BOLONKA – NĘCENIE W RZECE

Ilość pytań kierowanych do mnie ,oraz Wasze problemy z nęceniem na rzece bolonki przyśpieszyło mój wpis planowany na jesienną sesję ,,Uniwersytetu”. Zanętę wykonujemy zawsze wiążącą  i  dobrze dociążoną ziemią jasną wiążącą oraz ,,panierowanym żwirem” . Idealnie do przygotowania bazy zanętowej nadaje się parzona kaszka kukurydziana (tak zwana mamałyga) , przy połowie dużych ryb warto jest dobrze namelasować suchą mieszankę a następnie połączyć z przygotowaną kaszką kukurydzianą lub kiełkami kukurydzy. Po połączeniu z mieszanką ziemi i żwiru dodajemy topione białe i pinkę (najlepiej w kolorze  czerwonym). Z tego powinniśmy skleić  około 12 gał zanętowych a pozostałą połowę zanęty pozostawić na donęcanie.

GAŁY

Poniższy rysunek pokazuje miejsce umieszczenia kul zanętowych oraz miejsce zarzutu zestawu ze spławikiem. Nie doklejajcie zanęty żadnymi klejami , ma się rozmywać w naturalny sposób. Podczas połowu na rzece metodą bolońską zawsze kładziemy zanętę w linii , aby przepływający w zestaw był jak najdłużej w polu nęcenia, czyli zgromadzenia ryb.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po zarzuceniu zestawu ściągamy go przed linię nęcenia i  puszczamy penetrując dno metodą na,, tak zwanego wleczonego”. po przepłynięciu około 1,5 metra za ostatnią położoną kulę zanętową ściągamy zestaw i ponownie zarzucamy. Takie postępowanie zapewni nie tylko prawidłowe łowienie ale i efekty w postaci złowionych ryb. Taki sposób nęcenia stosujemy zarówno na szybkich rzekach jak i o wolnym uciągu.

Połamania bolonek życzy DZIADEK

3 myśli nt. „BOLONKA – NĘCENIE W RZECE

  1. Panie Dariuszu,
    Pisze Pan, że najlepiej dodać białych i pinki w kolorze czerwonym. Czym to jest spowodowane? Czy przy innych metodach połowu i w innych porach roku (tzn. nie w lato) to się też sprawdza?

    Pozdrawiam
    Michał

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s