Przygotowałem dla Was kilka przykładów możliwości łączenia pomiędzy sobą minerałów w celu uzyskania pożądanego efektu. Zaznaczam , że podczas mieszania nie korzystałem z sita. ziemie były wysypywane bezpośrednio z opakowania i łączone wagowo. Wyjaśniam dla czego wagowo. Ziemie ze względu na swoje ciężary i puszystości , mają różne objętości przy wadze 1 kilograma. Aby uniknąć błędów wystarczy zapamiętać , że łączymy zawartość torby ziemi X i dwie zawartości torby ziemi Y . Ziemie wykazują różne właściwości smużące . Największą smugę w wodzie wywołuje ziemia JASNA , kolor tego smużenia przypomina (wodę zmieszaną z cementem lub mlekiem). Kolejna smużąca ziemia to SOMME . Pozostawia mniejszą smugę o zabarwieniu żółtawym. ARGILLA wykazuje tylko duże smużenie gdy jest w postaci ,,papki”. Smuga którą pozostawia jest ciemna i przypomina słabą kawę . Gdy jest podawana bez dowilżania nie wykazuje właściwości smużących. Wszystkie omówione ziemie zostały sfotografowane w celu pokazania ich właściwości i kolorystyki.
Ziemia czarna powoduję zawiesinę delikatnie unoszącą się w toni. Ryba napływająca nad dywan z takiej ziemi , poruszając płetwami , powoduje wzbicie się drobinek ziemi i na przykład dżokersa. Na fotografii poniżej możecie zobaczyć efekt jaki powstaje w toni wodnej podczas poruszania się ziemi CZARNEJ.
Pierwszy przykład to mieszanka podstawowa podczas łowienia na dnie twardym i kolorze naturalnym . Połączyłem ARGILLE 2 części oraz SOMME 1 część .
Żeby się już więcej nie powtarzać ,,ZIEM PO WYSYPANIU Z OPAKOWAŃ NIE PRZECIERAŁEM” . Oczywiście po połączeniu ze sobą ziemi należy zawsze jeszcze przynajmniej raz ją przetrzeć. Rodzaj sita uzależniony jest jaką konsystencję potrzebujemy, oraz jakie będzie zastosowanie przygotowywanej mieszanki. W dzisiejszym wędkarstwie wyczynowym , wykorzystuje się znacznie więcej ziemi niż zanęty. Z uwagi na ten fakt jej jakość oraz przygotowanie powinno być przynajmniej dobre , a powiem ,,BARDZO DOBRE”.
Teraz na podstawie tej mieszanki możemy przygotować kolejną na wody o ciemniejszym dnie. W tym celu do tej mieszanki dodamy 1 część ziemi CZARNEJ. Poniżej przykład co ciekawego uzyskamy.
Ato efekt końcowy.
Teraz klejenie kul . Ja wykonywałem ich bez robactwa , ale podczas łowienia na łowisku o wspomnianych powyżej warunkach należy kule docisnąć bardzo mocno 1/3 , średnio 1/3 i lekko 1/3 . Czyli – podczas podawania 15 kul , kleimy po 5 sztuk o różnych siłach dociśnięcia. Wyjątek stanowi nęcenie podczas łowienia leszczy. W tym przypadku podajemy zamiast kul lekko ściśniętych porcję kul sklejonych z nawilżonej spryskiwaczem ziemi.
Sklejona kula z powyższej mieszanki.
W kolejnym odcinku następne mieszanki.
Pozdrawiam czytelników DZIADEK