ZROZUMIEĆ ISTOTĘ PODAWANIA ZIEMI I GLIN część 2

Rozszerzając poprzedni wykład przedstawię na przykładzie rysunku , rozmywanie (rozpadanie) się kulek zanętowych. Pamiętajcie , że jest to wiosenne podawanie ziemi lub mieszanki ziemia-zanęta . Pierwszy rysunek pokazuje obszar z przynętą zanętową podaną w ziemi zbyt mocno ściśniętej  (brania będą krótko i tylko w jednym punkcie).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Możecie to sprawdzić będąc nad wodą . Nie należy zachwycać się pracującą zanętą i podaną ziemią, gdyż utworzy ona po rozmyciu się w wodzie ,,kopczyk „, który większość robactwa oraz czynników smużących oraz pracujących zablokuje wewnątrz. Kolejny rysunek , pomoże wam zrozumieć sens podawania kulek,  które po osiągnięciu celu rozpadają się natychmiast i pozostawiają na dnie zbiornika swoisty ,,dywan z mięskiem”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takie położenie ziemi umożliwia rybom pobieranie pokarmu w większym obszarze i nie ogranicza dużym stadom swobodnego żerowania.

Zastosowanie zanęty w mieszankach ziemi nie jest niczym ograniczone. Jednak wiosna,  to reakcja ryb na ,,chmurę” smugę , która często pojawia w polu nęcenia i skutecznie wabi ryby oraz delikatne zapachy (po okresie zimowym ryby odzwyczaiły się od wszelkich ostrych zapachów).

Kolejny temat o zastosowaniu ziemi i gliny dotyczy zbiorników głębszych lub o wolnym uciągu. Tam nasze kulki ziemi powinny posiadać konsystencję bardziej zwięzłą. Jednak taką, która powoduje rozpadanie się naszych kulek w połowie toni lub nad samym dnem . W  takich warunkach podajemy 1-3 kulek w konsystencji takiej , aby dotarły do dna w całości i zawierały więcej mięsa. Te kulki powinny być tak przygotowane , by ich rozmywanie na dnie , nie trwało dłużej niż 5-15 minut. Kolejne porcje powinny być podawane jako mniejsze ale bardziej bogate w przynęty zanętowe. Ich konsystencja powinna być taka , by docierały w całości na dno i po zetknięciu się z nim,  ulegały natychmiastowemu rozpadnięciu. Sam dobór mieszanek , czyli ile ziemi lekkiej (puszystej) , a ile cięższej smużącej lub wiążącej podlega własnemu doświadczeniu i znajomości kupowanych produktów (o ile ich producent trzyma odpowiedni reżim technologiczny). Warto stosować zawsze produkty jednego producenta , lub dobrze znane ziemie lub gliny. Jest to podstawa, by nie popełnić błędu i nie otrzymać czegoś całkiem innego od zamierzonej spoistości ziemi. Kilogram zbyt wilgotnej lekkiej ziemi będzie miał właściwości klejące . Taki sam kilogram , tej samej ziemi  bardzo mało wilgotnej , będzie po przetarciu przez sito puszysty i kruchy. W kolejnym wykładzie o ziemiach stosowanych na rzekach. Gdyż rzeka rzece nie równa , a tam można popełnić najwięcej błędów (zwłaszcza nadmiernie doklejając ).

Pozdrawiam czytelników DZIADEK

4 myśli nt. „ZROZUMIEĆ ISTOTĘ PODAWANIA ZIEMI I GLIN część 2

 1. Witam.
  Panie Dariuszu mam problem jak podać w tym okresie(lipiec sierpień) płotką w pewnym zbiorniku,wody jest tam około metra dno jest ciemne i muliste,woda jest w miarę przezroczysta. Nie idzie mi tam łowienie,zawsze na początku jest dobrze ale brania po pół godzinie ustają i wszelkie próby donęcania kończą się porażką bo ryb nie jest tam zbyt wiele i chyba się nasyca, mimo że przy nęceniu wstępnym ograniczam i robactwo i zanęte do minimum?

  Pozdrawiam?

  Polubienie

  • Witam.
   Szukamy szanowny kolego pomiędzy mięsem podawanym jednorazowo i mieszanką zanętową. Ryby tylko w 20 % mają tendencje do ucieczki po donęcaniu. I tylko gdy donęcanie jest źle przeprowadzone.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s