NĘCENIE PŁOCI PODCZAS ŁOWIENIA PODLODOWEGO

Zimowe nęcenie płoci podczas wędkowania z pod lodu , nie wiele się różni od nęcenia łowiąc na tyczkę czy bata . Jedyna różnica , jednak bardzo istotna polega na zakresie rozmywania się zanęty oraz podanego dżokersa jako głównej przynęty zanętowej o tej porze roku. Łowienie w przeręblu ogranicza znacznie nasze możliwości szukania ryb po bokach podanej zanęty oraz przynęty zanętowej. Z tego też względu , sposób podania musi być przemyślany i skierowany na zachowanie się płotek. Zanęty , które stosuję zimą na płocie  są zazwyczaj bardzo dobrze wyprażone, delikatnie słone, nie zawierają intensywnych zapachów( a już nigdy atraktorów), posiadają drobną ziarnistość oraz czarny kolor. Jedyne składniki  pracujące , które podaję czasami do swoich mieszanek to prażone i drobno zmielone konopie. Stosuję je w rybnych i obfitujących w drobną płoć łowiskach. Pracujące konopie dobrze trzymają żerujące w topni stada drobnych płotek , podnoszą ich wyżej , przez co mamy możliwość szybszego odławiania. Zanętę podajemy wraz ziemią tak , by rozpadła się tuż przed dnem i stworzyła na mim swoisty dywan zapachowy. Może zawierać dżokersa , ale w bardzo niewielkich ilościach lub być podana bez żadnej przynęty zanętowej . Następnie do nęconego otworu podaję sklejonego dżokersa glinką lub kleistą ziemią by znalazł się centralnie w świetle otworu wierconego w lodzie ( czyli był w zakresie pracy mormyszki lub przynęty na haczyku). W ten sposób jestem pewien , że znęcone zapachem i smugą płotki , trafiając do dżokersa umieszczonego centralnie , napotkają po drodze mormyszkę. Na łowiskach o znacznej głębokości stosuję mikro podajnik prezentowany we wcześniejszych wpisach o wędkarstwie podlodowym.

Poniżej na rysunku znajdziecie sposób nęcenia płoci, podczas podlodowych wypraw.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozdrawiam wszystkich DZIADEK

10 myśli nt. „NĘCENIE PŁOCI PODCZAS ŁOWIENIA PODLODOWEGO

 1. Na początku mojego komentarza chciałbym Panu szczerze pogratulować za pomysł stworzenia bloga i podziękować za Pana rady i wskazówki dzięki którym rozwijam się jako wędkarz (może bardziej już nawet jak „zawodnik”).
  A co do pytania to czy mógłby Pan podać jakąś przykładową zanęte na „podlodową” płoć(najlepiej jakąś poza zanętą Tomka Nysztala bo tą stosuję od lat)?

  Polubienie

 2. Panie Darku,
  Czy można spodziewać się podobnego wpisu na temat łowienia leszczy spod lodu (rodzaju stosowanych zanęt, robactwa, taktyki nęcenia i łowienia)?
  Pozdrawiam!

  Polubienie

 3. Witam mam takie pytanie odnośnie zanęty na plocie czy tez zanęty podlodowej napisał pan powyżej ze nie powinno się stosować atraktorów natomiast bylem ostatnio na zawodach pod lodowych i większość czołowych zawodników min z kadry polski jeżeli otwierali pojemniki z zanęta było czuć zapach już z daleka i był bardzo intensywny słodkawy i moje pytanie jest takie czy orientuje się pan czym był spowodowany ten zapach ? z góry wielkie dzięki za odp

  Polubienie

  • Powiem w ten sposób , wielu wędkarzy , próbuje rozliczać minie za cudze poczynania. Ja piszę jak powinno coś wyglądać a nie odpowiadam za zanęty zawodników. Krótko mówiąc zawodnik prowadzony prze zemnie na mistrzostwach Polski przed tygodniem wygrał jeden z sektorów. Zapewniam łowił mieloną szklanką zanęty płociowej przesianej przez sitko oraz wymieszanej z prażonym biszkoptem. Piszę wyraźnie ,, jedną szklanką” oraz 0,25 litra dżokersa. Gwarantuję koledze , że zawodnicy mistrzów polski również nie stosowali atraktorów.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 4. Mam na myśli donęcanie płotki zimą…
  Czy należy donęcać dobrze żerującą płoć…?? Czym, w jaki sposób?? Zanęta z góry w kulkach wilekości orzech włoskieg, jok z podajnika ??

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s