TRENING KILKUDNIOWY PRZED ZAWODAMI część 1

Wielu z pośród Was startuje w zawodach ,  jednak czas jaki możecie poświęcić na testowanie łowiska nie zawsze wystarczy do prawidłowego rozpoznania i przygotowania się do zawodów. W większości przypadków popełniacie ,, grzech pierwotny zawodników” , czyli skupiacie się za bardzo na łowieniu ryb i częstych zmianach zanęt oraz zapachów , a nie na sprawach istotnych.

Powtarzał będę w wielu kolejnych wpisach  – TRENING TO NIE ZAWODY I NIE CZAS NA ŚCIGANIE SIĘ Z KOLEGAMI Z DRUŻYNY LUB TRENUJĄCYMI SĄSIADAMI !!!

Znacznie łatwiej jest rozpracować łowisko kilku zawodnikom ( zdyscyplinowanym) niż jednemu , a zwłaszcza gdy do dyspozycji mamy kilka dni.

W tym wpisie na przykładzie kilku wód oraz zawodów przybliżę Wam istotę takich kilkudniowych treningów. Nie ma złotego środka na idealną strategię nęcenia i taktykę łowienia. Wszystko jest uzależnione od łowiska, pory roku, rybostanu w łowisku i miejsca zawodów. Inaczej zachowują się karpie w płytkich stawach lub zbiornikach karpiowych , inaczej na głębokich jeziorach lub zbiornikach zaporowych a jeszcze inaczej na kanałach. Jest to początek różnic. Kolejne występują , gdy te wody są w różnych częściach Europy. Inne jest zachowanie karpi na kanałach południowej Europy inne w Holandii a jeszcze inne na Węgrzech. Tak też jest z innymi gatunkami białej ryby odławianej podczas zawodów. Wiele lat temu , gdy jako drużyna szykowaliśmy się do mistrzostw Polski , nasz klubowy kolega Piotr Stępniak codziennie trenował na kanale Szymońskim i zbierał potrzebną wiedzę na temat nęcenia zachowania się ryb ich reakcji na wszelakie zapachy , smaki i przyswajanie robactwa. Moim zadaniem było tworzenie w wytwórni zanęt takiej mieszanki , jaka by im najbardziej pasowała. Przygotowane zanęty wysyłałem do Piotra , a on dalej ich testował. Po tygodniu przygotowań zanęta była kompletna i gotowa. W tym momencie nad kanał Szymoński przyjechałem ja oraz Janusz Smalec , i mając do dyspozycji zanęty modyfikowaliśmy tylko ilość mięsa w mieszance i ilość oraz rodzaj ziemi. Piotr w tym czasie testował zestawy przygotowane prze zemnie i wszelkiego typu przypony. Na dzień ostatni dojechało do nas pozostałych trzech zawodników i przygotowanymi mieszankami oraz zestawami obławiali się i szykowali wszystko do zawodów. Jak widzicie ten ostatni dzień był tylko potrzebny zawodnikom do obłowienia zestawów i przygotowaniu sprzętu a nie zastanawianiu się co to jeszcze zmienić lub dodać. Ostatniego dnia jest na takie pomysły za późno .Dodam , że  zdobyliśmy klubowe mistrzostwo Polski , i nie decydowała tylko zanęta , ale i odpowiednie dobranie spławików , przyponów oraz  taktyki na poszczególne sektory.  Zanęta na tamten czas musiała być treściwa, słodka , ciemna i gruba. Mięso musiało być podawane w coraz większych ilościach wraz z upływem czasu trwania zawodów. Zestawy do tyczki bardzo ciężkie – 2-3 g i z krótkimi przyponami 15 cm. Do bata musiało być zastosowane obciążenie jednopunktowe i bardzo krótkim przyponem 10 cm. Stosowane haczyki z długim ramieniem , ułatwiały bardzo szybkie wyhaczanie ryb,  bez użycia wypychaczy i tracenia cennych sekund.

Takich wniosków nie osiąga się w trakcie jednego treningu , a zwłaszcza przez jedną osobę. Treningi muszą być połączeniem wiedzy , fantazji oraz twardej dyscypliny. W innym przypadku nie mają sensu.

Inaczej wyglądają treningi dla trzech zawodników w trzy dni treningowe a inaczej treningi reprezentacji na mistrzostwach Świata , gdzie trenuje 6 zawodników przez 5 dni i czasami dwa razy dziennie. Ale o tym w kolejnym wpisie o treningach.

Dalszy ciąg nastąpi ……..

Pozdrawiam DZIADEK

Jedna myśl nt. „TRENING KILKUDNIOWY PRZED ZAWODAMI część 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s