ZESTAW NA BARDZO TRUDNE ŁOWISKO I SŁABE BRANIA

Podczas,  gdy ja uwijam się przy produkcji spławików inni czekają na dostawę a jeszcze inni (moi czytelnicy) szykują właśnie zestawy lub uzupełniają sprzęt na nowy sezon. Zawodnikom dzisiejszy wykład będzie jak ,,manna z nieba” . Jest w kraju nie wielu zawodników ,którzy w ten sposób łowili. Jedni z niewiedzy inni z normalnego lenistwa . Jednak Ci , którzy raz przekonali się o skuteczności , często wracają w sytuacji , gdy ryby nie chcą żerować lub warunki są bardzo niesprzyjające. Tematem dzisiejszego wykładu jest budowa zestawu ,,KOSA” lub ,,KILLER”. Tak sobie to kiedyś nazwałem. Kanał żerański i kanał Bydgoski już były obłowione takim zestawem. Cała jego przewaga nad innymi polega na tym , że jest najdelikatniejszy, najczulszy super cienki i jednorazowy. Gdy warunki zmuszały mnie do zastosowania takiego zestawu zawsze budowałem co najmniej trzy na turę. Poniżej na zdjęciu proponowane materiały do zbudowania tego zestawu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podstawa to super cienka, elastyczna i miękka żyłka, bardzo miękki śrut, maleńkie bardzo ostre haczyki o cienki drucie i delikatne i czułe spławiki z antenką metalową lub włókna szklanego. Budowany zestaw jest wyjątkowy. Bardzo podobny do budowy zestawu z mormyszką. Zestaw nie posiada przyponu. Cały zestaw składa się z jednego odcinka żyłki, zaczynając od haczyka i kończąc na pętelce przy łączniku guma –  zestaw. Jedyna węzły to łączenie żyłki z hakiem oraz wspomniana pętelka. Zestaw budujemy dosyć nietypowo . Zaczynamy od założenia na żyłce  odwiniętej ze szpuli śrucin, potrzebnych do prawidłowego wyważenia spławika. Zakładamy zaczynając od największych rozmiarem. Po zaciśnięciu każdej śruciny, przesuwamy ją o 10 centymetrów w kierunku szpulki . Tak postępujemy do chwili założenia wszystkich śrucin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejną czynnością będzie delikatne przesunięcie śrucin dalej w kierunku szpulki z żyłką, tak daleko jak będzie nasze główne obciążenie – wystarczy 1 metr. Po tej czynności obcinamy końcowe 20 – 30 centymetrów żyłki na której zaciskaliśmy śruciny lub grupowaliśmy je na początku po pierwszym przesunięciu. Ten odcinek będzie osłabiony i pokarbowany. Po odcięciu osłabionej żyłki, na jej końcu  zawiązujemy haczyk. Teraz zaczepiamy haczyk na dolniku topa, którym będziemy łowili i odmierzamy odpowiedni odcinek rozwijając żyłkę ze szpuli. Odcinamy zawsze o 10 centymetrów więcej niż wymagana długość naszego zestawu. Zakładamy od góry najpierw trzy wężyki silikonowe do zamontowania spławika i dopiero teraz zakładamy sam spławik . Na koniec, po odmierzeniu odpowiednie długości, wiążemy pętelkę do łączenia z zaczepem amortyzatora. Na rysunku poniżej proponowane rozstawienie śrucin i diagram budowy zestawu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Możecie zastosować na przykład spławik V-25C z węglowym dolnikiem o znacznie mniejszym korpusie co ma kolosalne znaczenie podczas delikatnych brań lub konieczności zbudowania zestawu do łowienia z całkowitego opadu. Jakie są zalety takiego zestawu , oraz łowienia nim. Zestaw jest pozbawiony prawie w całości wszelkich węzłów i usztywnień , przez jednolitość naszej żyłki. Zestaw o takich parametrach daje szansę wyholowania rybek nawet do 1 kilograma. Zastosowanie amortyzatora 0,8 mm jest konieczne w celu osiągnięcia tak zwanej płynności zestawu. Łowienie tak cienką żyłką nawet w krystalicznie czystej wodzie daje nam znacznie większe szanse na złowienie ryb. Podawane na maleńkim haczyku przynęty możemy podać w prawie naturalny sposób ich poruszania się w wodnej toni. Jedyny mankament tego zestawu to fakt jego jednorazowego zastosowania. Po zerwaniu haka lepiej szybko wstać i założyć nowy zestaw niż kombinować z wiązaniem haka mokrymi i trzęsącymi się rękoma , następnie przesuwanie śrucin i ustawianie gruntu. Należy pamiętać o bardzo ważnej i chyba najistotniejszej sprawie. Ten zestaw powinien być raz zbudowany bez jego modyfikacji nad wodą lub podczas łowienia. Każde przesunięcie śrucin na tak cienkiej żyłce znacznie ją osłabia , lub spowoduje zerwanie. Życzę przyjemnej lektury i wiele cierpliwości w nowym roku podczas budowania zestawu ,,KILLERA”. Najlepiej , gdyby Wam nigdy nie był potrzebny .

Pozdrawiam Czytelników DZIADEK

5 myśli nt. „ZESTAW NA BARDZO TRUDNE ŁOWISKO I SŁABE BRANIA

 1. Witam,
  ostatnio łowiłem tyczką używając Pana spławików (nie kojarzę modelu) z szklaną antenką i metalowym kilem i powiem szczerze miałem problem z dostrzeżeniem go na tafli wody (ostro słoneczna pogoda wtedy była) jak poradzić sobie z takim problemem? Pomalować antenkę na czarno?

  Polubienie

  • Jeżeli już, to tylko pomalować górny końcowy odcinek (1 centymetr) na kolor czarny by uzyskać tak zwany kontrast.
   Dziadek bez okularów nie widzi swoich linii papilarnych na dłoniach , ale łowię najcieńszymi antenkami bez okularów.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Ja np. część spławików ze szklaną antenką wycieram szmatką delikatnie namoczoną rozpuszczalnikiem – robię tak z 3/4 anteny (przy korpusie zostaje oryginalny kolor). Zostaje nam niemal przezroczysta barwa anteny szklanej, na którą nanoszę pędzelkiem farbkę fluo żółtą. W ten sposób mam żarówiastą zółtą antenkę, na czarno zmieniam ją malując tłustą kredką do oczu, a na czerwono tanią, czerwoną, tłustą pomadką do ust 😉
  W ten sposób szybko mogę w dowolny sposób zmieniać kolory tego samego spławika, nawet podczas jednego wędkowania.
  Zgadnijcie kto mi o tym kiedyś powiedział? 😉

  Polubienie

 3. Zestaw Killer sprawdzony i naprawę potrafi ożywić wodę. Na przełowione łowiska idealny, ale niestety jednorazowy. Cienki drut haczyka lepiej eksponuje ochotkę, pajęcza żyłka pozwala ją zaprezentować idealnie. Minusem jest delikatność zestawu, ale coś za coś. Panie Darku pięknie dziękuję za ten artykuł

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s