USZANUJCIE TARŁO RYB

Ilość wpisów i prezentowanych na ,,facebooku” zdjęć ze złowionymi szczupakami i innymi rybami będącymi w okresie ochronnym przyprawia mnie o zniesmaczenie. Czy wędkarze muszą kojarzyć się wszelkim (ekologom i zielonym) z grupą głodujących pierwotnych plemion ??? Nie dawajcie im tej satysfakcji !!!! Teraz czas tarła szczupaka , a koledzy spinningiści i to czasami zagorzali ,,no- killowcy” robią sobie fotki z tym pięknym drapieżnikiem – popisując się jakie to okazy łowią. Pytam , czego szukają na rzekach koledzy spinningujący  w łodziach. Pewnie odpowiedzą , że okoni. To też są ryby i chcą przystąpić w spokoju do tarła. Dla mnie tarło ryb to rzecz ŚWIĘTA !!!

994-640

Bloga czyta wielu młodych ludzi lub za młodych , bym  mógł dawać porównania z pewnymi sytuacjami z życia ludzi. Ale okres przystępowania do tarła i szczególnie okresu składania ikry powinien być przez wędkarzy traktowany w sposób szczególny. To nie apel ani prośba , to tylko przypomnienie , że będziemy za kilka lat korzystać z efektów spokojnego tarła. Tym bardziej , że tegoroczna wczesna wiosna daje pełne możliwości rybom do dobrego rozrodu ze względu na odpowiedzią temperaturę wody i jej zadowalające stany.

catch-release

W niedługim czasie przystąpią do tarła inne gatunki, między innymi leszcze które największe nasilenie tarła osiągają w okresie rozpoczynania kwitnienia bzu lilaka. Ich tarło na płyciznach przypomina kąpiące się dzikie kaczki , a spławiające się stada dużych leszczy na jeziorach do widok zapierający dech w piersiach , gdy tysiące największych egzemplarzy ukazują swoje grzbiety w tarlanym tańcu.

Vis-cognitie

Rozumiem tych kolegów , którzy przez przypadek łowią ryby będące w okresie tarła,  oraz zawodników którzy , z racji terminu zawodów  zmuszeni są zapełniać siatkę tarlakami – ja również byłem w takiej sytuacji przez 30 lat swoich startów w zawodach wędkarskich . Tu nie mamy innego wyjścia !!   Pomyślcie o tym co DZIADEK napisał , myślenie nic nie kosztuje , a wnioski każdy musi sam wyciągnąć.

 

Dla rozluźnienia atmosfery jedno ze zdjęć jakie zrobiłem w Grecji  z moim tekstem – abyśmy nie wyglądali jak te koty .

kotyOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozdrawiam wszystkich czytelników DZIADEK

 

4 myśli nt. „USZANUJCIE TARŁO RYB

  1. Bardzo ciekawe spostrzeżenie, na raczej dosyć często spotykany „problem” dla ryb, w tym bardzo ważnym dla nich okresie. Widnieje masa komentarzy chociażby na Facebooku gdzie my wędkarze, narzekamy na malejący stan ryb w naszych wodach a po części sami sobie jesteśmy winni. Warto zwracać uwagę na tego typu sprawy, szczególnie tam gdzie informacji poszukują młodzi adepci wędkarstwa gdzie bez wątpienia sądzę, że nabyta wiedza przełoży się na szacunek do ryby, który będą dalej promować ,nie tylko podczas wspomnianego powyżej rozrodu. Kierujmy się cennymi wskazówkami szczególnie, kiedy sam Mistrz Pan Dariusz pragnie podzielić się z nami własnym kompendium udzielając cennych wskazówek.

    Polubienie

  2. Żeby wszyscy mieli takie podejście to mielibyśmy więcej ryb na haczykach. Miejmy nadzieję że świadomość w tym temacie a zarazem odpowiedzialność będzie coraz większa.
    Pozdrowienia dla Dziadka i wszystkich czytelników.
    Połamane.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s