BAT I JEGO ZALETY ORAZ WADY

Ilość zadawanych pytań oraz telefonów, zmobilizowała mnie do jeszcze raz powtórnego i dogłębnego potraktowania tematu łowienia wędką z pełnym zestawem – czyli ,,batem”. Zaczynałem od tej metody swoją przygodę z wędkarstwem wyczynowym. Doskonaliłem do chwili pojawienia się wędek nasadowych. Powrót do tej metody nastąpił wcześnie niż się spodziewałem. Kanał Szymoński pokazał jak skuteczna to metoda , a zarazem bezpieczna w uzyskaniu dobrego wyniku. Wielu z czołowych zawodników ,,odpuściło” tę metodę – bardzo źle !! Jest takie powiedzenie ,,pokorne cielę dwie matki ssie „. Tak tez jest z batem. Są łowiska , że ta metoda załatwia najszybszych zawodników posługujących się tyczką. Ale pisałem na blogu kiedyś , że do łowiska dobieramy metodę, czyli najskuteczniejszą , która daje najwyższy wynik. Z uwagi na fakt , że omawiałem budowę zestawów przypomnę główne założenia zestawów ich mocowania oraz modele spławików.

zaczep

Dobrej klasy zaczep zestawu to podstawa uniknięcia przypadkowego splatania. Na fotografii zaczep firmy STONFO , możecie użyć podobnej konstrukcji innych firm.

Zestawy budujemy na żyłkach miękkich elastycznych i dobieranych do wielkości poławianych w (w przewadze) ryb. Spławiki stosujemy o solidnej konstrukcji . Zawsze musi to być spławik z dolnikiem o grubszym węglu lub metalu. Zwracajcie szczególnie uwagę na oczka w spławikach, muszą być solidnie wklejone. Ja stosuję najczęściej modele zaprezentowane na poniższych fotografiach. Służą mi również do łowienia tyczką.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Te cztery modele zapewniają komfortowe zabezpieczenie na wszelkie wody , zarówno stojące jak i wolno płynące oraz delikatne brania płoci jak i pełne brania leszczy.

Z uwagi na zastosowanie tej metody na zawodach , liczy się jej przewaga w szybkości. Do tego potrzebne są haczyki z długim trzonkiem. Takie same jak przy łowieniu uklejek. Rozmiary dostosowujemy do przynęty hakowej oraz poławianych ryb. W swoich startach zaginałem grot haczyka za pomocą płaskoszczypów. Umożliwia to bardzo szybkie i skuteczne zakładanie delikatnych przynęt oraz bardzo szybkie i gładkie wyhaczanie złowionych ryb. Wszelkie zestawy a zwłaszcza żyłkę zawsze po zdjęciu z zwijadełka rozprostowujemy pomiędzy palcami. Teraz trochę o technice połowu oraz nęcenia. Skuteczność tej metody jest moim zdaniem prawidłowa ,  gdy łowimy jedną rybę co 30-  45 sekund. Jeżeli jest to 1 minuta to zawsze szybsza i skuteczniejsza będzie ,,tyczka”. Łowienie batem nie daje dobrej prezentacji przynęty oraz prawidłowego prowadzenia zestawu lub prowokacji. Tu przewaga leży po stronie skróconego zestawu , a zarazem wielkość poławianych ryb jest też pewnym ograniczeniem. U mnie ta granica wielkości ryb jest usadowiona na 300 gramach . Od tej wielkości łowię tyczką gdyż zapewnia bezpieczniejszy i bardziej kontrolowany hol ryby . Kolejna przewaga tyczki to łowienie na uciągach gdzie za pomocą tej wędki penetrujemy dłuższy odcinek pola nęcenia. W przypadku bata występuję tak zwany ,,zegar ” czyli prowadzenie w ostatniej fazie zestawu w kształcie łuku. Czyli teraz już wiemy , że zastosowanie bata polega na wybraniu kilku podstawowych parametrów i ich przewadze nad tyczką. Jednak w przypadku pokrycia się wszelkich za i przeciw nikt nie jest w stanie wygrać z batem. Mój ,,wielki” kolega Piotr Stępniak batem wygrywał sektory wielu zawodów w Polsce łowiąc nawet 2 kilogramowe jazie. Taktyka nęcenia polega przede wszystkim na podawaniu zanęty zawsze ,,pod siebie”,  czyli bliżej o około 1 metr niż jest maksymalny zarzut batem . Po zarzuceniu zestawu zawsze podciągamy zestaw wraz z spławikiem   w pole nęcenia . Takie nęcenie i  łowienie zapewnia , że będziemy zawsze w polu przebywania ryb. Co jakiś czas zarzucamy zestaw przed siebie bez ściągania go w swoją stronę, jest to chwila by sprawdzić czy ryby (zwłaszcza większe ) nie ustawiły się przed zanętą. Podstawowe przykazania przy łowieniu batem to :

