TEMPERATURA A NATLENIENIE WODY

W każdym środowisku wodnym , a zwłaszcza w wodach stojących występuje temperaturowe rozwarstwienie wody. Jest ono uzależnione od wielu czynników , a między innymi temperatury otoczenia , siły i kierunku wiatru , głębokości oraz ilości roślinności. Te same czynniki wpływają na zawartość tlenu w wodzie. Tlenu , który jest nieodzowny rybom do prawidłowego funkcjonowania oraz metabolizmu. Tlen w wodzie to zasługa fotosyntezy. Ta zaś występuje  przede wszystkim w powierzchniowych warstwach wody gdzie dociera najwięcej światła. Teraz wracamy do temperatury wody , by uzmysłowić Wam jak temperatura i tlen są od siebie zależne i czynią z naszych wód  jałowe pustynie lub rybne łowiska. Rozpuszczalność tlenu w wodzie jest odwrotnie proporcjonalna do temperatury. Im zimniejsza woda , tym jej natlenienie jest większe. Teraz rozumiecie , dla czego często podczas upalnych i bezwietrznych dni dochodzi do śnięcia ryb  – lub ich bardzo słabego żerowania.

Na poniższym rysunku jest przekrój temperaturowy wody zimą i latem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W upalne i bezwietrzne dni ryby szukają miejsc najbardziej zacienionych i dotyczy to zarówno białej ryby jak i  drapieżników. Drapieżniki ustawiają się na stokach zacienionych i tam ewentualnie żerują , unikając nasłonecznionych partii jeziora czy zbiornika wodnego. Czynią to samo wszelkie karpiowate ustawiając się w cieniu litoralu lub podwodnych stoków. Najgorętsze godziny w letnie upały to pomiędzy godz. 10-17.

Temperatura wody,  a co  za tym idzie jej natlenienie ciągle się zmienia , zarówno w godzinowym przedziale dobowym jak i podczas zmiany pór roku. Woda jest podgrzewana stosunkowo szybko jednak jej temperatura spada zawsze wolniej niż temperatura ziemi czy powietrza. Kolejny czynnik decydujący o temperaturze i natlenieniu wody jest związany z jej głębokością. Zawsze płytkie zbiorniki szybciej zamarzają , ale też pierwsze rozmarzają i na nich najszybciej ryby rozpoczynają intensywne żerowanie. Drapieżniki tolerują termikę wody najlepiej , gdy jej wartości są w przedziale pomiędzy 15- 18 stopni Celsjusza. Teraz już rozumiecie dla czego ich szczyty żerowania przypadają na okres wiosny oraz jesieni. Zapewne ten krótki wykład przyda się w zrozumieniu bardzo ważnej , podczas wędkarskich wypraw zależności pomiędzy temperaturą, tlenem i miejscami przebywania ryb.

Pozdrawiam DZIADEK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s