WYWAŻANIE WĘDKI Z KOŁOROKIEM

Jeden z kolegów zadał w  komentarzach pytanie odnośnie wyważania wędki z kołowrotkiem . Problem ten dotyczy głównie wędzisk trzymanych przez dłuży czas w ręce podczas wędkowania – spinning , muchówka , bolonka . W wędkach muchowych ten punkt środka ciężkości powinien znajdować się 8 – 10 centymetrów od miejsca środka stopki nocowanego kołowrotka. W pozostałych wędziskach zaraz za stopką mocowanego kołowrotka . Zawsze wybieramy w sklepie wędzisko,  a następnie do niego kołowrotek o odpowiedniej konstrukcji i wadze.

Poniższe rysunki przybliżą Wam sposób prawidłowego lub nieprawidłowego wyważenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozdrawiam DZIADEK

3 myśli nt. „WYWAŻANIE WĘDKI Z KOŁOROKIEM

  • Przyznam szczerze, że opisana podpowiedź przydała mi się właśnie w moich ostatnich wędkarskich poczynaniach. Bardzo dziękuję za cenną wskazówkę i z niecierpliwością czekam na kolejne, które mógłbym wcielić w życie 🙂
   Serdecznie pozdrawiam!

   Polubienie

 1. Panie Darku,
  Próbowałem wyważać w ten sposób matchówkę i bolonkę. Z przykrością stwierdzam, że dla tych wędzisk podany schemat mogę potraktować tylko jako „wyjściowy”, do którego należy dążyć. W praktyce aby uzyskać wyważenie z rysunku na matchówce i bolonce trzeba użyć nienaturalnie ciężkich kołowrotków. Zależy to oczywiście od długości wędziska, ale umówmy się, że interesują nas matchówki długości większej niż 4 metry i bolonki przynajmniej 6 metrowej długości. Oczywiście im kij dłuższy tym problem się potęguje.
  Ponieważ matchówki nie trzymamy przez cały czas w ręku podczas łowienia skupię się na bolonce i tu od razu pytanie do Pana. Czy zna Pan rozsądne sposoby poprawienia dobrego wyważenia bolonki, które można zastosować; np. przesuwanie uchwytu kołowrotka w stronę topu bądź dociążanie dolnika?

  Pozdrowienia dla Dziadka!
  Michał

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s