– im więcej ryb tym cięższy zestaw

– im więcej ryb tym krótszy przypon

– im więcej ryb tym obciążenie bardziej skupione

– łowimy z ,,zegarkiem ” czyli kontrolujemy nasze tempo gdy spada przechodzimy na tyczkę

– co 60 – 80 ryb zmieniamy przypon z nowym haczykiem.

A teraz kilka uwag DZIADKA:

– delikatne brania – szklana antenka

– płytko metalowy dolnik

– głęboko węglowy dolnik

– wietrznie lub głęboko większe gramatury spławików

– łowienie leszczy , kleni jazi plastikowa antenka ( nie koniecznie cała wynurzona wystarczy 1-2 centymetrów)

Myślę, że teraz już wielu z Was , wczesnowiosenne połowy batem uzna za udane. Pozdrawiam wszystkich czytelników DZIADEK

 

20 myśli nt. „BAT I JEGO ZALETY ORAZ WADY

 1. Czy do rekreacyjnych połowów, lepiej kupić bat czy bolonkę, chodzi mi o jak największą uniwersalność takiego zestawu, żeby przynajmniej narazie, nie kupować wszystkiego i bata i bolonki i uczyć się wszystkiego na raz. Łowienie raczej dla przyjemności i spokojnego relaksu, niż na wyścigi 🙂
  Czy dobrze podejrzewam, że bolonka będzie bardziej uniwersalna ale cięższa i wolniejsza?
  Planuję łowić na Wiśle i starorzeczach, ewentualnie kanał lub osadnik Zakładów Azotowych.
  Dotychczas odległościówka, feeder, spinning.
  Pozdrawiam.
  Ps: Kiedy będą wyniki konkursu w którym uczestniczy Pański Blog?

  Polubienie

  • Zacznę od bloga . Mój blog zajął 22 miejsce w swojej kategorii – zgłoszono 389 blogów. Bolonka jest bardziej uniwersalna i zawsze może pełnić rolę bata (nie koniecznie zawsze , musimy montować kołowrotek – można dać na przykład asekuracyjny maleńki podlodowy). Baty w większości to te same blanki co bolonki z jedną różnicą mają inne ostatnie dwa szczytowe elementy , oraz w bolonce jest uchwyt kołowrotka.
   Pozdrawiam

   Polubienie

  • Do granicy 300gram ryby na tzw klate bierzemy bez amortyzacji każdym przyzwoitym batem w mojej opinii czym zyskujemy na szybkości. 2kg jazie to już co innego.

   Polubienie

  • W przypadku zawodniczego łowienia nie należy stosować ,żadnych amortyzatorów. Rekreacyjnie , wybór należy do indywidualnych upodobań. Ja nie polecam.
   Haczyki zaginamy płaskoszczypami aby zniwelować zadzior w haku . Lub można go spiłować kamieniem szlifierskim jednak przy maleńkich hakach jest to niezmiernie trudne.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Dzień dobry Dziadku! Jakie preferujesz szczytówki w batach długości 6-7m? Puste czy pełne? Ja w swojej siódemce mam pełną szczytówkę i z początku byłem z niej bardzo zadowolony, aczkolwiek jak kupiłem sobie 6tke z pełną to zauważyłem znaczną różnicę w szybkości wyciągania ryb. Z pełną szczytówką trwa to o wiele dłużej, ale czy prawdą jest, że pełna ogranicza liczbę spadów? Z moich dotychczasowych wypraw nie jestem w stanie określić jakiejś konkretnej reguły co do spadających ryb i myślę, że to zależy bardziej od haczyka czy też sposobu pobierania przynęty i żerowania ryb a nie od szczytówki. Były razy gdzie z pustej szczytówki spadała co 10 rybka a z pełnej nic. I odwrotnie 🙂 Jakie są Twoje przemyślenia na ten temat? Pozdrawiam!

