JESIENNE POŁOWY NA RZECE

Obiecałem omówienie jesiennych połowów na rzece. Jeszcze nigdy nie miałem problemu ze skutecznym łowieniem rybek w okresie jesiennym. Opisywałem jak nęcić i gdzie rybek szukać. Tym razem odwiedziłem przed wyjazdem zaprzyjaźniony sklep wędkarski SPŁAWIK w Lublinie na ulicy Szmaragdowej. Moim zamiarem było kupienie zanęty Gros Gardons oraz grubych białych robaków. Marcin mnie zaskoczył do zakupionej zanęty dostałe ok. litra kasterów i przepoczwarzających się białych – W CAŁKOWITYM GRATISIE !!! Dzięki !!! Kastery poszły do zatopienia w wodzie by zastosować tylko te tonące. Przygotowałem dzień wcześniej zanętę .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na zdjęciu zestaw zanęt oraz dodatków z których komponowałem swoją mieszankę. Zanęta , którą przygotowałem składała się z 1 kilograma mojej bazy na rzekę (opisywałem w poprzednich wpisach) , 0,5 kilograma zanęty SARS Etange , 250 gram zanęty GROS GARDONS Sensas jako atraktora , melasy oraz pieczywa czerwonego fluo 1/2 szklanki.

Po wymieszaniu zanęt jej wygląd możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do mieszanki dodałem melasę w ilości 250 ml.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po wymieszaniu melasy z suchą zanętą oraz przetarciu przez sito mieszanka prezentowała się jak na zdjęciu poniżej .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po przyjeździe nad wodę i rozstawieniu stanowiska , przystąpiłem do gruntowania. Głębokość na 11 metrze od brzegu to 1,4 metra. tam też była wyraźna rynna w której postanowiłem łowić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przygotowałem zestaw na spławiku Vimba VV o gramaturze 10 gram.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takim zestawem wykonałem kontrolne przepłynięcia w celu określenia ilości ziemi jaką będę potrzebował do prawidłowego zanęcenia i utrzymania zanęty w łowisku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zastosowałem 3 kilogramy jasnej ziemi wiążącej oraz 1 kilogram ziemi czarnej suchej ( w celu przyciemnienia) . Wszystko zostało przetarte starannie przez sito i wymieszane z nawilżoną mieszanką zanętową.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tylko do zanęty przygotowanej do wstępnego nęcenia dodałem kasterów oraz grubego białego robaka. Po garści każdej z przynęt zanętowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Z przygotowanej zanęty wykonałem kule zanętowe o dwóch rodzajach kleistości (oczywiście za pomocą odpowiedniego dozowania wody) . Przygotowana ilość zanęty miała mi wystarczyć na 2,5 – 3 godzin łowienia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po zanęceniu spokojnie zapaliłem sobie papierosa i zrobiłem spacer nad rzeką. Jesienią ryby znacznie dłużej wchodzą w pole nęcenia , gdyż zajmują o tej porze roku stanowiska bliżej brzegu ( tam jest spokojniejszy nurt oraz więcej pokarmu).

Pierwszych kilka przepłynięć nie dało nawet brania , po 10 przepłynięciu złowiłem kiełbia . Donęciłem bardziej smużąco , bez zbytniego dociskania kulek zanętowych . Pierwsza z dużych ryb zameldowała się 20 centymetrowa płotka . Od tej chwili donęcanie z podawaniem do zanęty coraz więcej kasterów i białych robaków. Po 1,5 godzinie łowienia zameldowała się seria trzech kleni . Dwa z nich były niewymiarowe , jeden ponad 30 centymetrów. Po dwóch godzinach łowienia weszło stadko jelcy , dwa z nich padły moim łupem. Po 2,5 godzinie łowienia już mój kręgosłup nie wytrzymał i musiałem przerwać te wspaniałe łowy. W siatce był kleń, krąpie , płocie i jelce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rybki szybko zostały poddane sesji fotograficznej i oddane rzece.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Piękne jesienne łowienie . Takich sukcesów i Wam życzę .

Pozdrawiam czytelników DZIADEK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s