ŁOWIENIE KARPI I DUŻYCH RYB Z OPADU BEZ OBCIĄŻENIA

Jedną z bardziej skutecznych metod podczas połowu na tak zwanych ,,karpodromach” łowiskach specjalnych z dużą ilością amurów , karpi karasi i leszczy czy brzan jest , łowienie bez obciążenia z tak zwanego głębokiego opadu. Podstawa to spławik o bardzo mocnej konstrukcji oraz niewielkich wymiarach oraz wyporności. Prawidłowe to 0,05g 0,1g oraz 0,15g lub w oznaczeniu 4×10 lub 4×12. żyłka do łowienia taką metodą powinna być o średnicach 0,16 lub 0,18 . Łowimy bez przyponu , haczyk jest zawiązywany bezpośrednio do żyłki głównej. Haczyki wielkości 10 lub 12 typowe karpiowe lub stosowane w metodzie odległościowej , mocne kute lub wzmacniane w łuku kolankowym . Wędka do takiego połowu powinna być o mocnej konstrukcji , najlepsze są typowo karpiowe kije , W ostateczności możemy łowić tyczką rzeczną bez szczytówki. W drugi element od góry wstawiamy wewnętrzny teflon o średnicy minimum 2,8 mm. Amortyzatory stosujemy puste w środku tak zwane tubowe i w co najmniej trzech częściach. Korzystne jest też stosowanie systemu ,,BANGY”.

Łowienie polega na nęceniu tylko i wyłącznie luźnym białym robakiem strzelanym z procy. Wędkę trzymamy ze szczytówką co najmniej 2 metry z boku od pola nęcenie . Każde dwa lub  trzy strzały małą procą do robaków , kończymy wrzuceniem zestawu w pole nęcenia. Na haczyk zakładamy kilka białych robaków . Łowimy w zależności od głębokości łowiska i temperatury wody od 40 do 80 centymetrów od powierzchni. Czasami przy wodzie głębszej , możemy łowić w ten sposób na głębokości do 1 metra. Cała istota polega na częstym nęceniu niewielkimi ilościami strzelanego robajka oraz częstym wrzucaniu zestawu . Większość brań następuje w czasie opadania naszego robactwa na haczyku.

Rysunek przedstawia prawidłowo zbudowany zestaw.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aby nie przegapić brań podczas opadu zaraz na początku łowienia wrzucamy zestaw i liczymy ile czasu potrzebował , aby się ustawił spławik gotowy do łowienia. jężeli jest to np. liczba 8 sekund , to podczas łowienia liczymy i gdy ta ilość sekund upłynęła a spławik się nie ustawił natychmiast zacinamy.Z reguły większość brań jest topionych lub przesuwanych . Jednak od każdej reguły są wyjątki i po to jest to liczenie.

Na poniższym rysunku pokazane są trzy fazy ustawiania się zestawu. Najwięcej brań jest w fazie 2 oraz 3.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeszcze raz uczulam koleżanki i kolegów na najistotniejsze szczegóły. Częste strzelanie niewielkimi ilościami białych robaków , częste wrzucanie zestawu w pole łowienia oraz trzymanie szczytówki wędki jak najdalej z boku od pola łowienia i nęcenia.

Na koniec życzę łowcom karpi i innych potężnych ryb wielu sukcesów w nowym sezonie i takich prosiaczków na tyczce.

2

Pozdrawiam wszystkich DZIADEK

 

2 myśli nt. „ŁOWIENIE KARPI I DUŻYCH RYB Z OPADU BEZ OBCIĄŻENIA

  1. Panie Dariuszu, bardzo dokładnie wyliczenia, aż jestem pod wrażeniem, a co lepsze to fakt, że są one jak najbardziej poprawne. Osobiście sprawdziłem w weekend. Zmarzłem, ale było warto. 3 sztuki karpi wyciągnięte. Polecam Pana Dariusza 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s