  Polubienie

  • Jako ,że nie łowię już zawodniczo to w moich batach są szczytówki pełne. Wytrawny zawodnik powinien posiadać wędki ze szczytówkami pustymi i pełnymi z włóka węglowego . Wystarczy mieć wymienne elementy szczytowe . Najlepiej gdy do dużych ryb są to wędki bardziej elastyczne o akcji średniej ,a do maleńkich ryb wędki sztywne o akcji szczytowej.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Witam !
  Jakie gramatury stosuje Dziadek w swoich spławikach ?
  Właśnie kupiłem pierwszą tyczke i niebardzo wiem jakich „ciężarów” stosować.
  Mam pare spławików Dziadka kupionych na allegro .
  V14 w gamaturach od 0.4g do 1.2g (co 0.2g) i moje ulubione zielone, z dwu kolorową antenką, metalowym dolnikiem spławiki niestety modele nieznam. Genijalne spławiki nawiasem mówiąc. W gramaturah od 0.4g do 1g (po dwie sztuki). Czegoś mi tu brak. Doradz Dziadku !
  POZDRAWIAM Coper

  Polubienie

  • Modele V-15/V-26/ V-25/ V-21SC woda stojąca i wolne kanały Modele VV / V-28/ V-27 / V-bolo na rzeki i głębsze wody.
   Gramatury na wodę stojącą od 0,2 do 2 g na rzeki od 1g do 30g.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Witam !!
    Skoro mamy wybrane modele spławików musimy dobrać ich „ciężar”. Pewno teraz ma zastasowanie zasada metalowy dolnik płytki zbiornik, węglowy dolnik glęboki zbiornik , antenka szklana, antenka plaskikowa etc.
    Powiedzmy że to jest jasne. Ale od czego zależy, jak wybrać właściwą wyporność spławika (zestawu).
    Pewno znowu ma znaczenie głębokość i jak ryby biorą. Na 1.5 m 0.6g zestaw no chyba że ryba bierze dobrze to 02g
    Jakie gramatury na jaką głębokość, jest jakas zasada ?

    Polubienie

   • Wszystko się zgadza , tylko na tym 1,5 metrze to jak ryba słabo bierze to 0,2g – 0,4g a gdy bardzo dobrze to 0,8 g 1g. Na resztę znaków zapytania wszelka wiedza jest na blogu.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   • Witam !
    Mam jeszcze pytanie odnośnie gramatur.
    Czy da sie jakies pominąc, czy wszystkie są niezastąpione i trzeba je mieć?
    Pozdrawiam

    Polubienie

 4. Witam.
  Może to banalne pytanie, ale jaką długość musi mieć podbierak do bolonki 7 metrowej, aby uniknąć połamane szczytówki w przypadku większej ryby? Jaka długość szycy sprawdza się najlepiej? Może poda pan ulubiony model. Albo na co zwrócić uwagę przy kupnie.
  Pozdrawiam i wszystkim czytającym życzę udanej pogody na rybach 🙂

  Polubienie

  • Wystarczy 4 metrowy . Podczas podbierania staramy się zawsze utrzymać kąt pomiędzy żyłką oraz wędka min. 30 stopni.
   Przy umiejętnym holu i wymęczeniu ryby można stosować podbierak nawet 2 metrowy.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 5. witam.
  czy miał Pan do czynienia z batami karpiowymi tzw „power batami” (przykładowo: vde-r team power carp tx)? Czy faktycznie można wyciągać nimi karpie / amury 2-5kg bez gumy? Proszę opisać swoje doświadczenia z tego typu wędziskami.
  Pozdrawiam.

  Polubienie

  • Tak miałem . Wspomnianego nie miałem w rękach , ale Prestona to istna ,,kosa”. Tymi wędkami łowi się bez gumy , gdyż nie podebrało by się rybki. Dobrej jakości bat w krzyżowym oplocie węglowo – kewlarowym jest nie do złamania na rybie, prędzej pójdzie hak lub żyłka.
   Jednak to sprzęt na komercje.
   Pozdrawiam DZIADEK

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s