PROBLEMY Z NĘCENIEM NA RZECE

Wiele pytań oraz komentarzy kierowanych do mnie dotyczy problemów z nęceniem podczas połowu na rzece. W prawdzie w początkowych wykładach pisałem o dociążaniu i doklejaniu zanęty, jednak ilość waszych problemów skłoniła nie do jeszcze jednego omówienia tematu nęcenia . Powiedzenie jest takie wszystko jest dla ludzi – jednak  z umiarem !!!!

Gdy czytam o tym jak traktujecie nęcenie to chwilami zastanawiam się nad tym , jak się to dzieje , że w ogóle coś odławiacie ?????? Starszym wędkarzom i zawodnikom nie muszę przypominać czasów kiedy pojęcie kleje do zanęt, bentonity i jeszcze inne cuda nie były znane i stosowane. Dawaliśmy radę i wyniki były niejednokrotnie wyższe niż obecnie. Podstawowy błąd jaki jest popełniany to zbytnie doklejanie zanęty lub ziemi przeznaczonej do podawania robactwa. Sama struktura (czyli kleistość ciężar i praca) zanęty musi być dostosowana do danego uciągu, metody połowu (z dna lub z toni), gatunków poławianych ryb oraz głębokości łowiska. Do tej zanęty musimy dodać ,,coś” co będzie ją dociążało , lub przyciemniało albo smużyło. Wszystko też zależy od pory roku, wiosenne nęcenie ma być ciemne i ubogie,  letnie i wczesno- jesienne bogate w przynęty zanętowe , jasne lub brązowe jesienne bardzo podobne do wiosennego jednak mniej smużące . Do odpowiedniej w strukturze zanęty należy dodać odpowiednie dociążenie. Dobieramy go pamiętając o szybkości uciągu (nury rzeki) oraz głębokości łowiska. Z najszybszych rzek na jakich musiałem łowić wymienię Wartę w okolicach Witnicy. Nigdy na tej wodzie nie stosowałem bentonitu. Panierowany żwir (pisałem we wcześniejszych wpisach) oraz odpowiednia mieszanka ziemi w zupełności wystarczyło . Nie można zanęcić na rzece raz na całe zawody. Wstępne nęcenie ma ryby przywołać i ich zgromadzić na pewnym obszarze. Kolejne donęcania mają ich przytrzymać. Szybkość nurtu nie oznacza wielkości spławika. Określamy to na podstawie swobodnego przepływu zestawu z delikatnym przytrzymaniem , pamiętając o tym , że zestaw ma spływać prawie w naturalny sposób. Jeżeli przykładowo taki spływ odbywa się spławikiem 10 gram listkiem to jest to uciąg średni. Szybki jest w chwili gdy taki spływ możemy wykonać 20 gramowym liściem. Bardzo szybki natomiast gdy takiego swobodnego spływu możemy dokonać przy pomocy zestawu ze spławikiem listkiem większym od 30 gram. Dobierając ziemie nie sugerujcie się napisami rzeczna czy wiążąca , każdy producent ma inną ziemię tego typu. To trzeba raz przetestować i trzymać się jednego producenta. Kolejny problem to wszelkiego typu kleje do zanęt ziemi oraz bentonity. We wcześniejszych wpisach opisałem moją zasadę stosowania ziemi i tego się trzymajcie.

,,Jędrula” w komentarzu bardzo dobrze opisał ,,przeklejenie „zanęty bentonitem. Gdy inni łowią to on patrzy , ryby pojawiają się po 1,5 godzinie . Drogi ,,jędrulo ” zapomnij o bentonicie i daj połowę mniej rzecznej Bruda i Argili. Tak właśnie się dzieje w wielu przypadkach opisywanych przez czytelników mojego bloga. Pamiętajcie nie ilość wrzuconych kul na początku łowienia decyduje o sukcesie. Decyduje o tym jakość, ich spoistość, zawartość mięsa oraz późniejsze regularne donęcanie. Nie można tak od ręki określić receptury na wszelkie rzeki. To wszystko musi być przemyślane na miejscu podczas konkretnego treningu lub wyjazdu rekreacyjnego. Nie doklejajcie samych zanęt . Woda (jej ilość podczas nawilżania) jest najlepszym klejem.

Po to jest ten Blog by pytać w komentarzach , ja jestem jak zawsze do waszej dyspozycji.

Pozdrawiam wszystkich czytelników.

