REANIMACJA LAKIERU NA PRZELOTKACH

Wszelkie wędki wyposażone w przelotki z omotkami ulegają częstym pęknięciom oryginalnego lakiery. Dzieje się to za sprawą wadliwego lakieru, nieprawidłowego transportu , złego składania  (w przypadku bolonek). Zanim całkowicie wypadnie przelotka lub lakier całkowicie się złuszczy , warto zadbać o tego typu uszkodzenia i zawczasu ich usunąć. Wiele z oryginalnych lakierów jest słabej jakości , nie posiadają odpowiedniej elastyczności i mają tendencje do pękania. W sprzedaży są drogie lakiery do montowania wędzisk – tych nie polecam , gdyż połowa nie spełnia swojego zadania  lub wymaga wielokrotnego nakładania warstw. Proponuję wspomnianą we wcześniejszych wpisach dwuskładnikową żywicę epoksydową transparentną .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zadanie jest bardzo proste i skuteczne. Potrzebujemy wspomnianą żywicę . zapalniczkę, plastikowy  kapsel z napoju lub wody gazowanej i plastikowy pręcik do mieszania i nałożenia żywicy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do kapsla wyciskamy identyczną ilość żywicy i utwardzacza. Całość mieszamy aż do chwili uzyskania mlecznego koloru (mętnienie).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teraz najważniejsza zabawa , całość żywicy w kapslu delikatnie podgrzewamy zapalniczką. To podgrzewanie denka od kapska wykonujemy kilka razy ciągle mieszając . Tak czynimy do chwili , aż nasza żywica stanie się całkowicie przeźroczysta  (jak bezbarwny lakier) i pozbawiona wszelkich mikro pęcherzyków powietrza.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teraz już nie mamy czasu na zabawę . Bardzo szybko nakładamy za pomocą plastikowego pręcika przygotowaną żywicę na stary  i zniszczony lakier na zamontowanej przelotce. Początkowo nakładamy większą ilość i cały czas obracając rozprowadzamy po  naprawianym obszarze , następnie tym pręcikiem zdejmujemy nadmiar żywicy a, tak aby powstała tylko jej cienka warstwa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W przypadku szybkiego żelowania się żywicy delikatnie podgrzewamy ją zapalniczką jednak tak , by płomień znajdował się obok blanku i miejsca nakładanej żywicy, i jeszcze raz rozsmarowujemy ją na naprawianym obszarze by stworzyła szklistą jednorodną powłokę. Jeszcze raz delikatnie podgrzewamy zapalniczką całość lakieru w sposób opisany powyżej , pamiętając o wolnym obracaniu . Po ukończeniu wszystkich zabiegów obracamy wolno  w palcach jeszcze przez około minutę i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia w pozycji poziomej , tak by przelotka znajdowała się na dole blanku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Końcowy efekt , to elastyczna , lśniąca , gruba powłoka znacznie lepsza od fabrycznych lakierów z Chińskich manufaktur. Zainteresowanym samodzielnym wykonaniem nowej omotki przypominam , że ten sposób jest również zalecany. Pamiętać jednak należy , ze nici do omotek powinny być nylonowe ( można udać się do szewca lub kaletnika ) , dostaniecie metr czy dwa  bez potrzeby kupowania całych szpulek. Kolejna uwaga. Omotkę należy po założeniu polakierować dwukrotnie (w odstępach 3 godzinnych )lakierem CAPON – nitro. W ten sposób nici nie,, piją” żywicy i wystarczy tylko jej jedna warstwa.

Pozdrawiam czytelników DZIADEK

4 myśli nt. „REANIMACJA LAKIERU NA PRZELOTKACH

 1. Mam takie pytanie czy na najmiejszych przyponach uklejowych (22-24 15cm )
  Umieszczać kropelki z kleju czy nie tzn niekorzystnie wpłynie to na brania ??

  Polubienie

  • Takich długich przyponów do łowienia uklejek nie stosujemy . Proszę przeczytać wpisy o połowie uklejek oraz diagramy. Kulki z kleju zawsze powinny być na wszelkich przyponach uklejowych.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. A i jeśli to nie byłoby dla pana problemem to czy mógłby pan omówić jak szukać uklei tzn ja określić na jakiej głębokości stoją te największe

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s