PROPORCJA ZANĘTA – ZIEMIA część 4

Zanim zajmę się szczegółami dotyczącymi wszelakich połączeń ziemi z zanętą , przypomnę koleżankom i kolegom moją złotą myśl , którą przytaczałem pisząc kiedyś na blogu ,,ZANĘTA I ZIEMIA JEST TYLKO NOŚNIKIEM MIĘSA – I MA POMAGAĆ W ŚCIĄGNIĘCIU RYB ,  A NIE ICH KARMIENIU”

Teraz przystąpimy do meritum tematu proporcji. Okresy słabego żerowania i obniżonej aktywności ryb   to czas , gdy proporcje ziemi i zanęty mają bardzo duże rozbieżności. Wszystko zależy co chcemy osiągnąć.  Łowiąc z pod lodu małe płocie ,  żerujące w toni musimy zastosować coś co będzie pracowało , długo unosiło się w toni i delikatnie smużyło . W takim przypadku musimy (mimo iż to jest zima) zastosować samą drobną zanętę lub z niewielką ilością ziemi smużącej. W okresie zimy łowiąc okonie pod lodem nie stosujemy żadnej zanęty , a podawane mięso zawarte jest w ziemi – gdy jest głęboko musi to być mieszanka ciężkiej wiążącej z czarną lekką lub jasną smużącą – wszystko zależy od podłoża (jasne lub ciemne). Na płytkiej wodzie wystarczy tylko sama ziemia lekka , bez ciężkiej wiążącej. Teraz widzicie , że zmiany są kolosalne . Wszystko zależy od tego co łowimy lub , gdzie łowimy. W ten sam sposób postępujemy o każdej porze roku. W trakcie swojej długoletniej kariery zawodniczej na tej samej wodzie , (rzeka Bug ) startowałem w okresie letnim tylko z zanętą dociążoną  żwirem z dużą ilością topionej pinki i grubego robaka , oraz samą ziemią z dużą ilością grubej ochotki i siekanej dżdżownicy. W oby przypadkach wygrywałem sektory lub byłem najdalej trzeci. W pierwszym przypadku nastawiałem się na krąpie i płocie ,  a w drugim tylko na leszcze. Teraz już wyraźniej widać sens stosowania różnych rozwiązań w łączeniu ziemi i zanęty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W tym wszystkim o czym piszę pomoże wam pewien test . Przed łowieniem przygotowaną mieszankę ziemi i zanęty wrzućcie do pojemnika z wodą w celu wykonania testu smużenia czasu rozmywania oraz jakości jej pracy. Przygotujcie trzy niewielkie kulki o różnej zawartości wody i przekonacie się , że ta z największą jej ilością , będzie najdłużej rozpuszczała się w pojemniku. Na średnich uciągach rozmywanie zanęty następuje trzy razy szybciej niż na wodzie stojącej. To Wam pomorze w określeniu dobrania odpowiedniej konsystencji jeszcze na brzegu przed wrzuceniem zanęty do wody. Dla uzupełnienia wiedzy , proponuję przeczytać pierwsze moje wpisy o zanętach i ziemi.

Pozdrawiam czytelników i czekam na Wasze pytania.

DZIADEK

2 myśli nt. „PROPORCJA ZANĘTA – ZIEMIA część 4

 1. Witam Panie Darku.
  Wędkuję z reguły amatorsko, w świat wyczynu wchodzę bardzo powoli z racji że jest to strasznie drogi sport…..ale nie o tym. Mam pytanie odnośnie dużych leszczy. Wiem że w jeziorze gdzie na co dzień wędkuję są leszcze od 1,5 kg. w zwyż.. Jadąc na ryby z reguły stosuję bata i odławiam krąpie, leszczyki, płocie. Czy jest , bądź istnieje jakiś złoty środek na to, jak się dobrać do tych tzw. łopat? stosuję ciemne zanęty, staram się je przygotowywać pod leszcza z dużą ilością mięska. Brakuje mi pomysłów.
  Pozdrawiam. Michał

  Polubienie

  • Większe leszcze przeważnie przebywają dalej od brzegu. Nie jest to jedyne wytłumaczenie, byłoby to zbyt proste. Moje pytanie jest takie – czy inni wędkarze łowią na bata z brzegu na tym zbiorniku te tak zwane ,,łopaty” ??? Wielkie znaczenie w łowieniu dużych leszczy ma zanęta, a raczej podawane mięso i podanie przynęty prawie nieruchomo na dnie.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s