ŁOWIENIE SPŁAWIKIEM PŁASKIM WĘDKĄ Z KOŁOWROTKIEM

Witam koleżanki i kolegów . Wielokrotnie zadawano mi pytanie – czy można łowić spławikiem płaskim typu ,,liść” lub  ,,talerz” , stosując go podczas wędkowania na rzece wędką z kołowrotkiem ??? Odpowiadam , że można tylko pod jednym jedynym warunkiem !!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Warunek ten to łowienie z ,,pod szczytówki” , czyli w sytuacji , gdy kontrolujemy spływ spławika lub jego zatrzymanie szczytówką !!!! Traktujemy wtedy kołowrotek jako asekuracyjny podczas łowienia dużych  i walecznych ryb . Inne prowadzenie zestawu z takim spławikiem nie wchodzi w rachubę . Poniży rysunek pokazuje kiedy można , a kiedy jest to bezsensowne , gdyż nie osiągniemy zamierzonego celu .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zastosowanie takiego spławika ma na celu spowolnienie spływu lub zatrzymanie prawie w miejscu naszego zestawu. Z racji jego konstrukcji ( kształtu) cel ten osiągniemy tylko przytrzymując spływający z prądem wody spławik. Wrzucenie zestawu przed siebie i powodowanie  jego swobodnego spływu wraz z nurtem rzeki , nie doprowadzi do zamierzonego celu . Spowoduje nienaturalne zachowanie się spławika , zwłaszcza ustawianie się  jego płaską stroną w stosunku do napierającej wody. Spławik kręcą się będzie płynął po powierzchni wody jak każdy inny spławik , lecz będzie też wykonywał wiele przechyleń i wibracji co przenosi się na przynętę prezentowaną na haczyku. Takie łowienie jest niedopuszczalne !!! Rysunek poniżej pokazuje , jak z góry wygląda ułożenie korpusu spławika prowadzonego z pod szczytówki i jak wrzuconego swobodnie przed siebie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sądzę , że mój wykład wyjaśnił w sposób przystępny i przejrzysty zagadnienie stosowania tego typu spławików.

Pozdrawiam DZIADEK

5 myśli nt. „ŁOWIENIE SPŁAWIKIEM PŁASKIM WĘDKĄ Z KOŁOWROTKIEM

  1. Witam,
    przepraszam, że pod tym postem składam pytanie o nieco inną sprawę. Otóż, chcę kupić pierwszą tyczkę (do połowu rekreacyjnego) na rzekę o szerokości maks 25 metrów ale nie wiem czy długość poniżej 11 metrów ma sens. Nie chcę kupować super profesjonalnej wędki za kilka tysięcy a jedynie podstawowy model typowo rekreacyjny. Wobec tego czy tyczka 9.5 metra ma w ogóle sens?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s