PYTANIA NA TEMAT STRZELANIA Z PROCY

To jedno z wielu pytań kierowanych do mnie w temacie odległościówki i nęcenia.Na część z zadanych pytań i obaw znajdziecie odpowiedzi na blogu. Na pozostałe odpowiem w telegraficznym skrócie .

 

,,Panie Dariuszu. Odpowiadając koledze Jean wspomniał pan o łowieniu odległościówką lub bolonką zamiast tyczką/batem w przypadku gdy mamy mało wody blisko brzegu. Ostatnio miałem okazję łowić po potwornym ochłodzeniu na płytkiej wodzie i kompletnie popłynąłem z braku odległościówki (tyczką łowię rok, a odległościówką może 3 razy łowiłem w tym roku rekreacyjnie – po prostu raczkuję i jeszcze bałem się łowić nią na zawodach, a i spławiki odległościowe, których używam muszę jeszcze wymienić na jakieś konkretne) – na 20 metrze wody było także niewiele więcej(do 1m) ale ze względu na fakt, że nie ma tam cienia woda powinna być nieznacznie cieplejsza biorąc pod uwagę fakt, że cały tydzień było ciepło i słonecznie (niedzielna pogoda po prostu od rana była zła – niska temperatura i deszcz ze śniegiem). Moje pytanie dotyczy nęcenia odległościówki – procą strzelam całkiem celnie ale interesuje mnie lepienie kul pod odległość 20-30m w taki sposób aby się szybko rozpadały – najlepiej po zetknięciu z wodą. Słyszałem od znajomego jakiś czas temu, że jeden z zawodników pokazywał mu kule, którymi strzela na duże odległości (40m+), a po wpadnięciu do wody niemalże od razu rozpadają się w pył tworząc chmurę (przynajmniej tak mi to opowiedział). Czy może Pan podpowiedzieć jak zrobić kule, którymi będzie można strzelać z procy (aby się nie rozpadły podczas strzelania) na średnie odległości i aby się szybko rozpadały po zetknięciu z wodą?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.”

2_1

Kule zanętowe do odległościówki  kleimy zawsze o mniejszych rozmiarach. Moje największe kule są wielkości mandarynek. Im kulki mniejsze tym łatwiej strzelać i nie mają tendencji do rozpadania się w powietrzu. Kolejna sprawa związana z tematem strzelania to proca. Musi być o sztywnym koszyczku , tylko taką procą nie zgnieciecie uformowanej kulki.

kosz

No i na koniec spoistość mieszanki zanętowej . Sami musicie opanować wykonywanie takiej mieszanki , czyli ziemi + zanęta + woda , tak , aby kule były zwięzłe i rozpadały się po osiągnięciu celu lub opadały na dno i dopiero tam ulegały rozmyciu.

Przypominam po raz kolejny , najlepszym klejem jest woda !!!!

Od jej zawartości zależy w głównej mierze spoistość kulek.

Pozdrawiam wszystkich DZIADEK

4 myśli nt. „PYTANIA NA TEMAT STRZELANIA Z PROCY

  1. Dziękuję za odpowiedź. Czyli rozumiem, że trzeba szukać kompromisu aby nie była zbyt mokra (bo kulki się nie będą rozpadać przy uderzeniu w wodę) i zbyt sucha (aby podczas wystrzeliwania się nie rozpadły). Czyli łowienie na płytkiej wodzie na większych odległościach będzie w dużej mierze zależne od tego „na ile stać” nasze kule. Kule do procy dotychczas zawsze lepiłem jedną ręką (jak wspomniałem – dopiero kilka wypadów) także nie były one duże. Jednak spodziewam się, że przesadzałem trochę z nawilżeniem mieszanki łowiąc odległościówką. Zatem trzeba łowić, łowić i łowić aby w końcu te kule robić takie jakimi być powinny. Pozdrawiam.

    Polubienie

  2. Bardzo przydatny artykuł, fajnie ze można znaleźć w internecie konkretnego i z sensem- gratuluje Panie Dariusz. Ja mam pytanie z innej puli i bardzo bym prosił aby Pan napisał na ten temat swój artykuł wyrażając swoją opinie i zdobyte doświadczenie. A mianowicie chodzi o popisanie podestów, koszy i kombajnów. Ciągle w internecie można przeczytać o różnego rodzaju opiniach na ten temat, ale jednoznacznych odpowiedzi nigdy nie ma. Proszę napisać czym kierować się przy wyborze podestu, na co zwracać szczególną uwagę , które z nich i jakie elementy są naprawdę przydatne podczas wędkowania, jak się ma cena podestu,kombajnu do jakości. Dziękuje i pozdrawiam, to jest chyba jedna z najbardziej wartościowych stron o wędkarstwie.
    Robert Toruń

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s