczką. Zwłaszcza gruntowanie bata sprawia najczęściej zawodnikom najwięcej trudności.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZapamiętajcie tę dziewczynę – Emilia Jurczak 12 lat jeszcze nie raz o niej usłyszycie. Dawno nie widziałem tak bystrej ,inteligentnej i sprawnej dziewczyny. Jest to perełka , której nie wolno stracić z oczu i warto poświęcić wiele czasu , gdyż za kilka lat będzie dokładać wszystkim.

Trening wygrała w ,,cuglach” , nie pomógł nawet złowiony karpik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szkolenie młodzieży to przyjemność, jest zawsze czas na indywidualne rozmowy i korygowanie błędów , które nie stały się jeszcze nawykami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wieczorem przed kolacją wykonaliśmy wspólne zdjęcie uczestników wraz z DZIADKIEM i władzami okręgu Białostockiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wieczorem młodzież uczestnicząca w zgrupowaniu miała zajęcia na basenie z DZIADKIEM i zawody w nurkowaniu oraz ,,akrobatyce wodnej”, a następnie kolacja i szykowanie zanęty w kuchni przez wszystkich uczestników . Zajęcia z prażenia prowadził Maciek a kierownikiem kuchni był Daniel Lisowski.

Ostatni dzień to zawody o puchar ufundowany przez DZIADKA i firmę Vimba. Aby dać więcej szans młodszym łowiącym na baciki, ustaliłem , ze oni łowią 3 godziny a ,,tyczkarze ” 2,5 godziny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na zawodach łowiono głównie płotki, ale trafiły się dwa ładne leszcze i jeden lin oraz karaś złocisty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERALinek Jacka Żuchowskiego

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPiękny miedziany leszcz i jego łowca

Wszyscy startujący zawodnicy łowili na topioną pinkę i odrobinę białego grubego robaka , bez ochotki , dżokersa. Każdy dostał 1 litr zanęty prażonej z niewielką ilością ziemi jasnej rozpraszającej.

Po zważeniu ryb przez komisję sędziowską na czele z prezesem koła wędkarskiego w Sokółce niewielką przewagą 90 punktów wygrał Daniel Lisowski z Czarnej Białostockiej ( łowił 3 godziny) wynik 2040 gr.  wyprzedzając Emilkę z koła Sazan w Białymstoku (łowiła 2,5 godz) wynik 1950 gr.

Zawsze się coś musi skończyć w sobotę pod wieczór na stołówce nastąpiło zakończenie szkolenia wręczenie pucharu DZIADKA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Każdy z uczestników otrzymał od organizatora – władz okręgu w Białymstoku zanęty pamiątkowe dyplomy uczestnictwa słodkie batoniki oraz atraktory i spławiki firmy Vimba.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nagrody wręczał i dokonał uroczystego zakończenia Pan prezes do spraw sportu i młodzieży  Zarządu Okręgu PZW – Bogdan Kowalewski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Warto dodać fakt wizyty Dariusza Dziemianowicza członka Prezydium Zarządu Głównego PZW, który dzielnie kibicował młodzieży podczas prażenia zanęty .

Chciałbym podziękować władzom okręgu w Białymstoku za gościnne przyjęcie , masę prezentów dla mnie i dla małżonki oraz piękne pamiątkowe zdjęcie ze wszystkimi uczestnikami oprawione w błyskawicznym tempie w ramki. Nie zapomnę o Was.

Pozdrawiam wszystkich uczestników poznanych wędkarzy i organizatorów.

DZIADEK

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s