TRENING KILKUDNIOWY część 2

W kolejnym odcinku podam inny przykład treningu dla trzech zawodników na trzy dni. Jest to najbliższe naszym realiom startowym . W Polsce najczęściej w takich treningach biorą udział czołowe drużyny z GP Polski. Zawodnicy znają większość wód , na których rozgrywane są zawody. Znają rybostan i charakterystyki łowisk. Skopić się powinni na gatunku ryby,  który daje najlepszy wynik wagowy lub najpewniejsze połowy , oraz na metodzie połowu. Wybrałem na przykład treningu rzekę Wartę w Poznaniu. Jest to trudne łowisko z uwagi na wiele możliwości łowienia wielu gatunków. Warunki pogodowe i stan wody w rzece ma też kolosalne znaczenie. Na pierwszy trening wybieramy trzy opcje połowów. Najlepszy ,,uklejarz” otrzymuje zanętę uklejową i wszelkie potrzebne robactwo oraz 5 litrów zanęty z gliną i utopioną pinką ( tą zanętą zanęci na 13 metr, tak jak by łowił tyczką i będzie donęcał co 10 minut po jednej kuli). Ustawiamy go najwyżej – czyli siada jako pierwszy z biegiem nurtu rzeki , kolejny zawodnik otrzymuje zanętę leszczową i ustawioną robactwem i dociążeniem do łowienia leszczy z dna (oczywiście dostosowane ma do takiego łowienia zestawy na topach) . Dodatkowo otrzymuje 1 litr zanęty uklejowej z dżokersem do nęcenia uklejek, oczywiście tylko po top by przeszkadzał koledze po lewej ręce. Kolejny zawodnik otrzymuje zanętę płociowo –  krąpiową oraz robactwo i dociążenie konieczne do prawidłowego połowu przepływanką delikatnym przytrzymaniem. Dodatkowo otrzymuje 1 litr zanęty uklejowej  ( w celu blokowania na spływie stad uklejek podązających pod prąd. Istotne w tym treningu jest to , aby każdy z zawodników wykonywał założenia i usiłował łowić wybraną zanętą i metodą. Muszą pamiętać po jajkim czasie weszły im ryby w łowisko jak donęcali i ewentualnie , kiedy ryby przestały brać. Porównują wyniki treningu i wybierają taktykę na kolejny dzień  w stosunku do osiągniętych wyników. Oczywiście jest dobrze jak obserwują wyniki innych trenujących jakie ryby były u nich wiodącymi. Jeden leszcz czy dwa nie są podstawą do obrania taktyki na łowienie tego gatunku , gdy ,,uklejarz” zrobi powiedzmy 4 kilogramy  lub kolega płotkami i krąpiami zrobi 3-4 kilogramów. Gdy wyniki są porównywalne kolejnego dnia, treningowego ,,uklejarz” dalej łowi ukleje , pozostali zawodnicy zamieniają się miejscami i łowią takim samym sposobem oraz zanętami  jak pierwszego dnia ( oczywiście wprowadzając korekty o ile były potrzebne) – na przykład wielkości haków, długości przyponów lub gramatury spławików. Po sprawdzeniu wyników, ustawiamy drużynę na ostatni trening tak :

1. by rozpocząć metodą ,która daje najszybciej ryby , nawet te małe

2. przejść na metodę, która daje pewne wyniki po ewentualnym ustaniu brań uklejek

3. przejść na metodę dającą , grube ryby tylko w przypadku pewności , że na przykład pojawiają się po 2 lub 2,5  godzinie łowienia , lub nie ma większych szans na złowienie drobnych średnich ryb – typu płotka krąp. Taka zmiana łowienia polega na zastosowaniu cięższych zestawów i bardzo powolnym prowadzeniu spławika lub dłuższym zatrzymaniom i 20 centymetrowym popuszczeniu i dalszym trzymaniu.

Po ostatnim treningu należy wyciągnąć wnioski ??? Zapytacie jakie ???

Odpowiadam po raz kolejny – ,, na zawodach łowimy punkty , nie ryby”. Jako ,  że złowienie czasami na Warcie kilkunastu uklejek jest sukcesem , to nie należy do końca liczyć na ten gatunek. Wybór taktyki to najważniejsza sprawa związana z zawodami, kolejne to dobór zanęty dociążenia i ilości oraz rodzaju mięsa. Na Warcie nawet sektory są różne i preferują określoną metodę jako podstawową. Jak zauważyliście , w rozgryzaniu tej wody może być kilka różnych taktyk. Zarówno można rozpoczynać od łowienia uklejek jak i średniej drobnej ryby i kończyć łowiąc z dna leszcze. Można obrać tez taktykę 20 minut łowimy uklejki lub do czasu ich dobrego żerowania i przejścia na płocie oraz krąpie (czasami jazie i klenie). Przy dobrych warunkach i pobycie w łowisku dużych ryb , można zaczynać od początku łowić z dna jest jednak najbardziej ryzykowna taktyka.

Z uwagi na charakterystykę dna na tej rzece łowienie tyczką bez jednego elementu nie daje w większości stanowisk pozytywnych rezultatów. W kolejnym wpisie o treningach omówimy wodę stojącą i mistrzostwa Świata.

Dalszy ciąg nastąpi ….

Pozdrawiam DZIADEK

3 myśli nt. „TRENING KILKUDNIOWY część 2

  1. Chciałbym nawiązać do wcześniejszych komentarzy kolegów. Trening indywidualny w ciągu 1 dnia. Nie zgodzę się do końca z tezą o łowisku całkowicie nieznanym. Jeśli mówimy o zawodach, to takich łowisk nie ma. Jeśli nawet po raz pierwszy fizycznie znajdujemy się nad nową dla nas wodą, to podstawowe informacje jak głębokość, rybostan, średnie wyniki, dominująca ryba/metoda na pewno znajdziemy w internecie, trzeba tylko dobrze szukać i przyglądać się często dodawanym zdjęciom. Także całkiem nieznana woda jest raczej pojęciem nieistniejącym, wstępne rozpoznanie jest w domu, przed komputerem. Ale co nam zostaje gdy jakieś tam info mamy i jesteśmy sami nad wodą? Odległość łowienia/metoda, ilość/rodzaj robaka, dobór mieszanki (jaka glina i ile zanęty), kolor, no i na końcu sprawy techniczne (grubość żyłek, dobór haka, przynęty, gramatura spławika, rozłożenie śrucin) itd itp…
    Czy jedna osoba jest w stanie przeprowadzić miarodajny trening w 1 dzień? Czy nie będziemy mieć za dużo niewiadomych, a jakiekolwiek wnioski mogą być błędne, bądź wynikające z zastosowania X a nie jak nam się wydaje Y ???
    DZIADKU ratuj 😉 Mam nadzieję, że za jakiś czas pojawi się jakieś rozwiązanie tej sytuacji.
    Mi się wydaje, że trenując samemu w 1 dzień (czyli 4h jak w zawodach, w identycznych godzinach jak zawody) można sprawdzić 2-3 rzeczy na zasadzie wykluczenie/nie ma znaczenia/działa.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s