 

24 myśli nt. „PROBLEMY Z NĘCENIEM NA RZECE

 1. Z tego bloga wiedza jaką zdobyłem jest parokrotnie większa niż z innych stron razem wziętych. Dlatego też nie mogę już znieść takich kwestii jak: „Powiedzenie jest takie wszystko jest dla ludzi” „Kolejne donęcania mają ich przytrzymać” itp.
  MISTRZU Dziadku błagam – czytaj zanim wkleisz na stronę

  Polubienie

 2. Witam drogiego Dzidka.Mam pytanko łowię od 20 lat na rzekach najczęściej w okolicach poznania czyli podobnie jak w Witnicy.Odkąd zacząłem stosować suchą glinę i bentonit całkowicie się zgubiłem.Czy na warcie przy uciągu do 15g wo gule jest potrzebny bentonit jakie ziemie byś proponował to coś przetrenuje pomóż trochę jak je pomieszać i jak domoczyć bez kleju pozdrawiam.

  Polubienie

  • Przestrzegam przed stosowaniem bentonitu. W swojej karierze trzydziestoletnie i po jej zakończeniu tylko trzy czy pięć razy zastosowałem ten minerał ale w określonych warunkach i nie do doklejania ziemi lub zanęty. Dobra ziemia wiążąca o odpowiedniej wilgotności jest w stanie odpowiednio dokleić wszelkie mieszanki. Wśród producentów wszelakich ziem , pojęcie ziemi rzecznej lub wiążącej jest ,,umowne” !!! Polecam wypróbować moje ziemie, gwarantują i jakość odpowiedniego przesiania (bez konieczności przecierania przez sito) oraz możliwości łowienia na wszelkich wodach i we wszelkich warunkach. Kleistość zanęt oraz mieszanek ziemia – zanęta osiągamy przez zastosowanie odpowiedniej ilości wody !!!!
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Witam serdecznie pana Dzidka mam drobne pytanko na Wartę o podobnym charakterze do witnicy lepiej podać tak jak proponujesz ziemie na trzy sklejenia wodą do robactwa a spożywka osobno z panierowanym żwirem czy lepiej pomieszać sporzywke z ziemią a jakąś część zostawić do podawania podczas zawodów.ziemie Vimby napewno przetestuje i myśle że z odrobiną twojej pomocy przyszły sezon będe miał udany bo ten był mega słaby a myślę że tylko i wyłącznie przez błędy w nęceniu i zbyt krótki czas poświęcony na trening dzięki za odpowiedz . pozdrawiam….

    Polubienie

  • Przy większej ilości krąpia podajemy trochę więcej zanęty im jest go mniej tym więcej ziemi. Jednak całą mieszankę powinniśmy mieć przygotowaną w taki sam sposób, lecz o różnym nawilżeniu , czyli o różnej szybkości rozmywania.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Według pana doświadczenia najsilniejsze odwilżenie czyli ta najsilniej sklejona oczywiście wodą jaki czas będzie trzymała i pracowała mówimy oczywiście o warcie listek 15g (moi znajomi po kiju mówią że bez kleju nie da rady będę miał ryby 20minut i mogę dalej o nich zapomnieć oczywiście mówimy o zawodach) a co w sytuacji kiedy łowię na odrze w kluczach koło głogowa tam prawie zawsze ciągnie na 30g zdarza się że szybciej też bez doklejania.

    Polubienie

 3. Witam ponownie dziadka…potrzebuje porady podaje przykład. mamy maj rzeka warta uciąg 10do15g 15g naprawdę wolno dominuje krąp zdarza się że czterech w sektorze złowi 1-2 leszcze. krąpia na treningu złowiono 11kg.do dyspozycji mam składniki takie jak proponujesz sezam konopie dynie bułkę tar. biszkopt piernik płatki kukurydziane mielone wszystko świeże uprażone tak jak proponujesz.poradż proszę w jakich ilościach to pomieszać a później jak połączyć z ziemią.lubię też dodać grosa lub gold pro czy będzie wskazane czy nie sklejania samą wodą próbowałem działa dzięki bardzo.jak przetrenuje twoją podpowiedź to dam znać o wynikach muszę od czegoś zacząć później będę modyfikował do warunków w tym sezonie trochę za mocno mnie lali ci kturych uczyłem łowić….

  Polubienie

 4. Rozumiem że płatki śniadaniowe kukurydziane w twojej bazie na leszcze i krąpie dajemy w całości jak namoczymy i pezetrzemy przez sito to ich frakcja się redukuje czy mam je zmielić…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s