PODBIERANIE LESZCZY I DUŻYCH RYB

Wielu z pośród kolegów wypiął się leszcz podczas holu przed samym podbierakiem. Dotyczy to również innych dużych ryb. Wykład ma wam uzmysłowić , jak ważnym jest prawidłowy hol oraz podbieranie ryb. Podstawowy błąd jaki spotykam u zawodników oraz wędkarzy to bardzo słaba umiejętność w holu oraz podbieraniu. Zacznę od treningu. Wszyscy Ci  którzy zetknęli się ze mną jako zawodnikiem lub trenerem widzieli jak szybko i sprawnie wykonuje te czynności i na czym polegał mój trening. Od tego nowego sezonu , trenujcie podbieranie bardzo szybkie i sprawne , wysuwając podbierak po nodze . Podbierajcie na treningach tylko małe ryby typu płotka , mały leszczyk do 200 gram oraz inne niewielkie ryby. Pamiętajcie wszystkie małe rybki na treningach podbierajcie tylko podbierakiem naprowadzając rybkę na matnię zatopionego podbieraka. Im więcej takich czynności wykonacie , tym szybciej nabierzecie wprawy i szybkości. Natomiast wszelkie ryby duże powyżej 500 gram po zacięciu , macie doholować bezpiecznie pod same nogi nie używając podbieraka. Ten sposób treningu , powoduje , że wykonujecie na małych rybach dziesiątki lub setki wyjazdów podbierakiem , a przy dużych rybach nabieracie pewności w ich holu. Jeżeli potraficie doprowadzić bezpiecznie dużą rybę pod nogi , to tym bardziej jej sprawne i bezpieczne podebranie nie będzie żadnym problemem. Patrząc z boku na ,,wiosłujących” zawodników podbierakiem po wodzie w pogoni za rybą, wychodzę ze skóry. Przypomina to czasami bardziej łapanie motyli , niż podbieranie ryby. Rybę się naprowadza na matnię zanurzonego podbieraka , co możecie obejrzeć na poniższych fotografiach.

IMG_2172 Naprowadzanie podczas holu ryby jej wynurzonej głowy w kierunku podbieraka , wykonujemy to ruchem płynnym i jednostajnym , bez zatrzymań.

Wysuwamy podbierak przed siebie i zatapiamy jego matnię.

IMG_2174 Rybę z wynurzona głową naciągamy na matnię podbieraka.

IMG_2175 Gdy ryba znajdzie się połową swej długości nad matnią podbieraka, wysuwamy go szybko do przodu jednocześnie unosząc delikatnie do góry. Cała operacja kończy się bezpiecznym sprowadzeniem po wodzie podebranej ryby.

IMG_2247

Ta krótka lekcja i sposób na trenowanie holu ryb , niech wam utkwi w głowie i przy pierwszych wiosennych treningach to zastosujcie. Po kilku wypadach treningowych , wszystko stanie się prostsze.

Pozdrawiam Wszystkich DZIADEK

4 myśli nt. „PODBIERANIE LESZCZY I DUŻYCH RYB

  • Co to hol z przełamaniem 😀 ? Nie znam terminu niestety, a zaciekawił mnie. Co do postu – wyczynowo wędkuję dopiero od roku ale ogólnie odkąd wędkę utrzymałem w rękach i podbieranie akurat mam już opanowane (po paru gonitwach podbierakiem za rybą w wieku poniżej 10 lat po prostu ojciec mi wpoił cierpliwość 🙂 )
   I może pytanie do p. Dariusza – Jak łowienie z balkonem utrudnia podbieranie i jak sobie z tym poradzić? Łowię bez balkonu(ale noszę się z zamiarem zakupu już od dawna) i wiem, że koledzy siedzący dłużej w temacie nie używają balkonów gdy są nastawieni na połów małej/średniej ryby (głównie płotki) tam gdzie łowi się jej dużo, a gdy zakładają, że wyniki nie będą oszałamiające to jednak rezygnują z balkonu (naturalnie balkon bardzo pomaga przy precyzyjnym kontrolowaniu zestawu gdy ryby biorą raz na kilka minut, ale gdy łowi się kilka ryb na minutę to wydaje się w gruncie rzeczy niepotrzebny bo po prostu z niego nie korzystamy).
   Pozdrawiam!

   Polubienie

   • Przełamanie to rodzaj techniki wykonywanej w ostatniej fazie holu, tuż przy brzegu .Wykonywane w celu zmiany kąta pomiędzy wędką a pozostałą częścią zestawu. Odnośnie balkonika proszę przeczytać dzisiejszy wpis DZIADKA.
    Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s