CZERWCOWE NĘCENIE – polecane receptury zanęt

Czerwiec to miesiąc uaktywniający żerowanie białej ryby. Coraz cieplejsze dni oraz nasłonecznienie sprawiają , że wzmaga się aktywność  białych ryb a co za ty idzie ich apetyt rośnie. Wiele gatunków zaczyna pobierać oprócz żywych przynęt również składniki spożywcze. Zmieniamy strukturę nęcenia wzbogacając bardziej mieszanki zanętowe w składniki pożywne. Zmniejszamy stosunek ziemi w mieszankach, a stosujemy ją głównie jako nośnik dżokersa ochotki czy siekanych dżdżownic przy połowie leszczy. Śmiało można melasować zanęty przeznaczone do połowu na rzece i w zbiornikach z przewagą dużych leszczy. Nie znaczy to jednak ze wszystkie zbiorniki będą w ten sam sposób obdarzać nas pełnymi siatkami ryb. Jeziora głębokie lub duże zbiorniki nadal mają chłodną nie ogrzaną wodę, stąd biorą tam głównie mniejsze osobniki. Na rzekach ( o ile stan wody pozwala) zgromadzone w większe stada krąpie i płocie przemierzają przybrzeżna strefy wody w poszukiwaniu pożywienia. W przypadku rekreacyjnego połowu można się pokusić o jaśniejsze zanęty , w które możemy wprowadzić większe egzemplarze. Na zawodach raczej to ryzyko nie jest wskazane . Przysłowie mówi ,,jedz małymi łyżkami, nie chochlą”. Lepiej nie ryzykować i łowić punkty.

100_2566

Na łowiskach z przewagą płoci mogę z czystym sumieniem zaproponować dwie mieszanki sprawdzone w roku ubiegłym i obecnym. Pierwsza to zanęta płoć ciemna BOLAND (najdroższa) 75 % oraz 25 % Gros Gardons SENSAS.

Druga mieszanka to Zanęta karaś Ciemny SARS 50% płoć SARS 25% Gros Gardons  SENSAS 25%.

Stosując obie mieszanki łowiłem na Wieprzu (okolice Kijan, Łańcuchowa) oraz na zbiorniku Majdan Zahorodyński.

maj

Strzałką wskazałem moje stałe miejsce treningowe. Dobry dojazd, mała presja wędkarska . Jak zawsze podczas swoich połowów stosuję bardzo mało dżokersa , zaledwie szklankę na rzekach i 1/2 szklanki na wodzie stojącej . Natomiast topionej pinki podaję odpowiednio 250 ml na rzece oraz 100 ml na wodzie stojącej. Oczywiście nastawiam się na płoć , a inne gatunki stanowią nie planowany przyłów. Na Wieprzu są to często jelce, klenie (rzadko wymiarowe) krąpie i jazie . Warto zastosować powyższe uwagi wybierając się w najbliższym czasie na zawody lub większe rekreacyjne łowienie.

Pozdrawiam czytelników DZIADEK

11 myśli nt. „CZERWCOWE NĘCENIE – polecane receptury zanęt

 1. Majdan Zahorodyński – bardzo fajne łowisko pod zawody, szczególnie wiosną. Możliwość posadzenia dużej ilości osób, dość równe warunki z każdego stanowiska, do punktacji głównie ploc i ukleja. O ile łowisko we władaniu Okręgu Chełm było „w użyciu” to teraz zupełnie opuszczone i zaniedbane pod względem sportowym przez Okręg Lublin. Szkoda, bo jest coraz mniej stanowisk nawet na zawody sporego koła. . .

  Polubienie

 2. Witam jak kolega Tomek z uwagą śledził by uniwersytet Dziadka od początku to doczytał by się dla czego pinka topiona a nie mrożona czy pażona.
  Pozdrawiam Adam

  Polubienie

 3. witam był już artykuł o zanętach firmowych, jednak prosiłbym aby Pan opisał zanęty firmowe Marcela VDE oraz ich przykładowe mieszanki i proporcje, bo nie ma co ukrywać są to też czołowe zanęty, a opisywane na blogu były tylko sensas i f-mondial

  Robert Toruń

  Polubienie

 4. Łowiłem na zalewie Wykrot koło Myszyńca. Łowisko 2, 5 m głębokości. Podałem opakowanie ziemi torfowej przesianej na sicie z 1/4 litra jokersa rosyjskiego. Na to dwa opakowania bolanda plus połowa paczki gros gardons, czyli 2,5 kg polecanej zanety. Był zakaz używania tyczek. Pozostał bat 7 m spławik 0,75 g przypon 0,08, haczyk 16 ochotka i biały robak pinka barwiona. Jeden ze wspomnianych zawodnikòw łowił na mieszankę płociową sensasa na bat 9 m haczyk 20. Wygrał zawody sześcioma kilogramami płoci. To po prawej stronie. Drugi po lewej nęcił traperem podstawowa mieszanka kij bolonka 5 m zestaw haczyk 12 przypon 0,10 biały robak . Łowił małe leszczyki , około 2 kg wynik końcowy. Ja złowiłem dwa leszczątka, ale dopiero wtedy kiedy kolega podsypał na moje łowisko swoje dwie kule zanęty. Łowiłem z marszu bez treningu na łowisku.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s